zeeland 119 Samenwerking H20K grijpt Monumentendag aan voor protest tegen gemeentebeleid donderdag 6 september 2012 Om een duurzame exploitatie van een gezonde palingstand mogelijk te maken heeft de hele palingsector - vissers, kwekers en verwerkers - de handen ineengeslagen. In een convenant zijn daartoe onderlinge afspraken vastgelegd. Gedeputeerde Kees van Beveren (links) en dijkgraaf Toine Poppelaars zetten de eerste paling 'over de dijk'. Palingen verbranden weinig voor reis naar paaigebied Sargassozee foto's Dirk-Jan Gjeltema De paling plant zich voort in de Sargassozee op grote diepte. De larven (glasaal) trekken geholpen door de Golfstroom naar Europa. Die reis duurt ongeveer drie jaar waarna de doorzichtige glasaal tjes met miljoenen tegelijk de Eu ropese wateren proberen binnen te trekken. In het zoete water verdwijnt de doorzichtigheid en groeit de glasaal uit tot de paling met zijn MEEST GELEZEN 1Oliespoor door Zierikzee 2. Bruidspaar in Feyenoordbus 3. Susteams in Renesse (foto) KIEK NOE! Schouwse schoolfoto's vertellen een verhaal. Lees het op: www.pzc.nl/kieknoe TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/fptp kenmerkende slangachtige en glib berige lijf. Onderzoek heeft aangetoond dat palingen in staat zijn 6000 kilome ter af te leggen en daarbij zeer wei nig energie te verbruiken. Voor de reis naar paaigebied de Sargassozee verbruiken de dieren slechts 60 gram per kilo lichaams gewicht. Dat is gelijk aan 5 kleine zakjes chips. Veel minder dan de zalm. door Piet Kleemans zierikzee - 'Rooi geen groen van Nu'. Dat is de kreet waarmee vere niging I-I2OK ten strijde trekt te gen de plannen van de gemeente Schouwen-Duiveland voor herin richting van Havenplein, Haven park en Oude Haven. Tijdens Open Monumentendag (thema: Groen van Toen) worden protest posters opgehangen en uitgedeeld. De plannen van de gemeente zijn de vereniging van bewoners en on dernemers van Havenplein, Haven park, Kraanplein en Oude Haven een doorn in het oog. „Van rijks- Die gebruikt meer dan de helft van zijn lichaamsgewicht om paaigron den te bereiken. De paling die in Nederland en een groot deel van Europa voorkomt heet eigenlijk Europese aal of pa ling. Mannetjes kunnen 60 centimeter lang worden. De wijfjes worden tot 135 centimeter lang en 7 kilo zwaar. Een enkele keer wordt een wijfje anderhalve meter lang. wege is Zierikzee aangewezen als beschermd stadsgezicht. De Rijks dienst van het Cultureel Erfgoed vindt dat het gebied van de bin nenstad van Zierikzee 'in zijn tota liteit' een beeld oplevert van 'uit zonderlijke gaafheid'. De gemeen te wil dat gebied aantasten", aldus de vereniging. H2OK stelt dat bij de herinrichting alle historische, maritieme en karakteristieke ele menten - het anker, het kikkervij vertje en de brulboei - verdwij nen. Ook is de vereniging mordi cus tegen het rooien van een zes tal bomen op het Havenplein. „Bo men die de gemeente zelf als 'his torisch waardevol' bestempelt. Het Paling heeft een grote voorkeur voor beschutte plaatsen. Ze zijn vaak in grote hoeveelheden te vin den achter stuwen en waterinlaten. Op zee zoekt de paling mosselban- ken of scheepswrakken op voor beschutting. Ze mijden plaatsen waar de bo dem zuurstofloos is. 's Nachts verlaten de palingen hun schuilplaats en gaan ze actief op zoek naar voedsel. groene hart van Zierikzee moet plaats maken voor een betegeld ge bied, in een zogeheten 'geulenpa troon'. Tenslotte moeten de vitale bomen aan de Oude Haven plaats maken voor parkeerruimte en nieuwe boompjes die minder in de weg staan. Kortom, alle Groen van Toen en Nu verdwijnt." Aan de inleiders tijdens de Zeeuw se opening van Monumentendag vrijdag heeft H2OK schriftelijk aan dacht gevraagd voor wat H2OK be titelt als 'de desastreuze plannen van de gemeente'. Hen is met klem gevraagd druk uit te oefenen op de gemeente om die te bewe gen de plannen te herzien. ZIERIKZEE Lezing over Zierikzee en de Rederijkers Guusje Poot van theatergroep De Rederijkers verzorgt vrijdagavond ten huize van boekhandel De Vries aan het Havenplein in Zierikzee een lezing over Zierikzee en de re derijkerscultuur. Voor de pauze be licht Poot de roemruchte geschie denis van monumentenstad Zierik zee. Na de pauze richt zij de schijn werpers op de Rederijkers: ama- teurdichters en voordrachtkunste naars die zich in de late middeleeu wen gingen organiseren in vereni gingen. De lezing begint om 19.30 uur en is gratis toegankelijk. DREISCHOR Reizende kok doet Kleine Schorre aan Naar Amerikaans voorbeeld reizen een aantal chefkoks door het land. In Nederland heet dit initiatief'Bui tengewoon in het Land'. Vrijdag bouwt chefkok René Pluijm zijn veldkeuken op bij wijn hoeve De Kleine Schorre in Dreischor. Pluijm kookt met ingrediënten uit de buurt en de herkomst van de wijn zal in Dreischor geen raadsel zijn. Meer informatie is te vinden op: www.buitengewooninhetland.nl SLUISKIL Timmerman overlijdt in bouwput tunnel In de bouwput van de Sluiskiltun nel aan de oostkant van het Kanaal van Gent naar Terneuzen is woens dagochtend een Duitse timmer man overleden. De man stierf aan een longembolie. De timmerman werd rond half elf onwel. Reanimatiepogingen van medewerkers van Combinatie BAM-TBI en ambulancepersoneel bleven zonder succes. Het overlijden van de Duitse tim merman is niet werkgerelateerd, zo laat de politie weten. GOES Voorbereidend werk voor Goese Lyceum Ter voorbereiding op de bouw van het nieuwe Goese Lyceum aan de oostrand van Goes worden deze week verschillende werkzaamhe den uitgevoerd. Zo komt er voor al het bouwver- keer een tijdelijke in- en uitrit op de Oranjeweg. Hiervoor worden hekwerken, struiken, een aantal bo men en de tijdelijke kleedruimten verwijderd. Daarnaast worden er een aantal bomen gekapt aan de zij de van de brandweerkazerne en langs het Vogelzangsepad, aan de zijde van het schoolkavel. VLISSINGEN Groot deel stad twee keer zonder stroom Ongeveer eenderde van Vlissingen heeft woensdagochtend tussen twaalf en één tweemaal een paar minuten praktisch zonder stroom gezeten. Dat kwam volgens het netwerkbe drijf van Delta door een defect in een schakelstation aan het Betje Wolffplein, waar op dat moment onderhoudswerkzaamheden plaats vonden. De spanningsproblemen deden zich vervolgens voor in de hele bin nenstad en omgeving.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51