De stellingen zijn betrokken 221 zeeland Wie praat er mee over Europa? Teeven wil met politiebrigades de grens over te gast donderdag 6 september 2012 Albert de Vries, PvdA: „Ik denk niet dat het openhou den van kleine scholen de toe komst heeft. Bundel krachten voor goed onderwijs Carel Brurïng, Groenlinks: „In Zeeland moet je creatief zijn om zorg dichtbij de men sen te regelen. Krimpgebie- den hebben extra geld nodig." Willem Wallemse, SOPIus: „Als de infrastructuur voor de WCT er is, komt die exploi tant vanzelf. Containerisatie is niet te stoppen." Trees Janssens, Partij voor de Dieren: „De Europese geld stromen moeten naar biologi sche landbouw en duurzame ontwikkeling gaan." André Bosman, VVD: „Orga niseer zorg dichtbij de men sen, maar ook hier gaat het om kwaliteit, en niet om een hoop stenen die dichtbij is." Patricia de Milliano, CDA: „Er is de afgelopen jaren voor 32 miljoen Europese subsidie in Zeeland geïnvesteerd. Wij kunnen niet zonder." Zo'n vijftig toehoorders waren woensdag getuige van het sluit stuk van Zeeland Kiest: een debat tussen acht Zeeuwse politie ke kopstukken. Op SP en PW na waren alle partijen vertegen woordigd die volgens de laatste peilingen vrijwel zeker in de Tweede Kamer zullen komen én een Zeeuw op de kandidaten lijst hebben. De afgelopen weken haalden de PZC, de Zeeuw se Bibliotheek, Scoop en Omroep Zeeland de lijsttrekkers voor de Tweede Kamerverkiezingen naar Zeeland om hen over Zeeuwse thema's aan de tand te voelen. door Ondine van der Vleuten Zo op het oog waren het toch vooral partij leden en andere zeer politiek geïnteresseer den, die de moeite hadden genomen om het Zeeuwse verkiezingsdebat bij te wonen in de bibliotheek in Middelburg. Veel verrassends kregen zij niet te horen in het strak geregisseerde uurtje debatteren. Het was niet saai, maar ook niet spannend - op die paar minuten na toen voorma lig beroepsmilitair André Bosman (WD) en PvdA'er Albert de Vries het met elkaar aan de stok kregen over de bezuiniging van miljard op Defensie die de PvdA 'inge boekt' heeft, en wat dat zou kun nen betekenen voor de komst van de marinierskazerne naar Zeeland. De Vries ('O ja, jij was luchtmacht piloot') op zijn beurt gaf aan dat zijn partij zich duidelijk vóór de komst van de marinierskazerne heeft uitgesproken. Lijsttrekker Marianne Thieme van de Partij voor de Dieren had bij haar laatste bezoek aan Zeeland nog een vraag achtergelaten voor André Bosma. De toeristische sec tor is de motor van de Zeeuwse economie. Stel, zei Thieme, dat er gens in Zeeland een megastal wordt neergezet, die recreatie in dat gebied onaantrekkelijk maakt; kiest de WD dan voor toerisme, of voor megastal? Op Bosman na liet iedereen weten vóór recreatie en tegèn de me gastal te kiezen. Bosman ant woordde ontwijkend dat de Zeeuwse economie naast toerisme nog twee belangrijke pijlers heeft. Aan de hand van loterijballetjes werd daarna de eerste stelling be paald: 'Europa is goed voor Zee land'. Daar waren alle aanwezigen het over eens. Patricia de Milliano (CDA) en Carel Bruring (Groen- Links) haalden beiden aan dat er de afgelopen jaren voor 32 miljoen aan Europese subsidie in Zeeland geïnvesteerd is. Samenwerking is de enige manier om overeind te blijven in een steeds grotere en complexere wereld. Alleen kon het wel wat minder met de regelge ving. Ad Dorst SGP) vond dat Eu ropa nog niet goed genoeg is voor Zeeland. „Europa is er voor Neder land en de andere lidstaten. Soms lijkt het wel andersom te zijn." André Bosman stelde dat Europa geen subsidiemachine moet zijn, maar zich moet bekommeren om de interne markt. De tweede stelling was: 'Krimp is een zegen voor Zeeland'. Trees Jans sens (PvdD) en Jaap van Ginkel (Christenunie) benadrukten dat krimp niet alleen als probleem ge zien moet worden: het biedt ook kansen. Van Ginkel: „Stel dat we tien jaar terug in de tijd gaan, hoe erg is dat? Toen was het toch ook goed?" Vanuit Den Haag (provin cie- en gemeentefonds) moet ech ter wel geld komen naar