WuuEe Wuuven zetten heel Hoek op zijn kop Lonink 19 Waterschap investeert zes miljoen in rioolwaterzuivering Terneuzen Voor vijf euro op aftiteling van film Tweede High Tea voor bestrijding borstkanker Alcohol- en messenverbod Sluiskil is vanaf vandaag van kracht donderdag 6 september 2012 De Terneuzense burgemeester Jan Lonink vervult een gastrolletje in de film. De burgervader moest de scène wel vijf keer doen. Cameraman Klaas van Urk: „Dat lag niet aan hem. De timing van de opname kwam heel nauw." Voor ze voor 200 jaar Zeeuws- Vlaanderen iets 'documentai- re-achtigs met en over mensen uit de streek' maakt, moest er eerst nog een Hoekse speelfilm komen, vond Elsa van Hermon. De laatste opnamen zijn afgelo pen weekeind gemaakt. door René Hoonhorst Een groot budget kunnen scriptschrijver en regisseu se Elsa van Hermon en ca meraman Klaas van Urk niet bij elkaar harken. Maar het stond voor hen vast dat er na een documentaire en twee films ook in 2012 weer een rolprent uit Hoek moest komen. Een horror- of actiefilm viel door het beperkte budget af Het moest iets tragikomisch worden of, beter nog, een zwarte komedie. Half Hoek zeurt Van Hermon de kop dol om een rol in haar nieuwe film. Acteurs die eerder optraden, zijn dan ook voor de nieuwste rol prent bedankt voor hun diensten. De meeste oud-gedienden kon ze slechts een rol als figurant aanbie den of gebruiken als speler met één regeltje tekst. Alleen de hoofdrolspeelsters van de vorige film Cornelia - Carola Mulder en Carine de Boer - moch ten op herhaling. „Een beetje gek misschien", geeft Van Hermon toe. „Maar door een scène in de vo rige film - een ruzie tussen de twee dames - kwam ik op het idee voor Vuule Wuuven. De rollen zijn hen dus in zekere zin op het lijf geschreven." Dat wil niet zeg gen dat Carinè en Carola voortaan als glamoureuze filmdiva's door het dorp kunnen paraderen. Met enige gêne geeft Elsa toe dat de da mes niet altijd op hun voordeligst 'Het is redelijk versla vend om met een groep mensen op de set te staan. Echt heel leuk.' in beeld komen. Ze moesten soms behoorlijk met de billen bloot. Of dat letterlijk of alleen figuurlijk is, geeft de scriptschrijver niet prijs. Maar, vult Klaas aan, ze moest voor deze film wel enige artikelen bij het bekende postorderbedrijf uit Walsoorden bestellen. De plot van Vuule Wuuven! moet voor cinefiel Hoek en omgeving natuurlijk nog een paar maanden geheim blijven, bevestigt Van Her mon. Ze wil al wel kwijt dat de Vuule Wuuven - 'vuul niet als vies, maar in de zin van boos en gemeen' - twee voormalige vrien dinnen zijn. Een van de dames is er met de vent van de ander van door en dat leidt tot veel heisa in de (schoonjfajnilies van de twee oud-vriendinnen. Het schrijven van het filmverhaal ging, ondanks de ervaring van de vorige films, niet van een leien dakje, geeft de schrijfster toe. Pas tijdens een cruise dit voorjaar ont bolsterden de sluimerende ideetjes tot een filmscenario. Hoek kan er weer naar uitkijken. De rode loper krijgen ze al tijd van de gemeente Ter- neuzen in bruikleen. Maar voor de huur van een limou sine is toch een paar honderd euro nodig. Zo'n bedrag investeert regisseuse en schrijfster Elsa van Hermon graag in haar 'filmhobby', maar het zou toch fijn zijn als niet al haar spaargeld er naartoe hoeft. Dus bedacht ze met cameraman Klaas van Urk het plan sponsors te benaderen. Niet bedrijven langs gaan om grote bedragen los te trog gelen, maar inspelen op de trots en het eergevoel van de 'gewone' dorpeling. Het moet toch mooi zijn om als inwoner van Hoek op de aftiteling te prijken van een in en om d'n Oek gemaakte rolprent, die wordt vertoond in dorpshuis De Hoekse Rakkers. Voor vijf euro valt iedere Hoelce- nees - en elke cinefiel of sympathi sant van buiten het dorp - in de prijzen. Na de vermelding van spe lers en makers van Vuule Wuuven! rollen alle gulle gevers over het wit te doek. „Het zou toch mooi zijn als de film op die manier nog een uurtje langer duurt", schaterlacht Van Hermon. Om er direct serieus aan toe te voegen dat het niet de bedoeling is dat cameraman Van Urk en zij verdienen aan de film. Als er al eens een buffertje over blijft, is dat bedoeld voor het ma ken van de volgende film. De vijf euro zijn overigens niet alleen voor vernoeming in de film; voor dat bescheiden bedrag koopt de sponsor ook direct een kaartje voor een van de voorstellingen. De film gaat woensdag 28 novem ber in première en staat ook de drie dagen daarna op de rol in dorpshuis De Hoekse Rakkers. De film begint telkens om 19.30 uur. Verdere informatie te vinden op: www.hoeksefilm.nl asHMMammnwmMMM door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Het zuiveringsslib uit rioolwater doelmatiger verwerken en meer energie opwekken uit dat zelfde zuiveringsslib. Met die doe len voor ogen wil het dagelijks be stuur van waterschap Scheldestro- men zes miljoen euro investeren in de rioolwaterzuiveringsinstalla