'Te lang gedacht dat ik de schuldige was' 21 zeeland Veiligheid van chauffeurscafe in containerhaven blijft probleem donderdag Lampje De krant 6 weken voor 18 euro! 6 2 door Willem van Dam Lampje is dood. Vermoord. Door de Europese Unie. Die vond dat Lampje moest sterven omdat hij te veel energie opslorpte. Afgelo pen zaterdag werd de executie vol trokken en stierf Lampje een treu rige dood. Lampje, wie is Lampje? Ach, u kent.hem wel. Lampje figureert met enige regelmaat in de Donald Duck, dat vrolijke weekblad waar in Donald en Dagobert, Kwik, Kwek en Kwak, de grote Boze Wolf en de drie biggetjes dolle avonturen beleven. Soms duikt daarin ook Willie Wortel op, een uitvinder. En wat voor een uitvin der. Een wolkenversnipperaar, ver liefdheidschocolade, een apparaat waarmee je wormen kunt dresse ren, een tijdmachine - je kunt het zo gek niet bedenken of Willie vond het uit. Hij werd daarbij op lumineuze wijze geholpen door zijn trouwe assistent Lampje, een pienter peertje - zo'n peertje dat u en ik tot voor kort in onze sche merlamp, bureaulamp of gang lamp draaiden. Tot voor kort, ja. Want de Europese Unie besloot dat het afgelopen moet zijn met de gloeilamp; het zachte gele licht van de gloeilamp moet wijken voor het kille schijnsel van de spaarlamp. Niet tot ieders genoe gen. Ergens in de Randstad schijnt zich zelfs een organisatie (Stichting Licht is Leven) te bevin den, die de Vrienden van de Gloei lamp opriep een bedragje te done ren teneinde de beslissing van de Europese regeltjesmakers aan te kunnen vechten. Niet gelukt natuurlijk. Sinds september is het gebeurd met de vinding van Thomas Alva Edison en daarmee is ook Lampje gestorven. Maar ergens, ergens heel diep in de donkere gangkast verstopt, vlak achter de stofzuiger, heb ik nog een exemplaar liggen. Een 40 Watt-er, goed voor ïooo branduren. Elke avond, vlak voor het slapen gaan, haal ik de gloeilamp tevoor schijn, schroef haar heel stiekem in de leeslamp op mijn nachtkast je en laat haar een half uurtje branden. Als verzetsdaad. En als een saluut aan Lampje. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp cvdoosterka mp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.ni Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes; 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? "Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel.van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacystatement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: D een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (na28) een doorlopend: abonnement met betaling per accept van €80,85 per kwartaal (na28) Dik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf. (Ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In hel colofon Ir. elt u nadere informatie aan. „Ik denk dat de mensen niet weten hoe slim hij dit aanpakte. Ze weten ook niet wat de gevolgen zijn van contacten met pedofielen." Slachtoffer van de van ontucht verdachte Westkapellenaar Vandaag wordt de 60-jarige Westkapellenaar Joost W. be recht. Hij wordt verdacht van on tucht met minderjarige jongens. Officieel gaat het om misbruik- van enkele minderjarige jon gens. Volgens het Openbaar Ministerie heeft hij echter toege geven dat hij met veel meer jongeren seksuele contacten had. Ondanks een oproep heb ben maar heel weinig slachtof fers zich gemeld. door Emile Calon Seksueel contact vind ik vies. Die vijf woorden ge bruikt een Walchenaar om aan te geven wat de gevolgen zijn van zijn contacten met Joost W., de West kapellenaar (60) die vandaag te rechtstaat voor ontucht met min derjarigen. „Dat heeft hij aange richt. Dat is door hem kapot ge maakt." De Walchenaar vertelt ook dat W. hem benaderde toen hij elf jaar was. En W. had succes, want zes jaar lang had de Walchenaar sek sueel contact met de veel oudere man, zo vertelt hij in de stations restauratie van Middelburg. „We hadden zo eens in de drie weken contact." De ontmoetingen, zo zegt de man, gingen meestal van W. uit. „Maar soms zocht ik hem ook op." W, zo vervolgt de man, zou ook ge vraagd hebben om hem te betas ten en af te trekken. Stellig: „Maar dat heb ik nooit gedaan. Hij deed het vervolgens wel bij zichzelf" De man, die niet wil dat zijn iden titeit bekend wordt en daarom ook zwijgt over zijn leven na de ontmoetingen met de Westkapel lenaar, benaderde de-ze krant om dat hij zich herkende in het ver haal met psychologe Nel Warner dat afgelopen zaterdag werd gepu bliceerd. Hij vindt vooral dat deze mede werkster van de Rotterdamse in stelling voor forensische psychia trie Het Dok goed beschrijft waar om zoveel slachtoffers van W. niet naar de politie zijn gestapt