Open Monumentendag laat groen van toen zien 12 luit www.pzc.nl/uit donderdag 6 september2012 4 efi Hij ligt een beetje verstopt, maar de ongeveer 35 meter hoge Mammoet boom geeft prijs waar de monumentale tuin van de familie Lenshoek gelegen is. Juist dit jaar is de buitenplaats - de tuin en zijn bijbehorende gebou wen - het waard om te bezoeken. Het thema van Open Monumen tendag is immers 'Groen van Toen', dat zijn verklaring weer vindt in het feit dat 2012 is uitge roepen tot... Jaar van de Histori sche buitenplaats. Achter koetsierswoning, koetshuis, villa en oude pastorie aan het Marktveld in Kloetinge gaat een bijzonder, groen wereldje schuil. De Mammoetboom, vijf meter in omtrek, is eyecatcher, maar er is meer te bewonderen. Stap bijvoorbeeld in de voetspo ren van dichter Hans Warren, die eind jaren zeventig in het voorjaar een bezoek bracht aan de tuin en verslag deed in zijn Geheim Dag boek: 'Het is eerder een park met eeuwenoude bomen, een vlucht heuvel, grachten, vijvers. Je kon er niet lopen zonder een paar sneeuwklokjes te vertrappen, al paste je nog zo goed op'. Wie Kloetinge binnen rijdt door de Le- westraat, stuit vanzelf op het fraaie, centraal gelegen stuk je dorp, dat het Marktveld en Geertesplein omvat. De buiten plaats ligt pal aan de vaete, de oude veedrinkplaats. Ook al zo'n fraaie erfenis uit het verleden. De gebouwen dragen geen eeu wenoude geschiedenis met zich mee, de omgeving waarin ze staan doet dat wél. De tuin zoals die nu is, bestaat uit drie gedeelten: direct achter de gebouwen een land schappelijke tuin, daarachter een kasteelberg en vervolgens een sier- tuin. „Mijn dochter en schoonzoon kun nen de mensen op weg helpen, maar mensen mogen ook zelf De tuin is, zoals de meeste monu menten, opengesteld voor publiek tussen 10.00 uur en 17.00 uur. In Buitenplaats Kloetinge door de eeuwen heen (2002) beschrijft Ine ke Lenshoek-Van de Water hoe ge passioneerd de familie Lenshoek door de jaren heen is geweest met hun tuin. En zo nodig werd de na tuur een handje geholpen. 'De grootvader van mijn man deed alles in het groot. Hij wilde absoluut rhododendrons hebben, iets wat de kalkrijke kleigrond niet toeliet. Hij liet bergen grond weg halen en die naar Brabant bren gen; op de terugweg namen de wa gens de zure, humusrijke grond mee hiernaartoe. Hij gedroeg zich als een verkleinde uitgave van Ca pability Brown, de Engelse land schapsarchitect die hele bergen liet verplaatsen als hem dat bij zijn ontwerp uitkwarh'. De buitenplaats is één van de zes plaatsen zaterdag in Kloetinge die te bezichti gen is tijdens Open Monumenten dag 2012. Behalve de buitenplaats zijn dat het Geertesplein (rondom de kerk), waar vanaf 12.00 uur het ringrijden plaatsvindt, de Kloeting- se molen aan de Kapelseweg, Marktveld 15 - waar werken van Gerard Menken tentoongesteld worden -, de Geerteskerk en de Elsahoeve aan de Stelleweg. In de hele provincie zijn ruim drie honderd monumenten te bezichti gen. De officiële, Zeeuwse opening daarvoor vindt morgenmiddag, vrijdag, plaats in het Stadhuismu seum in Zierikzee. Wie nieuwsgierig is naar de monu menten in andere provincies, heeft veel aan de website www.openmonumentendag.nl In het boek Oren van Steen (Groots- wagers, L. 2012), een boek van erf- goed.nu, zijn het stadhuis in Mid delburg en het Zaalkerkje in Water landkerkje opgenomen in een lijst van 24 - gevoelsmatig - indrukwek kende monumenten, verspreid over Nederland. Karakteristiek beeld uit de tuin. Inzet: de Mammoetboom foto inzet monumentaltrees.com De boomrijke tuin van de familie Lenshoek vanuit de lucht gezien. rondlopen", zegt mevrouw Lens hoek over zaterdag. Zeifis ze voor al enthousiast over de bergen in de tuin, 'die al heel oud zijn'. En ze stelt de bomenliefhebbers ge rust: de Mammoetboom - voor archieffoto's Gemeente Goes Zeeuwse begrippen erg groot - staat er nog. 'Die valt niet zo snel om, hoor'. Kasteel Westhove Groeneweg, Oostkapelle. Na de Tachtigjarige Oorlog, waar in het kasteel zowel in handen van de Spanjaarden als de Watergeu zen kwam, kwam het kasteel in particuliere handen en werden par ken en tuinen eromheen aange- legd. De buitenplaats omvat flink wat vierkante meters met het kasteel, het koetshuis en een groot park- bos en duingebied. Museum Coemanszorg Molenweg 3, Dreischor. Hoe groot en belangrijk de vlas- en meekrapteelt was in vroeger tij den, blijkt uit een bezoek aan streek-en landbouwmuseum Goe- manszorg. Dat is gevestigd in een boerderij uit 1700. In de boerderij is te zien hoe de bevolking in de eerste helft van de vorige eeuw leefde, woonde en werkte, de schuur herbergt werktuigen uit de vlas- en meekrapteelt. Kerk Sint Anna ter Muiden Nederherenweg, Sint Anna ter Muiden. Alleen al het fraaie laantje naar de kerk in Sint Anna ter Muiden toe is de moeite waard. Vanaf 10.30 uur klinkt er orgelspel, zijn er his torische wandelingen met kerkbe- zichtiging en torenbeklimming on der leiding van gids Wilfried Stae- lens. In de middag is onder meer een vocaal instrumentaal program ma 'all in a garden green'. Marktveld 19, Kloetinge. De monumentale tuin is geopend voor bezoekers. Een bezoek hieraan leert dat de na tuur niet toevallig is en dat deze nog steeds een belangrijke bijdrage levert aan de identiteit van de bui tenplaats. Ook het historische koetshuis met de stal aan Marktveld 18 is open voor publiek van 10.00 tot 17.00 uur. Oostdijk 2, Sint Philipsland. Molen de Hoop staat op een voor malige stadswal die doet herinne ren aan vroeger tijden. De molen uit de achttiende eeuw. Ruim honderd jaar later zijn de wallen afgegraven en beplant, waardoor de molen minder wind ving. Om dat te verhelpen, is de molen vijf meter verhoogd. Nu kijkt hij fier uit over de Krabben- kreek. Tuin fam. Lenshoek Molen de Hoop

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 48