Louis van Gaal neemt grote risico's 8 261 sport Opstelling Oranje is nog even veilig Team Zuiderbaan haalt goud op Paralympics Fer spiegelt zich aan Khedira donderdag 6 september 2012 door Leon ten Voorde NOORDWIJK - Dan sluizen de spe lers van Oranje de opstelling een keer niet door naar bevriende me dia, hangt er tijdens de besloten training boven de Arena een spio nagevliegtuigje, een zogenaamde octocopter. Dat onbemande ob ject, ingehuurd door Pownews, had de geheimen van Oranje moe ten ontrafelen, maar voordat de voetballers de eerste woede te bo ven waren, was de octocopter met 'z'n acht armen' al te pletter gevlo gen op het dak van de Arena. „Het was een besloten training, maar blijkbaar kan dat tegenwoor dig niet meer", aldus Louis van Gaal. „Bij Barcelona filmden de journalisten altijd vanuit de hoog ste flats de training en blijkbaar gaat het hier deze kant ook op. De KNVB moet maar kijken wat we hiermee aan moeten. De wens van de bondscoach is in ieder geval om besloten te trainen. Dan is het niet de bedoeling dat door zulk soort camera's morgen de opstel ling in de krant staat en bij de Turkse bondscoach bekend is, al lig ik er verder ook weer niet wak ker van." De training mag dan nooit op beeld zijn verschenen, de opstel ling van Oranje is al wel sinds maandag bij de spelers bekend. Waar Bert van Marwijk de ge woonte had om de voetballers vrij laat te informeren, hanteert Van Gaal een andere methode. „Ik wil dat spelers zich focussen. Er zijn trainers in de Bundesliga die tot een kwartier voor de wedstrijd wachten met de opstelling, maar ik werk anders. Ik vertel het mijn spelers vroeg, omdat ik ze wil hel pen. Het is heel belangrijk hoe een speler in zijn vel zit. Een pass van A naar B is veel meer dan zomaar een bal, daar zit de totale mens achter. De geest heeft invloed of zo'n bal aankomt en dat probeer ik als coach te beïnvloeden door in een vroegtijdig stadium duidelijk heid te scheppen." De bondscoach begon zijn uitleg op de eerste trainingsdag bij de spelers die morgenavond tegen Turkije niet in de opstelling staan. „Ik leg alles uit, dat heb ik mijn he le carrière al gedaan en dat houd ik nog wel een tijdje vol", aldus Van Gaal. „Ik heb wel eens op de laatste dag nog een aanpassing doorgevoerd, maar dan moeten er wel zwaarwegende argumenten zijn. Bijvoorbeeld dat een jonge speler gaandeweg de week zich van spanning opblaast.' Maar die signalen heb ik niet ontvangen. Ik kan alleen niet bevroeden of een jonge speler op een hoger podium hetzelfde niveau haalt als bij zijn club. Die garantie heb je nooit. We kunnen immers niet zeggen dat het met de oude selectie de laatste vier duels goed is gegaan." Of Van Gaal zijn rondje maandag begon bij een teleurgestelde Robin van Persie wilde hij niet zeggen. „Ik heb in Brussel voor de wed strijd tegen België al aangegeven dat ik mijn keus zo weer kan om draaien. Ik ben als coach verplicht om het beste team en de beste spe lers op te stellen. Ik zou wel gek zijn als ik niet zou doen. Maar het team is nog altijd belangrijker dan elf Huntelaars of elf Van Persies." NOORDWIJK - Zonder grootspraak erkent Leroy Fer dat hij misschien wel een uniek type speler is bij het Nederlands elftal. De Zoetermeer- der koppelt een groot loopvermo gen aan fysieke kracht én voetbal lende kwaliteiten. „De meeste mid denvelders zijn snel, klein en be hendig met de bal. Ik ben een an der soort middenvelder", zei Fer in de aanloop naar de WK-kwalifica- tiewedstrijd vrijdag tegen Turkije. Zijn specifieke kwaliteiten kunnen Fer wel eens een basisplaats opleve ren in Oranje. „Ik wil meters maken, voor het doel komen en ook nog meeverde digen. Je kan me vergelijken met de Duitser Sami Khedira van Real Madrid. Hij kan ook zowel aanval len als verdedigen en loopt veel." LONDEN - Nederland beleefde giste ren opnieuw een mooie dag bij de Paralympics in Londen. Zo verze kerde het zeilteam van Marcel van de Veen, Mischa Rossen en Udo Hessels zich een dag voor de afslui tende race al van de titel. Klaartje Zuiderbaan, afkomstig uit Temeu- zen, is coach van de Nederlandse sonar-zeilboot en zag haar driekop pige bemanning een onoverbrug bare voorsprong nemen op de con currentie. Met alleen de medalrace nog te gaan (donderdag) is de voorspong van haar pupillen 21 punten. Goud-was er ook voor de blinde wielrenster Kathrin Goeken en pi lote Kim van Dijk op de tijdrit. Goeken en Van Dijk waren op de tandem de snelste op het circuit van Brands Hatch in 35.02,73. Met die tijd bleven ze de nummer twee, Gray en Thompson uit Au- as Het Nederlands voetbalelftal heeft deze maand zijn achtste positie op de wereldranglijst gehandhaa fd. Door