om aan gifte te doen. Zelfs niet nadat poli tie en het Openbaar Ministerie daar expliciet om vroegen. Ze zegt tijdens het interview: „Want kennelijk selecteerde de ver dachte zijn slachtoffers "en door zijn wervend en inpalmend ge drag maakte hij velen in hun ge voel medeverantwoordelijk en monddood." De Walchenaar: „Zo ging hij inderdaad te werk." De Walchenaar beleefde met W, zo vertelt hij, op elfjarige leeftijd zijn eerst seksuele ervaringen. „Hij streelde mij, betaste mij en liet mij klaarkomen." W gaf hem geld, aan dacht en de seks voelde lekker, ver volgt de Walchenaar. Na een korte stilte: „Soms lekker." Hij geeft ook aan dat W. zo op hem inpraatte dat het leek alsof de Walchenaar het seksueel contact wilde. „Daardoor voelde ik mij schuldig want ik zocht hem op, ik kreeg geld, ik vond het lekker." En zeker dat laatste, dat ervaart hij ook nu nog als een groot taboe. „Je durft dat toch tegen niemand te vertellen dat je het lekker vond als een oudere man aan je zat." Volgens zijn zeggen benader de W. hem destijds. De Walchenaar kende uit ver halen enigszins zijn reputatie. „Een man die wel eens geld gaf en die aan je piemel wilde zitten." Maar hij wist niet dat de gevolgen van die contacten met de man zo enorm zouden zijn. In de zes jaar dat de twee seksueel contact hadden, heeft de Walche naar wel eens geprobeerd het te beëindigen. „En W. wilde dat soms ook." Het lukte pas toen de Walchenaar zeventien jaar was en er definitief een punt achter zette. Daarna zag hij hem nog wel eens een enkele keer, maar hadden ze geen daadwerkelijk contact. De aanhouding van W. vorig jaar augustus ervoer de man als een soort bevrijding. „Eindelijk was hij opgepakt." Ook hoopt hij dat nu duidelijk wordt hoe W. manipu leerde. De Walchenaar is wel bang dat zijn naam vandaag tij dens de rechtszaak wordt genoemd. Hij hoopt van niet, om dat anonimiteit voor hem zeer be langrijk is. „Ik hoor op Walcheren mensen wel eens praten over deze zaak en dan wordt er soms gezegd dat de slachtoffers het contact zelf wil den, er zelf beter van werden om dat ze geld en drank accepteerden en hem zelf benaderden. Maar ik denk dat ze niet weten hoe slim hij dit aanpakte. Ze weten ook niet wat de gevolgen zijn van con tacten met pedofielen." De man zal vandaag niet op de pu blieke tribune van de rechtbank zitten. Hij wil niet in verband wor den gebracht met de verdachte. Hij weet dat er op Walcheren toch al gegist wordt wie contact had met W. Tijdens zijn ontmoetingen met W. hoorde hij van hem namen van andere slachtoffers. Hij vreest dan ook dat W. zijn naam ook wel eens heeft laten vallen tegenover anderen. Hij weet ook dat zijn naam in het dossier staat dat van daag achter de rug van de Middel burgse rechters ligt. Met de politie heeft hij contact gehad, maar hij heeft geen aangifte gedaan. „Ik heb te lang gedacht dat ik zelf de schuldige was." SffiS58S8£M«« DEN HAAG/VLISSINGEN - De provin cie Zeeland krijgt twaalf weken de tijd om te onderzoeken of de vei ligheid voor een chauffeurscafé aan de Engelandweg wel voldoen de gegarandeerd kan worden. Dat heeft de Raad van State be paald in een uitspraak over de nieuwe milieuvergunning voor Verbrugge Zeeland Terminals BV in Vlissingen. Voor de rest heeft de raad alle bezwaren tegen de nieuwe vergunning verworpen. Eerder dit jaar kwam de raad met een zogenoemde tussenuitspraak waarbij de provincie de kans is ge boden een aantal onduidelijkhe den op te helderen. Dat is gelukt, op de problematiek van het chauf feurscafé na. Het café ligt binnen de zogenoemde veiligheidscirkel van de containerterminal. Volgens de provincie hoeven voor het café niet de zwaarste veiligheidseisen te gelden, omdat er niet perma nent mensen aanwezig zijn, zoals bijvoorbeeld in woningen, kanto ren en scholen wel het geval is. Maar de Raad van State stelt in de uitspraak dat het café zeer regelma tig door vrachtwagenchauffeurs en andere bezoekers wordt be zocht. De provincie heeft niet onder zocht hoe lang en hoe veel bezoe kers zich op welke uren in het café bevinden. Dat zal de provincie als nog moeten onderzoeken. Als de veiligheid niet gegarandeerd kan worden, zal het café of verplaatst moeten worden, of zal Verbrugge aanvullende maatregelen moeten nemen om de veiligheid van de chauffeurs in het café alsnog te ga randeren. Met de nieuwe vergunning kan Verbrugge het huidige overslag bedrijf gefaseerd ombouwen tot containerterminal. Daar zal ook de kade fors voor worden verlengd. Buurbedrijf CdMr, dat nieuwe au to's aan- en afvoert, heeft vooral bezwaar tegen het gebruik van een deel van de kade door Verbrugge.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2