C Ruttes rechte rug 41 binnenland T© PvdA zit WD in polls op de hielen De PvdA gaat in de peilingen als een raket. De partij van Diederik Samsom is de SP al voorbijgestreefd en nadert de WD al tot op twee zetels. Sim Only korting voor ZZP'ers Studie schaliegas weer vertraagd donderdag 6 september 2012 VERKIEZINGEN 2 zetels voorsprong heeft de WD nog op de PvdA, volgens de politieke barometer van onderzoeksbureau Ipsos Synovate. HILVERSUM - Het gat tussen WD en PvdA in de peilingen krimpt Zo wel in de Stemming, de peiling van het tv-programma EenVandaag, als in de peiling van Maurice de Hond is er nu nog vier zetels verschil in het voordeel van de WD. Het ver schil is volgens de politieke barome ter zelfs nog maar twee zetels. Dat meldde de NOS gisteravond. De politieke barometer is een pei ling van onderzoeksbureau Ipsos Synovate in opdracht van tv-pro gramma Nieuwsuur. In de Stemming staat de WD op 34 zetels, de PvdA op 30. Voor de VVD betekent dat een stijging met 1 zetel vergeleken met vorige week, voor de PvdA met 9. De WD heeft nu 31 zetels in de Tweede Kamer, eentje meer dan de PvdA. De SP scoort nu 26 zetels, 4 minder dan vorige week maar nog altijd 11 meer dan het huidige zetelaantal. De PW staat in de Stemming op 17, 1 minder dan vorige week. Bij de laatste verkiezingen haalde de PW nog 24 zetels. Ook het CDA verliest een zetel en staat nu op 12. D66 staat op 12, de Christenunie op 7, GroenLinks op 4, de SGP op 3 en de Partij voor de Dieren op 2. Nieuwkomer 50PLUS staat op 3 ze tels. DECLAIM In de aanloop naar de verkiezin gen durven politici flink stelling te nemen. De vraag is of hun stelling wel klopt. De claim: WD-lijsttrekker Rutte: „Er zijn mensen in de bijstand die, met alle toeslagen erbij, kunnen uitkomen op meer dan 1S00 euro netto in de maand. Dat is meer dan een startende poltieman." Klopt dit wel? Wie 18 jaar of ouder is, op zichzelf woont en geen werk heeft kan een bijstandsuitkering claimen. De bij stand is bedoeld voor eten, drin ken, kleding, huur, gas, water, licht en ziektekostenverzekering. De uit kering moet worden aangevraagd bij uitkeringsinstantie UWV en de gemeente bepaalt uiteindelijk of de aanvrager er recht op heeft. Wie als alleenstaande ouder van een kale bijstandsuitkering moet leven, moet elke maand zien rond te komen van zo'n 935 euro netto, inclusief vakantiegeld. Voor een al leenstaande is dat bedrag 668 euro netto en voor een paar 1336 euro netto. Volgens het Centraal Bu reau voor de Statistiek werden eind vorig jaar 316.000 bijstandsuit keringen verstrekt Bijstandsouders kunnen hun uitke ring dankzij kinderbijslag, huur- en zorgtoeslagen, de heffingskor ting, een kindgebonden budget en eventueel een langdurigheidstoe slag (voor degenen die al langer af hankelijk zijn van een uitkering) nog opkrikken. Eventueel met bij zondere bijstand, via lokaal beleid van gemeenten. Dat kan in bepaal de gevallen leiden tot een netto maandinkomen van tussen de 1700 tot ruim 1800 euro. Maar dat is volgens armoededeskundigen geen gemiddelde bijstandsuitke ring, eerder een uitzondering. Het ministerie van Sociale Zaken beves tigt dat. De conclusie: Het komt voor dat een bijstandsmoeder met drie kin deren een fors inkomen heeft. Dat kan uitkomen boven dat van een politieman in dezelfde leefom standigheden, maar of dat ook werkelijk gebeurt, is maar zeer de vraag. De politieman kan diens magere startsalaris ook flink aan vullen met kindregelingen, huur- en zorgtoeslagen. PAUL KUSTERS too5enhenk.nl OC3 [rutte wil niet bij freek 6e jonse