krimpre- gio's om de specifieke problemen het hoofd te bieden. Ook Albert de Vries (PvdA) zag kansen, al verschilde hij wel radi caal van mening met Jaap van Gin kel (CU) over het openhouden van kleine scholen. De Vries: „Kun je in de kleinste klassen nog goed lesgeven?" Van Ginkel: „Een onder grens zegt ons niet veel." Ook over de volgende stelling: 'Zorg kan in Zeeland niet dicht bij de mensen georganiseerd worden', waren de meningen verdeeld. Wil lem Willemse (soPlus) wilde klei nere ziekenhuizen, waartussen de specialisten heen en weer reizen. Ad Dorst (SGP) stelde dat Zeeland te uitgestrekt is om 'in ieder dorp een ziekenhuis' overeind te hou den. Belangrijker is dat artsen hun deskundigheid op peil houden, in grotere ziekenhuizen, en dat de zorg goed bereikbaar is. „In het toe ristenseizoen zijn de aanrijtijden kantje boord. Er zijn wel verbeter- punten." Patricia de Milliano haal de aan dat het CDA de wijkver pleegster terug wil. De laatste stelling was: 'Om car rière te maken moet ik Zeeland uit'. Bosman zei dat het vooral belang rijk is om studenten in Zeeland te houden, door het onderwijs goed MIDDELBURG - Langs de Belgische en Duitse grens moeten 'vliegende politiebrigades' komen. Dat plan heeft staatsecretaris Fred Teeven (WD, Veiligheid en Justi tie) gelanceerd bij een werkbezoek in Oldenzaal. In die regio werken de Duitse en Nederlandse politie bij wijze van proef al sinds 2008 sa men. Het eindrapport over dit Grensoverschrijdend Politieteam (GPT) verschijnt deze maand. Tee ven heeft op voorhand laten we ten tevreden te zijn met het resul taat en de inzet te willen uitbrei den. Zeeuwse en Vlaamse agenten werken ook al langer samen bij grote alcohol- en drugscontroles. door Marten Wiersma In de verkiezingsstrijd is Euro pa een onderwerp geworden. Eindelijk. Het heèft lang ge duurd totdat Nederlandse par tijen en de Nederlandse bevolking serieus aandacht geven aan de be tekenis van Europa voor welzijn en welvaart in Nederland. Meerde re partijen pleiten ervoor de rug naar Europa te keren, anderen me nen - naar mijn idee terecht - dat de oplossing van onze economi sche, ecologische en sociale proble men niet zonder Europa kan. Al met al blijft het een debat met dogmatische trekken: je gelooft wel of niet in Europa. Blijkbaar is er bij veel bestuurders geen enkele behoefte om het de bat wat dichterbij huis te houden en de rol van Europa inzichtelijk te maken voor de Nederlandse bur gers (kiezers). Ook de Zeeuwse be stuurders niet. Momenteel vinden de voorbereidingen plaats voor een aantal Europese programma's door het Rijk, provincies en ge meenten. Die hebben een looptijd van 2014 - 2020. Voor economi sche structuurversterking en voor grensoverschrijdende samenwer king komen miljoenen Europese euro's beschikbaar. De afgelopen jaren ging het om pakweg 36 mil joen, dat zal de komende periode ook wel zo zijn. De Europese bij drage is maximaal 50 procent, de regio moet de andere helft ophoes ten. De Nederlandse regering laat die rekening in de regio liggen. Al met al zal het een investeringsim puls van 80 tot 100 miljoen in de regio betekenen. Dat is niet niks!! Provincie, gemeenten, waterschap en bedrijven zullen dus tussen 2014 en 2020 bijna 40 miljoen eu ro's moeten vrijmaken voor econo mische structuurversterking bin nen de Europese prioriteiten: die gaan om innovatie, energie, mid den en kleinbedrijf. En om het 'In clusieve Europa', het Europa waar in ook de burger en vitale gemeen schappen deelnemen. Dat is bui tengewoon belangrijk: we moeten slimmer en zuiniger worden, men sen moeten aan het werk blijven en dorpen en steden moeten vi taal zijn. Het is nogal wonderlijk dat er zon der enige openbare gedachtenwis- seling in raden en Staten alvast een beslag wordt gelegd op midde len in de bestuursperiode 2014-2020. Veel vrije ruimte in de begroting wordt nu al vastgelegd. Het debat met de burger over hoe hij of zij betrokken wil zijn, hoe Omroep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22