de even gewaagde als op vallende keuzes van Louis van Gaal wordt er vol nieuwsgierig heid uitgekeken naar de wed strijd van Oranje vrijdag tegen Turkije. Zet de nieuwe bonds coach de toon voor een zorgelo ze toekomst, of wordt het een fatale flirt met het noodlot? door Leon ten Voorde DEN HAAG - Wie naar al die nieu we, jonge gezichten kijkt op het trainingsveld kan het zich haast niet voorstellen dat een van de sterren van de Premier League vrij dagavond op de bank zit bij Oran je. Robin van Persie, de spits van dertig miljoen, de spits van vier goals in twee wedstrijden voor we reldclub Manchester United. Als je het kunt permitteren om zo'n spe ler niet op te stellen, hoe goed moet de rest dan wel niet zijn? Je zou haast denken dat de bonds coach een kind is in de snoepwin kel: keus te over. Maar de waar heid is dat Nederland op dit mo ment over nog maar weinig echte topspelers beschikt, waardoor het eventuele passeren van Van Persie op z'n zachtst gezegd nogal opval lend is. Veel collega's van Louis van Gaal houden er een andere werkwijze op na.-Die kijken naar het materi aal, pikken het beste uit en bou wen daar het elftal omheen. Vol gens die logica zouden Wesley Sne- ijder, Arjen Robben en Robin van Persie altijd in de ploeg staan bij Oranje. Van Gaal denkt anders, Louis van Gaal doet anders. Hij is de man die bij Ajax ooit het spelen op '10' en 'op 4' introduceerde. Een rechtsbuiten is in zijn jargon een 7, de linker spits een 11. Van Gaal heeft hu voor elke positie een profielschets gemaakt en daarin past Ron Vlaar wel en Douglas niet. Adam Maher, een van de grootste talenten van het land, speelt bij zijn club AZ niet op de plek waar Van Gaal hem graag ziet. Dus is hij niet gese lecteerd. De visie van de coach, zijn systeem is heiliger dan de indi viduele optelsom van kwaliteit. Het siert Van Gaal dat hij na het mislukte EK niet voor de gemakke lijkste weg heeft gekozen. Wie het elftal een maand geleden overlo pen zag worden door de Belgen, beseft ook dat er iets moest gebeu ren. Aan de andere kant is de ver nieuwingsdrift wel erg abrupt doorgevoerd. Het is leuk en aardig dat de blik weer op de eredivisie is gericht, maar het is maar de vraag of een elftal met Ricardo van Rhijn, Jetro Willems, Jordy Clasie, Leroy Fer en Luciano Narsingh nu al kan voldoen aan de hoge stan daard die bij Oranje wordt ge vraagd. Van Gaal werd voor de wedstrijd tegen België geroemd om zijn dui delijke keuzes, maar was het wel zo handig om Van Persie direct uit te sluiten van elke andere positie in het elftal? Daarmee zette de coach zichzelf direct vast voor de komende periode en voedde hij al leen maar de discussie Van Persie versus Huntelaar. Van Gaal zei vrij dag bij de bekendmaking van de selectie dat iedereen bij de eerste wedstrijd van Manchester United heeft kunnen zien dat Van Persie geen schaduwspits is, maar twee dagen later maakte diezelfde speler in een vrije rol prompt drie goals. Het zal Van Gaal echter niet van zijn standpunt afbrengen. Van Gaal is immers consequent. Ten minste, dat zegt Van Gaal altijd. Maar hoe rechtlijnig is het eigen lijk om Heitinga en Narsingh, bei den bankzitter bij hun club, op te nemen in de selectie, terwijl je als coach voortdurend roept dat spe lers wedstrijdritme moeten heb ben? Van Gaal heeft met zijn keu zes zijn nek uitgestoken, maar tege lijkertijd ook een groot risico geno men. Nog voordat er een kwalifica tiewedstrijd is geweest balanceert Nederland al op vervaarlijk op het randje. Van Gaal weet dat Oranje zich vrijdag tegen de Turken en dinsdag bij de Hongaren geen pijn lijke uitglijders kan permitteren. Mocht het onverhoopt toch mis gaan, dan zal de kritiek oorverdo vend zijn op de coach met zijn ei genzinnige gedrag. stralië, nipt voor. Maurice Deelen voegde opnieuw een bronzen me daille toe aan zijn collectie. De Ne derlandse zwemmer (klasse SM8) werd in de finale van de 200 me ter wisselslag derde achter de Brit Oliver Hynd (2.24,63) en de Chi nees Wang Jiachao (2,26,62). Dee len, die in Londen al zilver en brons had veroverd, tikte na 2.27,17 aan. Brons was er ook voor handbikes- ter Laura de Vaan. Zij won die me daille op de tijdrit. Alleen twee Duitse wielrensters waren sneller op het onderdeel. De vrouwenfmale van het rolstoel- tennis wordt een Nederlands on deronsje. Na titelverdedigster Es ther Vergeer wist ook Aniek van Koot zich te plaatsen voor de eind strijd. Atlete Marlou van Rhijn plaatste zich overtuigend voor de finale van de 200 meter. 83SSÖS5555S5iSB8 Alberto Contador is helemaal terug, inclusief zijn bekende handgebaar. foto Jose Manuel VidaO/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26