Onderzoek zeewater voor status Bad' Een leven lang 'thuis' komen in Zoutelande 18 Eind aan gesleep met rioolslib naar Moerdijk Geen urnenmuur voor begraafplaats Zoutelande Tachtig jaar Voorschoolse educatie extra bekrachtigd donderdag 6 september 2012 Eerste stap Domburg richting predikaat door Annemarie Zevenbergen DOMBURG - Zitten er daadwerkelijk heilzame stoffen in het zeewater bij Domburg? Een essentiële vraag, want dat is één van de be langrijkste voorwaarden om in aanmerking te komen voor het door de badplaats zo gewenste in ternationale predikaat 'Bad'. Voor het Veerse college van B en W is die vraag trouwens officieus al beantwoord, het zeewater is ge woon heilzaam. Maar om die inter nationale badstatus te verwerven, zal dat officieel aangetoond moe ten worden via laboratoriumon derzoek door een gerenommeerd instituut. Datzelfde geldt ook voor de producten van en uit de zilte bodem. Laboratorium Intertek uit Geleen voert nu al in opdracht van Rijks waterstaat tot eind september iede re twee weken watermetingen uit in het kader van de Blauwe Vlag en doet de wateranalyse. Het SGS Institut Fresenius in Mainz zal ver volgens de zogenoemde 'Medizini- sches Gutachten' geven. De bo demproducten worden getest door het Kampense Laboratorium C C. De ruim 21.000 euro die voor de onderzoeken nodig is, kan wor den gedekt door de bijdrage van 75.000 euro van de provincie voor onderzoekskosten. Domburg en collega-badplaats Cadzand-Bad trekken samen op, sinds Domburg het initiatief heeft genomen de badstatus te verwer ven. De Zeeuws-vlaamse bad plaats heeft dezelfde ambitie als Domburg en samenwerking kan de kosten drukken. - Wethouder René Molenaar heeft TERNEUZEN - Het zuiveringsslib dat uit rioolwater komt, doelmatiger verwerken en meer energie opwek ken uit datzelfde zuiveringsslib. Met die doelen voor ogen wil het dagelijks bestuur van waterschap Scheldestromen zes miljoen euro investeren in de rioolwaterzuive ringsinstallatie (rwzi) vlakbij de brug van Sluiskil in Terneuzen. Al het zuiveringsslib van alle Zeeuws-Vlaamse rioolwaterzuive ringen komt al naar Terneuzen, waar het wordt ontwaterd. Van daar uit gaat het voorlopig nog naar de Slibverwerking Noord-Bra bant (SNB) in Moerdijk. Het slib moet met dure diesel over de weg naar Moerdijk worden ge transporteerd. Dat brengtvanzelf- sprekend hoge kosten met zich mee. Het moet allemaal veel efficiënter en goedkoper kunnen door het slib niet alleen te ontwateren, maar het ook meteen ter plekke te vergisten. Scheldestromen wil dat in. een nieuwe installatie inTerneu- zen gaan doen. Het mes snijdt zo doende aan twee kanten. De hoe veelheid slib die naar Moerdijk moet worden vervoerd, wordt fors beperkt. Dat lean in 2013 al 138.000 euro aan slibafzetkosten gaan sche len. Omdat al het Zeeuws-Vlaam- se slib wordt vergist, kan er ook veel meer biogas worden gemaakt. Biogas dient weer als 'grondstof voor de productie van warmte en elektriciteit Een efficiëntere slibverwerking, vergisting kost 2,5 miljoen euro. Vervanging van de huidige, meer dan 25 oude warmtekrachtkoppe lingsinstallatie door een nieuwe energiefabriek gaat 3,5 miljoen eu ro kosten. De oplevering van de nieuwe in stallatie is voorlopig voorzien voor het tweede kwartaal van 2014. Een oorkonde van de provincie Zeeland en een luchtfo to van Zoutelande vielen Jan Jonkers ten deel omdat hij al 80 jaar als toerist naar Zoutelande komt. Wet houder René Molenaar noemde hem dan ook niet voor niets 'Ambassadeur van toeristisch Zoutelande'. een spoortje twijfel over de uit komst van de proeven. „Ons zee water bevat die heilzame stoffen. Dat is al vastgesteld. Dokter Metz- ger heeft hier destijds niet voor niets gezeten. We zijn natuurlijk niet zomaar'in den blinde begon nen met dit hele proces. Maar we moeten dit nu officieel aantonen. Het is een van de criteria die de European Spa Association en het Deutschser Heilbader Verband hanteren. Dit is nu echt de eerste stap die we zetten richting die bad- ~status. Ik hoop dat we eind van het jaar de resultaten hebben. Dan kunnen we verder. Het is de be doeling dat wij en Cadzand-Bad eind volgend jaar dat predikaat hebben." De Domburgse ondernemers dra gen ook hun steentje bij aan de ambitie van de badplaats. Zo finan cieren zij een deel van de totale kosten. De andere financiële part ners zijn de gemeente en de pro vincie. Met het predikaat Bad wil Domburg zich internationaal in de kijker spelen als bad- en wellness- bestemming. Het is een beetje te rug naar vroeger. Naar vervlogen tijden toen Domburg nog een echt kuuroord was; met dokter Jo- han Gregor Metzger en de kuren de adel in het Badpaviljoen. Dom burg wil die grandeur van vroeger combineren met moderne facilitei ten en behandelingen. Er moet echter wel aan strenge eisen wor den voldaan alvorens er gekuurd kan gaan worden. Naast heilzame lucht en water moet er minimaal een lcuurarts actief zijn. En daar naast producten die aansluiten bij de wellness en kuur-faciliteiten, het liefst ook afgestemd op de ei sen van zorgverzekeraars. