Beroepsvissers helpen de paling een handje Werk aan N61 mag van start Duurzaam 20 zeeland 'leder jaar op het strand te vinden' Voorbereidend werk voor bouw Goese Lyceum donderdag 6 september 2012 SSSSS>55:5iK3S55SS5S£ Raad van State HOEK - De reconstructie van de N6i tussen Hoek en Schoondijke kan plaatsvinden zoals Rijkswater staat die heeft gepland. De Raad van State veegde woensdag de tal rijke zienswijzen van elf bezwaar makers van tafel. Rijkswaterstaat wil de N6i veiliger maken, onder meer door die te verbreden en te voorzien van rotondes, fietstun- nels en parallelwegen. Op 25 oktober beginnen de eerste werkzaamheden voor de recon structie van de N6i met de aanleg van de rondweg om Schoondijke. In de procedures heeft Rijkswater staat geen fouten gemaakt, oor deelt de Raad van State, en ook de keuze voor een vierbaansweg tus sen Hoek en Biervliet en een twee- baansweg tussen Biervliet en Schoondijke heeft Rijkswaterstaat goed gemotiveerd. De veiligheid en (zomer)drukte zijn volgens de Raad van State goede argumenten. Rijkswaterstaat hoeft van de Raad van State ook geen tweede roton de aan te leggen bij IJzendijke. Dorpsraad en inwoners hadden daarvoor gepleit. De Raad van State wijst erop dat ze zelf niet oordeelt over 'de beste variant', maar alleen bekijkt of het besluit van Rijkswaterstaat 'rede lijk' is. En de standpunten van Rijkswaterstaat zijn niet onhoud baar, zo oordeelt de Raad. Er komt dus, volgens plan, een nieuwe ro tonde tussen de twee huidige kruispunten bij IJzendijke, met een ontsluitingsweg richting de Oranjestraat. Ook de 'halve rondweg' ten wes ten van Schoondijke mag er ge woon komen. Ondernemers had den gepleit voor een kwart rond weg (tussen de wegen richting Oostburg en IJzendijke). Ze vrezen klantenverlies en het valt volgens hen met de drukte wel mee. Die argumenten zijn volgens de Raad van State niet overtuigend genoeg. Ook aanwonenden van de N6i die vinden dat hun woonsituatie er te veel op achteruit gaat, vingen bot bij de Raad de State. Dat geldt ook voor de Fietsersbond, die meer oversteekmogelijkheden voor fiet sers wil. Kluyfhout «□UDEKERKE De Stichting Dupan wil met concrete activiteiten de palingstand in Nederland duurzaam verbeteren. De palingcultuur hoort, stelt Dupan, bij Nederland als klompen, tulpen en molens. R ALS NIEUW ;T IS ONZE PASSIE W.AUTOBEDRI JFKLUYFHOUT.NL 'Paling over de dijk' is de naam van een pilotproject. Doel: de groei van de palingstand bevor deren. Dat doen beroepsvissers door bij Prommelsluis geslachts rijpe paling voor de gemalen weg te vangen en over de dijk de Oosterschelde in te helpen. door Piet Kleemaros De hulp aan de paling is, stellen de beroeps vissers, broodnodig. De palingstand in de binnenwateren is zorgwekkend laag. Door voor de paling de barrière 'dijk' te slechten kan de schieraal koers zetten naar open zee en na de lange reis naar de Sargassozee voor nageslacht zor gen. Een belangrijke bijdrage aan het herstel van de paling als soort, vindt Alex Koelewijn, voorzitter van Stichting Dupan die samen met Waterschap Scheldestromen en de Federatie van Beroepsvissers Zuidwest Nederland het initiatief voor het pilotproject nam. Hij roemde de vasthoudendheid van de projectpartners. „Problemen op lossen doe je samen." En proble men moesten er opgelost worden om het project van de grond te krijgen. In eerste instantie was er simpelweg geen geld voor. Dat kwam pas nadat het Duurzaam Pa lingfonds was ingesteld door vis sers, kwekers en handelaren sa men, verenigd in Dupan. Vrijwel alle paling die wordt verkocht, draagt bij aan dit fonds. Het geld wordt in zijn geheel besteed aan de uitzet van jonge paling op het binnenwater en aan het overzet ten van volwassen paling. Daar naast wordt het geld besteed aan wetenschappelijk onderzoek. „Want we kunnen wel naar de maan, maar er zijn nog een hele boel dingen die we niet weten van