tie (rwzi) vlakbij de brug van Sluis kil in Terneuzen. Al het zuiveringsslib van de rwzi's in Zeeuws-Vlaanderen komt al naar Terneuzen, waar het wordt ontwaterd en daarna naar de Slib verwerking Noord-Brabant (SNB) in Moerdijk wordt getranspor teerd. Dat brengt hoge kosten met zich mee. Dit moet efficiënter kun nen door het slib niet alleen te ont wateren, maar ook te vergisten. Scheldestromen wil dat in Terneu zen gaan doen. Het mes snijdt dan aan twee kan ten. De hoeveelheid slib die naar Moerdijk moet worden vervoerd, wordt fors beperkt. Dat scheelt in 2013 al 138.000 euro aan slibafzet- kosten. Omdat al het Zeeuws- Vlaamse slib wordt vergist, kan er ook meer biogas worden gemaakt. En dat dient weer als 'grondstof voor de productie van warmte en elektriciteit. Twee forse investeringen zijn daar voor wel nodig. Een efficiëntere slibverwerking kost 2,5 miljoen eu ro. Vervanging van de huidige, meer dan vijfentwintig jaar oude warmtekrachtkoppeling door een nieuwe energiefabriek vergt 3,5 miljoen euro. De bestaande warm tekrachtkoppeling is zowel tech nisch als financieel afgeschreven. Het is verder de bedoeling ook fos faat uit het zuiveringsslib terug te winnen. De planning is erop gericht de pro jecten het vierde kwartaal van dit jaar aan te besteden en voorjaar 2013 met de bouw te beginnen. De oplevering is het tweede kwartaal van 2014 voorzien. De promotors van de high tea. Vlnr.: Marianne de Nijs, Annemiek Dophe- mont, Peter de Graaf en Vivian Vossenberg. foto Mark Neelemans door Jeanette Vergouwen AXEL - De inmiddels bekende bus waarin het landelijk bevolkingson derzoek borstkanker plaatsvindt, staat weer in Hulst. Voor heel wat vrouwen een spannende periode. Ongeveer een op de acht vrouwen in Nederland krijgt borstkanker en bij mannen een op de honderd. Pink Ribbon is een fondsenwer vende organisatie die al jaren aan dacht vraagt voor borstkanker en de bestrijding van deze ernstige ziekte. Drie vrouwen en een man houden namens de stichting Pink Ribbon voor de tweede keer een High Tea-weekend in oktober, lan delijk de borstkankermaand: Anne miek Dophemont (Hengstdijk), Marianne de Nijs (Walsoorden), Vivian Vossenberg (Terneuzen) en Peter de Graaf (Axel). „Hilde, de vrouw van Peter, en ik waren vriendinnen. We hebben al lebei gestreden tegen de ziekte en in 2010 wilden we iets doen voor Pink Ribbon", vertelt Annemieke. „Hilde is dat jaar gestorven. Ze wil de dolgraag dat we de organisatie voor een High Tea-party zouden doorzetten. Het was voor ons ook een soort verwerking van haar dood. Vorig jaar hebben we voor de eerste keer een weekend gehou den en het was ondanks het slech te weer een succes. Dit jaar hou den we het evenement voor de tweede keer. Op zaterdag 6 en zon dag 7 oktober begint om 14.00 uur de High Tea op 'Heerlijkheid de Boschkreek', de knusse boerderij van Peter de Graaf. Er zijn tachtig plaatsen beschikbaar en tot 18.00 uur is er van alles te doen. Van het eten van heerlijke hapjes tot een speciale veiling." Peter vult aan: „Er komen twee bands. Het wordt dus een aangena me en ontspannende middag. En hopelijk is er aan het eind een flink bedrag voor Pink Ribbon." Annemieke: „We verkopen die dag broches, armbanden, ringen en hangers voor het goede doel. Katrien Kerckhaert uit Klooster- zande heeft speciaal voor deze dag een mooie roze roos ontworpen. We vragen de mensen trouwens om die dagen kleding met een ro ze tint aan te doen." Vele bedrijven zijn aangeschreven met het verzoek het evenement te sponsoren. Peter: „De opbrengst is dus voor Pink Ribbon. Iedereen is welkom. Informatie is te vinden op de website www.zeeuws- pink.nl en mensen die spullen heb ben voor de veiling kunnen altijd bellen." Belangstellenden die een middag willen meedoen (30 euro pp) kun nen zich aanmelden via de websi te of telefonisch bij Annemiek Dophemont 0114-682912 of 06-51107243. door Karlijn de Splenter SLUISKIL - Het alcohol- en messen verbod in het grootste deel van Sluiskil treedt vanaf vandaag in werking. Dat heeft de dorpsraad van Sluiskil gemeld. Het verbod, werd eind augustus al aangekondigd door burgemeester Jan Lonink van de gemeente Ter neuzen. De gemeente wil hiermee de overlast van hangjongeren in het dorp aanpakken. Pubers zor gen al een poosje voor geluidsover last en vernielingen op onder meer het Dorpsplein en langs het kanaaL Ook wil de gemeente, sa men met de politie, in gesprek met de jongeren en hun ouders. Het onderwerp werd dinsdag tij dens de vergadering van de dorps raad in Sluiskil besproken. Het be stuur wijst erop dat het belangrijk is dat ook burgers een oogje in het zeil houden. Als zij snel overlast bij de politie melden, dan kunnen de agenten ook daadwerkelijk iets doen. In andere kernen van de ge meente, zoals Terneuzen, Axel en Hoek, is zo'n verbod al ingevoerd. De politie merkt dat de jongeren hierdoor minder agressief worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 63