De Spot programmeert al vijf jaar avontuurlijk iolui Razzmatazz opent het seizoen Martin Mans en zijn band presenteren cd Wonderland donderdag 6 september 2012 podium www.pzc.nl/uit door René de Dreu Poppodium De Sport in Middelburg bestaat vijf jaar. Dat gaat vanaf vrij dagavond dit seizoen ge vierd worden met: gezelligheid, liefde, een expositie en vooral muziek, heel veel muziek. Middelburg heeft het heel lang zonder aansprekend poppodium moeten doen. Geen geld en het ontbreken van de politieke wil om daar werk van te maken dreef de Middelburgse liefhebber van aan sprekende rock en pop vaak naar 'tBeest in Goes, De Piek in Vlissin- gen en zelfs De Klomp in Ovezan- de. Jongerencentrum Midgard kon dat gat niet vullen, ook al kwamen daar met regelmaat bands op be zoek, het bleef een onderkomen voor een kleine doelgroep. Maar zoals elders in het land lag bij dat jongerenwerk wel de kans en de basis om uit te groeien tot iets moois en van 'deze tijd'. Vijfjaar geleden sloot Midgard na 30 jaar de deuren en kon de Stichting Welzijn Middelburg met De Spot aan een nieuwe periode beginnen. Een nieuw centrum met een nieu we identiteit. Na die eerste vijfjaar is Poppodium De Spot bij jong en oud tot ver buiten Zeeland een be grip en 'the place to be' als het om goede en bijzondere muziek gaat. „Een dag na de opening in februa ri 2007 kwam Tonnie Dieleman vanuit de jeugdhulpverlening in dienst van de Stichting Welzijn Middelburg als coördinator pro grammeur van De Spot. De ver bouwde voormalige Discotheek The Nighttrain, middenin het uit gaansgebied, moest meer zijn dan een vervanging van Midgard. „We hebben alle aspecten van jon gerenwerk -~van huiswerkbegelei ding tot popconcerten - op een rij tje gezet en met oude en nieuwe vrijwilligers gekeken naar de moge lijkheden. De nieuwe zaal heeft een muziekgeschiedenis in Middel burg dus daar kon je op voortbor duren. Bovendien bleek niet alles van het oude jongerenwerk daf Midgard ondernam hier haalbaar. De keuze voor muziek als hoofd moot lag dus direct voor de hand", vertelt Dieleman. „Het mooie van popmuziek is dat het niet alleen voor jongeren be langrijk is. Die tijd ligt ver achter ons. Officieel is De Spot nog steeds een jongerencentrum en of ficieel voor de doelgroep tot 25 jaar, maar muziek kan die doel groep bijna vanzelfsprekend groter maken. Met die gedachte zijn we aan de slag gegaan. Een eigen en nieuwe identiteit dus. Vooral een aanvulling op het muziekaanbod zoals dat op Walcheren en Zee land bestaat. Ook daar ontleen je een identiteit aan. Het heeft geen zin andere in de wielen te rijden." Samen met enkele beroepskrach ten en een grote groep (ca. 40) vrij willigers begint Tonnie in 2007 aan de opbouw. „Met een duide lijk plan en idee voor ogen ben je er nog niet. Het vergt toch tijd en je merkt dat sommigen sceptisch tegen alle ambities aankijken. Deels komt dat voort uit de wee moed over het verloren Midgard, deels omdat onduidelijk was waar door René de Dreu Zolderpodium Razzmatazz in Oost-Souburg begint het sei- - zoen zaterdag met een nieuwe edi tie van het ')o, Gaat Speule' festi val. Tien acts hebben zich voor dit open podium aangemeld. Uit Zee land zijn dat de singer-songwriters Ellen Shae, Marsha en het duo Sen se. Uit de provincie komen ook het jonge gitaartalent Julio Melio en de Keltische folkgroep Triskell naar dit festival. De andere aas maken van het open podium ge bruik zich in Zeeland te presente ren. Bij mooi weer is het middag programma op het pleintje voor Razzmatazz. Het festival geeft een mooie doorsnee van de muziek genres waarmee het podium zich de afgelopen 44 jaar op de kaart heeft gezet. Zaterdag zorgt trio Ca sual Acoustics voor gypsy jazz. Hun grote inspiratoren zijn Djan- go Reinhardt en Stephane Grapel- li. Violiste Karen van der Stal uit Zeeland, krijgt steun van zanger gitarist Eric de Vrij en bassist Her- nan Labbé uit Chili. Het Vlaamse Medra zorgt voor Old Time Ameri cana terwijl het Haagse Kookabura zich meer richt op Country Western. Ook uit Den Haag komt de groep Pajarillo Verde met Zuid amerikaans repertoire. Michel Riss- eeuw uit Sprang-Capelle brengt Nederlandstalige liedjes. Zat. 8 sept., 'Jo, Gaat Speule Festival, vanaf 15.00 uur tot middernacht de Spot nu eigenlijk voor stond." De programmering maakte lang zaam veel helder. De Spot stond voor het aantrekken van uiteenlo pende muziekstijlen - van Drum 'n Bass tot intieme folk - maar al tijd wel met een exclusief, alterna tief avontuurlijk of vernieuwend randje. Bands en acts die alleen voorbestemd leken voor het grote re nationale popcircuit, zoals Para- diso, Vera of The Mezz, wist Diele man ook voor De Spot te interesse ren. Opmerkelijk omdat De Spot al die vijfjaar zonder programma subsidie werkt. De middelen daar voor komen vooral uit entreegel den en baromzet. „Niet ideaal, maar het lukt. Een kwestie van net werken, zoeken naar samenwer king en creatief zijn. We doen dat bijvoorbeeld met het aanhaken bij andere initiatieven zoals De Nacht van de Nacht, activiteiten van de Roosevelt Universiteit, De Zeeuw se Concertzaal, Hooi! Koorts en Po- pAanZee." Vrij. 7 sept., Drum 'n bass in your face!, 21.00 uur Singer-songwriter Marsha The Martin Mans Band brengt zaterdag een muzikale nazo meravond in de Koorkerk in Mid delburg. De nieuwe cd Wonder land van deze band staat centraal in het programma. Dat betekent een medley van po pulair klassieke muziek, die wordt afgewisseld met romantische, we reldberoemde melodieën, zoals The entry of the gladiators, Sailing, Wonderland en By the rivers of Ba bylon. De nieuwe cd biedt verder repertoire als Palladio van Jenkins, Polka van Strauss, The last of the Mohicans en L'Amour toujours. De band bestaat naast organist Martin Mans uit slagwerker Mar tin Snel, pianist Mark Brandwijk, trompettist Jantine ICalkman en saxofonist Evelien Keesmaat. Mans is in eerste instantie bekend als organist en is daarnaast ook di rigent van enkele mannenkoren. Een orgelband was altijd al zijn grote wens. Hij werd hiertoe geïn spireerd door de legendarische or ganist wijlen Klaas-Jan Mulder, die de band Kajem leidde. Mans heeft zijn band samengesteld met vijf instrumenten waarbij het or gel dat hij zelf bespeelt, de begelei ding vormt. Zaterdag 8 september, Koorkerk, Middelburg, 20.00 uur. Crappy Dog: een van de talrijke optredens in vijf jaar poppodium De Spot in Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46