Domburg wil status 'Bad' Sportpunt Zeeland 20 zeeland Bewoners Goese wijk Ouverture uit de kou Scholen Middelburgse wijk Griffioen fuseren Idee leerlingen is 1000 euro waard Werk aan N61 bij Hoek mag van start donderdag 6 september 2012 Onderzoek naar heilzaam zeewater GOES - Het team WavEnergy - drie leerlingen van atheneum-3 Calvijn College Goes - hebben met hun verduurzamingsidee de Rabo-Jon- gerenprijs van 1000 euro gewon nen op Duurzame Dinsdag in de Oude Zaal van de Tweede Kamer. Bijzonder; zij zijn met hun 14 jaar de jongste prijswinnaars ooit bij Duurzame Dinsdag. Het idee van Wouter Boot, Bart Fluit en Robert de Bruijne (alle drie uit Kapelle): „Met ons werkend model wekken we elektriciteit op uit golven. Dit doen we door een luchtkussen met dynamo's over een schuine plaat te laten rijden. De schuine plaat zorgt ervoor dat de golven hoger worden. Daardoor kunnen we erg veel elektriciteit- opwek ken." De drie Bevelandse bollebo zen mogen nu met universitaire steun hun proefmodel verder ont wikkelen. Sportpunt Zeeland heeft woensdag de grootse uitbrei dingsplannen gepresen teerd. 'Uniek', beweert direc teur Dies van der Velde. door Luc Oggel irecteur Dies van der Velde steekt zijn en thousiasme niet onder stoelen of banken in de 'skybox' van sportopleiding Cios, waar Sportpunt Zeeland nauw mee samenwerkt. „Het is een plan dat zijn weerga niet kent, we zijn er apetrots op", glundert hij. De afgelopen weken- is al het één en ander naar buiten gekomen over de plannen, maar duidelijk is dat de krenten uit de pap van het ambitieuze, tien miljoen euro ver gende project voor de perspresen tatie zijn bewaard. Het is namelijk de bedoeling om een interactief overdekt tropisch regenwoud te in tegreren in het complex, op de plek waar nu sporthal 1 (de oudste) staat. Het idee, ontsproten aan het brein van de internatio naal vermaarde landschapsarchi tect Robin Lock van bureau Ecosca- pe, is een 'attractieve zwemomge- ving in combinatie met een tro pisch regenwoud annex botani sche tuin' in een hele grote, soort glazen kas. Door middel van een hellingachtige vloer wordt een 'bo ven- en onderwereld' gecreëerd. 'Het Regenbos', zoals de werktitel luidt, leent zich het jaar rond voor allerlei activiteiten rond de the ma's ontdekken, ritme, smaak, schoonheid, gezondheid, energie en rust, altijd met een link naar de natuur. Naast de nieuwe waterat- door Annemarie Zevenbergen DOMBURG - Zitten er daadwerkelijk heilzame stoffen in het zeewater bij Domburg? Een essentiële vraag, want dat is één van de be langrijkste voorwaarden om in aanmerking te komen voor het door de badplaats zo gewenste in ternationale predikaat 'Bad'. Voor het Veerse college van B en W is die vraag officieus al beant woord: het zeewater is gewoon heilzaam. Maar om die internatio nale badstatus te verwerven, zal dat aangetoond moeten worden via laboratoriumonderzoek door een gerenommeerd instituut. Dat zelfde geldt ook voor de produc ten van de zilte bodem. Laboratorium Intertek uit Geleen voert nu al in opdracht van Rijks waterstaat iedere twee weken wa termetingen uit in het kader van de Blauwe Vlag en doet de water- analyse. Het SGS Institut Frese- nius in Mainz zal vervolgens de zo genoemde 'Medizinisches Gutach- ten' geven. De bodemproducten worden getest door het Kampense laboratorium CScC. De ruim 21.000 euro die voor de onderzoe ken nodig is, wordt gedekt uit een bijdrage van de provincie. Dom burg en Cadzand-Bad trekken sa men op, sinds Domburg het initia tief heeft genomen de badstatus te verwerven. De Zeeuws-vlaamse badplaats heeft dezelfde ambitie en samenwerking kan de kosten drukken. Voor wethouder René Molenaar heeft een spoortje twijfel over de uitkomst van de proeven. „Ons zeewater bevat die heilzame stof fen. Dat is al vastgesteld. Dokter Metzger heeft hier destijds niet voor niets gezeten. We zijn natuur lijk niet zo maar in den blinde be gonnen met dit hele proces. Maar we moeten dit nu officieel aanto nen. Het is een van de criteria die de European Spa Association en het Deutschser Heilbader Verband hanteren. Dit is nu echt de eerste stap die we zetten richting die bad status. Ik hoop dat we eind van het jaar de resultaten hebben. Het is de bedoeling dat wij en Cad zand-Bad eind volgend jaar dat predikaat hebben." Met