paling." Gedeputeerde Kees van Beveren toonde zich bijzonder in genomen met het pilotproject. „Ik 'De visserij hoort bij Zee land. Het zou echt onver antwoord zijn om deze sector te saneren' ben heel gelukkig met dit initia tief Het helpt niet alleen de econo mie, maar ook de ecologie." Van Beveren sprak van een belangrijk project voor een voor Zeeland be langrijke sector. „De visserij hoort bij Zeeland en de visserij blijft bij Zeeland. Het zou echt onverant woord zijn om - wat mevrouw Thieme van de Partij voor de Die ren wil - deze sector te saneren. Te gen dat soort ideeën moeten we vechten. En dat mag u ..wat mij be treft best als stemadvies opvatten." Dijkgraaf Toine Poppelaars van wa terschap Scheldestromen stak de loftrompet over het pilotproject en dat deed Nol Sweep van Sport- visserij Zuidwest Nederland even eens. Sweep constateerde dat het bittere noodzaak is. „Wij zijn er ons allemaal van bewust dat dit soort maatregelen nodig is." Na al het verbale geweld moesten de he ren Van Beveren en Poppelaars in actie komen om samen met paling visser Bram van den Hoek paling voor het gemaal weg te vissen en - nadat de vangst door controleur Piet Hollestelle gemeten en gewo gen was - de schieraal uit te zetten in de Oosterschelde. Palingvisser Gerrie van den Hoek haalde samen met va- Controleur Piet Hollestelle (links) registreert de vangst der Bram van den Hoek en controleur Piet Hollestelle de nauwkeurig. Dijkgraaf Toine Poppelaars kijkt belangstel- eerste fuiken leeg. lend toe. Palingen verbranden De paling plant zich voort in de Sargassozee op grote diepte. De larven (glasaal) trekken gehol pen door de Golfstroom naar Euro pa. Die reis duurt ongeveer drie jaar waarna de doorzichtige glasaal tjes met miljoenen tegelijk de Eu ropese wateren proberen binnen te trekken. In het zoete water verdwijnt de doorzichtigheid en groeit de mgsmzmss&esBesssmms&s^ ssss GOES - Ter voorbereiding op de bouw van het nieuwe Goese Ly ceum aan de oostrand van Goes worden deze week verschillende werkzaamheden uitgevoerd. Zo komt er voor al het bouwver- keer een tijdelijke in- en uitrit op de Oranjeweg. Hiervoor worden hekwerken, struiken, een aantal bomen en de tijdelijke kleedruim ten verwijderd. Daarnaast worden er een aantal bomen gekapt aan de zijde van de brandweerkazerne en langs het Vogelzangsepad (aan de zijde van de schoolkavel). Van tevoren zijn deze bomen door de gemeente onderzocht op hun kwa liteit. door Jasper Harfhoorn DOMBURG - Een verdienste vindt ze het niet, een beetje bijzonder toch wel. Sentine Bogers-Provoost werd woensdag honderd jaar en vierde dat met familie en kennis sen in Zorgcentrum Simnia. Ze is geboren en getogen in Dom burg. Ze is opgegroeid aan de Bad- straat (nu Voorschotenstraat) en woonde daarna nog op verschillen de plaatsen in het dorp. Inmiddels woont ze al bijna tien jaar in Sim nia. Ze doet nog iedere week mee met scrabble en sjoelen, al voelt ze dat laatste wel in haar schouder. Verder brengt ze haar avonden door met lezen en vooral veel puz zelen. De PZC-puzzel lost ze nog iedere dag op. Televisie interes seert haar niet meer zo, al kijkt ze nog elke dag naar het nieuws. Ze leerde haar man Jos Bogers net na de oorlog kennen. Hij kwam uit Ossendrecht en hielp met het op bouwen van de dijk bij Westkapel- le. Ze vonden elkaar op de dans vloer. Al snel kregen ze hun enige kind, een dochter. Inmiddels is ze oma van drie kleinkinderen en nog eens drie achterkleinkinderen. Het strand heeft haar altijd getrok ken. Tot twee jaar geleden liep ze geregeld de 72 treden op en af naar haar strandhuisje op het volksbad. Ook deze zomer was ze weer veel op het strand te vinden, al wordt ze nu. gebracht met de rolstoel. De week dat ze niet op het strand was, is ze op bezoek bij haar klein dochter in Zwitserland. Sentine Bogers-Provoost. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 20