'Groen van toen' Goes en Borsele 'last' van Maecon i8l zeeland n Borsele schrapt onverkoopbare huizen Bgss»- jM m Wietbus ook even in Goes Nieuwste iPad voor alle raadsleden en wethouders gemeente Borsele Voorbereidend werk voor bouw Goese Lyceum donderdag 6 september 2012 door Frank van Cooten HEINKENSZAND - De gemeente Bor sele heeft een claim ingediend van bijna 58.000 euro bij de curator van het failliete re-integratiebedrijf Maecon. Eerder werd al bekend dat Goes bijna vier ton schade heeft geleden als gevolg van het faillissement. Maecon was de organisatie die on der meer voor de gemeente Borse le de subsidies doorbetaalde aan werkgevers voor ID-banen. Borse le heeft Maecon een voorschot ge geven voor 2011 en een deel van 2012 maar de betreffende werkge vers hebben hun subsidie over 2011 niet of niet geheel ontvangen. Omdat Borsele jaren geleden een overeenkomst heeft gesloten met de betreffende werkgevers moet de gemeente alsnog de loonkosten subsidies uitbetalen. „Dat de ge meente Maecon heeft ingescha keld om taken uit te voeren lijkt de gemeente niet te ontslaan van haar verantwoordelijkheid de sub sidies uit te betalen waneer Mae con failliet gaat", stelt het college in een voorstel aan de raad. Borsele betaalde over 2011 en 2012 honderdduizend euro aan voor schotten uit. Van dit bedrag heeft door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Alle raadsleden en wethouders van de gemeente Borsele krijgen een iPad. De aan schaf van zestien exemplaren (voor dertien raadsleden en drie wethouders) vergt een investering van 8960 euro (560 euro per stuk). Het dagelijks gemeentebestuur vindt deze investering gerechtvaar digd aangezien de huidige laptops veel te traag zijn en het systeem daardoor dreigen te frustreren. De Borselse gemeenteraad werkt sinds enkele jaren digitaal. Hoewel met vallen en opstaan, is het vol gens het colllege uiteindelijk een lig r HÜ Mil In Goes vind je twee monumenten dicht bij elkaar aan de Westwal. Maecon slechts 42.738,93 euro daadwerkelijk doorbetaald aan werkgevers. Dit betekent dat een bedrag van 57.261,07 euro niet is doorbetaald. Het college stelt de raad voor dit bedrag alsnog te beta len aan de betrokken werkgevers. Borsele claimt dit bedrag bij de be handeld curator. De vordering van Goes op Maecon is circa 380.000 euro. De extra betalingsverplich ting Wiw- en ID-banen van de ge meente Goes aan externe werkge vers bedraagt circa 240.000 euro. Het verschil tussen de bedragen wordt verklaard door het gegeven dat Goes zelf als werkgever ook nog bedragen tegoed heeft van het failliete re-integratiebedrijf. Los van het faillissement van Mae con was de gemeente Borsele in 2011 al begonnen met het vermin deren van de subsidiebedragen. Via re-integratiebedrijf VierL wer den de uitstroommogelijkheden van de betrokken werknemers on derzocht. Tevens werden de werk gevers gevraagd naar de mogelijk heden van indienstname of een grotere financiële bijdrage. De gevolgen van het failliete Mae con komen vanavond aan de orde tijdens een commissievergadering in Goes en de raadsvergadering in Heinkenszand. door Mieke van der Jagt Haast nooit sta je erbij stil als je een idyl lisch landschapje ziet, of een mooi ge bouw in een perfec te omgeving. Wat was er het eerst, die mooie tuin of dat prachtige huis, dat park of die kerk, die pol der of die molen? Bij de meeste gebouwen werd de directe omgeving wat later inge richt, maar soms zijn de gebou wen juist neergezet op plaatsen die al een monumentale uitstra ling hadden: schitterend groen dat inspireerde tot bijzondere bouw werken. In Goes vind je twee van zulke ge bouwen dicht bij elkaar aan de Westwal. Het zijn allebei kerken en allebei zijn ze ontworpen door ir A. Rothuizen. De bouwstijl komt overeen, maar wat betreft schaal kunnen de gebouwen niet meer verschillen. De Westerkerk en de kerk van de doopsgezinden, beide voor het publiek geopend tij dens de Open Monumentendag op zaterdag, laten zien dat je op heel verschillende manieren de ruimte kunt begrenzen om een se rene sfeer op te roepen. De kerken zijn ook allebei gebouwd in het landschap van de Goese wallen, dat al een zekere faam genoot nog voordat er überhaupt gebouwen op en langs stonden. De Westerkerk met het imposante Veel te zien tijdens Open Monumentendag strakke dakvlak van rode pannen, kreeg pas in 1997, bijna zeventig jaar na de bouw, de status van Rijksmonument. De gereformeer de kerk, die de jonge Rothuizen de opdracht gunde, heeft er tot het einde van de vorige eeuw gekerkt en ook de vrijgemaakten gebruik ten de kerk een poosje. Pogingen