aam tafel zitten WT SAAT t>E VVO HEEL VEEL ZETELS OPLEVEREN! Werkt in je voordeel 1 tetf0rt.nl/2akeljjk. I 020-20044 42 i Telfort winkels DEN HAAG - Het onafhankelijk on derzoek naar de mogelijke risico's en gevolgen van schaliegaswinning is pas rond de zomer van 2013 afge rond. Minister Maxime Verhagen (Economische Zaken) heeft dat woensdag gemeld aan de Tweede Kamer. Uit een inventarisatie blijkt dat het onderzoek mogelijk zo duur is dat het Europees aanbe steed moet worden, aldus de minis ter. Het is voor de tweede keer dat het onderzoek vertraging oploopt Het zou in eerste instantie voor de zomer 2012 klaar zijn. Schaliegas is aardgas dat met een omstreden me thode te winnen is uit keiharde lei steenlagen in de diepe ondergrond. Er bestaan onder meer zorgen over trillingen en bodemdaling. door Laurens Kok In campagnetijd willen par tijen maar één ding: zoveel mogelijk publiciteit. Het WD-campagneteam zag dan ook goedkeurend toe hoe nieuwssi te NU.nl nog tijdens het Carréde bat meldde: 'Rutte wil geen nieuw steunpakket voor Grieken'. Dankjewel, moet WD-campagne- strateeg Henri Kruithof hebben ge dacht. Hij twitterde het bericht on middellijk rond naar al zijn vol gers. De gewenste mediastorm volgde. Van zijn politieke concurrenten kreeg Rutte de volle laag, vanwege zijn 'onverantwoordelijke' stand punt, dat hij toch niet zou kunnen waarmaken. Maar voor de WD-kiezer moet Ruttes 'genoeg is genoeg' als muziek in de oren hebben geklonken. Die heeft niet veel op met de steun aan Griekenland, blijkt uit peilingen. Bovendien slaat Rutte met zijn krasse taal PW-leider Geert Wilders een belangrijk wa pen uit handen. Die verwijt hem steeds blanco cheques uit te schrijven. Niks daar van, antwoordt Rutte ferm. Rutte kon zich de uitspraken in het Carrédebat gemakkelijk permit teren. De minister-president én CDA-mi- nister van Financiën Jan Kees de Ja ger zeggen immers al maanden dat Griekenland geen uitstel krijgt om de begroting op orde te bren gen, laat staan dat Griekenland nog eens zou mogen aankloppen voor financiële steun. Het Nederlandse standpunt is in dat opzicht niet veranderd. Wel is de timing pikant: de eurozone staat kort voor de beslissing of Griekenland respijt krijgt. Elke fer me uitspraak van een regeringslei der galmt daardoor na, ook al is het oud nieuws. Nieuw is wel dat Rutte nu open laat dat Griekenland iets meer tijd wordt gegeven orde op zaken te stellen, maar daarbij niet op meer Nederlands belastinggeld hoeft te rekenen. Volgens De Jager was het voor die conclusie steeds te vroeg, omdat Nederland eerst wilde af wachten wat de internationale con troleurs verenigd in de trojka vast zou stellen. De positie van Rutte (en dus ook het officiële Nederlandse stand punt) is goed te verklaren. Juist de noordelijke landen in de Europese Unie vinden dat Griekenland nu eindelijk eens moet doorpakken en de begroting op orde moet krij gen. Dan is het zaak om druk op de ketel te houden, zoals bonds kanselier Angela Merkel en dus ook Rutte voortdurend doen. Niet voor niets zei de Duitse minis ter van Financiën Wolfgang - Schauble gisteren net als Rutte dat er geen derde steunpakket voor Griekenland komt. Toch speelt Rutte gevaarlijk spel. Mogelijke coalitiepartners PvdA en D66 slagen er steeds beter in de kiezer eraan te herinneren dat Rut te zijn beloftes niet altijd nakomt. Als oppositieleider stelde hij des- tijds ook al ferm dat er geen cent naar Griekenland zou gaan. Nog vóór hij premier werd, stemde hij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4