Samenwerking KORTINGEN TOT 70%! Totale leegverkoop! 21 Oost-Souburg 12e keer in teken van folklore Nieuw project Crootkoor Zeeland w donderdag 6 september 2012 Om een duurzame exploitatie van een gezonde palingstand mogelijk te maken heeft de hele palingsector - vissers, kwekers en verwerkers - de handen ineengeslagen. In een convenant zijn daartoe onderlinge afspraken vastgelegd. Gedeputeerde Kees van Beveren (links) en dijkgraaf Toine Poppelaars zetten de eerste paling 'over de dijk'. foto's Dirk-Jan Gjeltema weinig voor reis naar paaigebied Sargassozee glasaal uit tot de paling met zijn ken merkende slangachtige en glibberige «if. Onderzoek heeft aangetoond dat pa lingen in staat zijn 6000 kilometer af te leggen en daarbij zeer weinig ener gie te verbruiken. Voor de reis naar paaigebied de Sar gassozee verbruiken de dieren slechts 60 gram per kilo lichaamsgewicht. Dat is gelijk aan vijf kleine zakjes chips. Veel minder dan de zalm. Die gebruikt meer dan de helft van zijn li chaamsgewicht om paaigronden te be reiken. De paling die in Nederland en een groot deel van Europa voorkomt heet eigenlijk Europese aal of paling. Mannetjes kunnen 60 centimeter lang worden. De wijfjes worden tot 135 centimeter lang en 7 kilo zwaar. Een enkele keer wordt een wijfje anderhalve meter lang. Paling heeft een grote voorkeur voor beschutte plaatsen. Ze zijn vaak in grote hoeveelheden te vin den achter stuwen en waterinlaten. Op zee zoekt de paling mosselban- ken of scheepswrakken op voor beschutting. Ze mijden plaatsen waar de bo dem zuurstofloos is. 's Nachts verlaten de palingen hun schuilplaats en gaan ze actief op zoek naar voedsel. MIDDELBURG - Op donderdag 20 september start het Grootkoor Zee land met een nieuw project. Ieder een vanaf 18 jaar is welkom om mee te komen zingen in het koor, dat onder leiding staat van Etty van der Mei en Nan van Groenin gen. De repetities zijn in kerkge bouw De Hoeksteen aan de Roose- veltlaan in Middelburg. Het project bestaat uit vijf repeti ties op 20 september, 4 oktober, 1, 22 en 29 november van 19.15 uur tot 22.00 uur. Het concert is op 22 december in de Nieuwe Kerk te Middelburg. Het repertoire bestaat uit onder meer klassieke kerstliede ren en Christmas carrolls. OOST-SOUBURG - Voor de twaalfde maal houdt de folkloristische dans- vereniging Medioburgum het Folk lore Festival Walcheren. Vrijdaga vond en zaterdag zijn er tal van op tredens op de Karolingische Burg te Oost-Souburg. Smartlappenkoor Scharretjoe uit Vlissingen opent vrijdag om 20>oo uur het festival. Die avond treden ook de dansgroep Vodago uit Goes, Scaldis uit Hansweert en de East River Line Dancers uit We- meldinge op. Humoresque uit Middelburg bijt zaterdag om 10.00 uur het spits af met een twee uur durend optre den in de tent op de Karolingen. Om 13.00 uur volgt een optocht over de markt met de dansgroe pen De Boalserter Skotsploegh uit Bolsward, De Hakkespits uit Ven- ray, De Sloepe uit Knokke Heist, Boerke Naas uit Sint Niklaas en De Tirolergruppe Flösser uit Wan- zeele. In de middag en tijdens de gala-avand (aanvang 20.00 uur) tre den deze groepen ook op in de tent Shantykoor Neptunus uit Zie- rikzee en uiteraard de dansgroep Medioburgum zijn dan ook van de partij. De toegang is gratis. Overdag staat er een kraam in de Paspoortstraat waar de boterbabbe- laars en babbellolly's verkocht wor den. VLISSINGEN Open ochtend bij kunsteducatie Kunsteducatie Walcheren houdt za terdag van 10.00 tot 12.00 uur open ochtend in het Theo van Does burg-centrum, Brouwerijstraat 2 in Vlissingen. Men kan een kijkje ne men bij alle cursussen: tekenen, schilderen, beeldhouwen, kera miek, dans, yoga, drama, fotografie. Werk van de cursisten wordt gepre senteerd en er zijn open lessen. MIDDELBURG Wandelingen met gids door Toorenvliedt Het IVN houdt vrijdag en zaterdag wandelingen door Park Toorenvliedt in Middelburg. Een natuurgids verzorgt de rondleiding door het park van de buitenplaats Toorenvliedt aan de Koudekerkse- weg. Vertrek: vrijdag om 13.30 uur en zaterdag om 10.30 en 14.00 uur bij de hoofdingang aan de Koude- kerksweg. WEST-SOUBURG Jubileum Graaf Jan van Nassauschool VEERE Boekenmarkt tijdens Monumentendag De Graaf Jan van Nassauschool in West-Souburg bestaat vijftig jaar. Vrijdagavond is vanaf 19.00 uur een jubileumbijeenkomst in de Mamixkerk aan het Marnixplein. Aansluitend vindt er een reünie plaats in het schoolgebouw aan de Van Doornlaan 40. Meer informatie is te vinden op: www.graafjanvlissingen.nl VLISSINGEN Muzikale dienst in Sint Jacobskerk In de Sint Jacobskerk in Vlissingen is op zondag een muzikale kerk dienst. De 'Evensingers' zullen voor één keer 'Morningsingers' zijn. Voor hen die regelmatig de Even songs bezoeken zullen er veel be kende werken langs komen. De dienst begint om 10.30 uur, de kerk gaat om 10.00 uur open- Dertig kramen staan zaterdag 8 sep tember van 10.00 tot 17.00 uur op de markt in Veere opgesteld voor de jaarlijkse boekenmarkt. Stand houders uit Zeeland en daarbuiten komen op Open Monumentendag naar het stadje. Een speciale plek is ingeruimd voor boeken over Zee land, van Zeeuwse auteurs of over Zeeuws onderwerpen. VLISSINGEN Doopjurken en maritieme foto's In de de Sint Jacobskerk in Vlissin- genis zondag 9 september tot 16.00 uur een expositie te zien van mari tieme fotografie. Daarnaast is er een tentoonstelling van allerlei doopjurken te bezich- ten: gehaakt of gebreid, zelf ge maakt uit een trouwjurk of ge kocht bij de doop van het eerste (klein)kind. Nieuwe Burg 8 4331 AH Middelburg Tel.: 0118 613266 Kristal Porselein Tafelbestek Pannen Kookaccessoires

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 21