om er appartementen in te maken, liepen op niets uit, tot vreugde van een het bestuur van de stichting Johannes Thielen. Die kocht de kerk aan en restaureerde de boel met een schenking van W. Thielen-Smit. Inmiddels zijn renovaties en res tauraties klaar en kan de kerk wor den gehuurd voor plechtigheden en bijeenkomsten. Het gebouw kan ook open met Monumenten dag. Wie interesse heeft in ouder wets vakmanschap, kan zijn hart ophalen aan het adembenemende metselwerk in de kerk. Ook de schitterende raampartij van ge brandschilderd glas is weer in zijn volle glorie hersteld. Met het landelijke thema 'groen van toen' wordt de bezoeker voor al uitgenodigd de gebouwen in hun omgeving te zien. Dat deed Rothuizen ongetwijfeld ook al. 'Groen van toen' is het landelijke thema van Mo numentendag. Daar past de Westerkerk goed in GOES - Slechts twee plaatselijke politici lieten zich woensdag zien op de Grote Markt in Goes: Carel Bruring van GroenLinks (foto, links) en Loes Pas- sieux van de SP lieten van zich horen. Voor een handjevol mensen vertel den zij wat hun standpunt is over het wietbeleid. De campagnetour is een initiatief van de verenigde coffeeshops en tourt al sinds 18 augustus door het land. zie ook video op www.pzc.nl/video In alle gemeenten op de Bevelan- den en Tholen worden op zaterdag 8 september monumenten voor het publiek opengesteld, die an ders gesloten blijven. Nagenoeg alle molens in het ge bied zijn geopend en vaak wordt er iets extra's gedaan, zoals een boerenmarkt bij de Vijf Gebroe ders in Heinkenszand. Ook vele kerken zetten de deuren open. Waar de link kan worden ge- msseasssssss. legd met het thema 'groen van toen', wordt daarop ingespeeld, zo als in de Kapelse kerktuin en het gebiedje bij de Blaziuskerk in Hein kenszand. Onlosmakelijk verbonden met groen zijn de monumentale boer derijen. Daarvan zijn er te bezichti gen in Ovezande, Oudelande, Baar land, Kwadendamme, 's-Heer Abts- kerke en Kamperland. Bijzondere objecten als het sioom- succesvolle keuze gebleken. Er wordt veel minder papier gebruikt en de efficiency is toegenomen. Omdat de huidige laptops niet meer voldoen, is enige tijd geleden begonnen met een pilot met een iPad. Burgemeester Jaap Gelok was na mens de gemeenteraad de proef persoon. Omdat de pilot succesvol was, is besloten over te gaan tot de aan schaf van iPad voor alle raadsleden en wethouders. Voor de gebrui kers wordt een overeenkomst op gesteld waarin staat waar de iPad wel en niet voor gebruikt mag wor den. door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Ook de nieuw bouwwijk Over de Dijk in Hein kenszand ontkomt niet aan de ma laise in de woningmarkt. De ge plande elf geschakelde woningen aan de Hoefbladstraat blijken on verkoopbaar te zijn. De projectontwikkelaar heeft nu een alternatief bouwplan opge steld. Het gaat om twee vrijstaan de woningen, vier halfvrijstaande huizen en twee blokken van vijf aaneengesloten woningen. Bij de uitwerking van dit bouw plan is zoveel mogelijk aansluiting gezocht bij het ter plaatse gelden de beeldkwaliteitsplan. Toch was het bouwplan niet in overeenstem ming met het bestemmingsplan. Ook paste de vormgeving op on derdelen niet binnen het beeld kwaliteitsplan. Zowel de steden bouwkundige als de dorpsbouw meester hebben echter toch een positief oordeel uitgesproken over het plan. De herziening van het be stemmingsplan heeft van 17 mei tot en met 27 juni ter inzage gele gen. Niemand heeft bezwaar ge maakt of een zienswijze inge diend. De gemeenteraad van Bor sele wordt donderdagavond derhal ve gevraagd het gewijzigde bouw plan goed te keuren. gemaal in Poortvliet, de pomp in Sint-Maartensdijk en een piepklein protestants begraafplaatsje in 's-Heerenhoek zijn vanwege Monu mentendag ook geopend. Wie zoveel mogelijk cultureel erf goed in zich wil opnemen, kan tij dens Open Monumentendag met gratis bus- en bootvervoer de'pro vincie doorkruisen. Daar is een ver- voerhon voor nodig, te krijgen bij www.degoedekanfop.1n1B GOES - Ter voorbereiding op de bouw van het nieuwe Goese Ly ceum aan de oostrand van Goes worden deze week verschillende werkzaamheden uitgevoerd. Zo komt er voor al het bouwver- keer een tijdelijke in- en uitrit op de Oranjeweg. Hiervoor worden hekwerken, struiken, een aantal bomen en de tijdelijke kleedruim ten verwijderd. Daarnaast worden er een aantal bomen gekapt aan de zijde van de brandweerkazerne en langs het Vogelzangsepad (aan de zijde van de schoolkavel). Van tevoren zijn deze bomen door de gemeente onderzocht op hun kwa liteit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 56