het predikaat 'Bad' wil Dom burg zich internationaal in de kij ker spelen als wellnessbestem- ming. Het is een beetje terug naar vroeger. Naar de tijd dat Domburg nog een kuuroord was; met dokter Johan Gregor Metzger en de kuren de adel in het Badpaviljoen. Impressie van het nieuwe Sportpunt Zeeland bezien vanaf de Ringbaan. Het glazen complex is 'Het Regenbos'. GOES - De problemen met het warmtebronsysteem in de Goese wijk Ouverture moeten binnen nu en vijf jaar voorgoed worden opge lost Het duurzame energiebedrijf Eteck uit Waddinxveen wil zich daar hard voor maken. Eteck is de nieuwe eigenaar van het systeem, nadat Essent twee maanden geleden per brief aan be woners en gemeente liet weten ne gen kleinere projecten, waaronder dat in Goes, te laten vallen. Dat heeft ermee te maken dat Es- sent op zijn beurt is overgenomen door het Duitse RWE en dat be drijf wil zich niet met 'kruimel werk' bezighouden. Bewoners en gemeente waren op z'n zachtst gezegd onaangenaam verrast door die mededeling. Het warmtebronsyteem, waarbij de huizen worden verwarmd én ge koeld door de energie uit zes aard- bronnen, was destijds een pri meur voor Nederland. Maar vanaf het begin zijn er problemen mee. Door achterstallig onderhoud van Essent raakte één van de bronnen lek en daardoor zaten sommige be woners in de winter in de kou. Ook was er te laat begonnen met warmteopslag, waardoor de tempe ratuur in twee appartementencom plexen niet boven de 17 graden was te jagen. Eteck treft nu noodmaatregelen. Waarschijnlijk zal tijdelijk met gas worden bijgestookt en bovendien zal worden gewerkt aan een struc turele manier om de warmtevoor- raad op peil te krijgen en te hou den. Een mogelijkheid die momen teel wordt onderzocht, is renovatie van de ijs- en skeelerbaan in Goes-Zuid in combinatie met het aanbfengen van zonnecollectoren in het asfalt. HOEK - De reconstructie van de N61 tussen Hoek en Schoondijke kan plaatsvinden zoals Rijkswater staat die heeft gepland. De Raad van State veegde woensdag de tal rijke zienswijzen van elf bezwaar makers van tafel. Rijkswaterstaat wil de N61 veiliger maken, onder meer door die te verbreden en te voorzien van rotondes, fietstun- nels en parallelwegen. Op 25 okto ber beginnen de eerste werkzaam heden voor de reconstructie van de N61 met de aanleg van de rond weg om Schoondijke. In de proce dures heeft Rijkswaterstaat geen fouten gemaakt, oordeelt de Raad van State, en ook de keuze voor een vierbaansweg tussen Hoek en Biervliet en een tweebaansweg tus sen Biervliet en Schoondijke heeft Rijkswaterstaat goed gemotiveerd. De veiligheid en (zomer)drukte zijn belangrijke argumenten. MIDDELBURG - Eén school voor de Middelburgse wijk Griffioen waar ook kinderen voor en na school tijd kunnen worden opgevangen en waar bovendien ruimte is voor de opvang van baby's en peuters. De besturen van openbare Archi pelscholen, de Vereniging Christe lijk Onderwijs (VCO) en de lei ding van Kinderopvang Walche ren willen zo'n voorziening realise ren aan de Henry Dunantlaan. In Griffioen staan nu twee scho len met elk zo'n tachtig leerlingen. VCO-directeur Jannie Sandee van de overkoepelende vereniging voor christelijk basisonderwijs in Middelburg geeft aan dat de Griffi oen de meest vergrijsde wijk van Middelburg is. De beide dislocaties van de Bijenburch en de Cederhof tellen nu elk zo'n tachtig leerlin gen. En de vooruitzichten zijn niet denderend omdat de bovenbouw meer leerlingen telt dan de onder bouw van de beide scholen. Op initiatief van wethouder Al- bert de Vries hebben de directies van de beide scholenkoepels en de kinderopvang gekeken hoe het ver der moet in die wijk. Ze zijn tot de conclusie gekomen dat ze moeten streven naar een 'plusvoorziening voor kinderen van nul tot twaalf jaar waar zij gedurende de dag ko men om te leren, te spelen, te ont wikkelen en te ontmoeten'. Directeur Cees Corstanje (Archi- Hg pelscholen) zegt dat er nog wordt overlegd met ouders, leerkrachten en bestuur hoe de samenwerking precies vorm kan krijgen. Corstan je en Sandee willen dat de nieuwe school in augustus 2014 van start gaat. Het schoolgebouw aan de ITenry Dunantlaan zal volgens de beide directeuren wel verbouwd £j~ moeten worden voor de fusie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 52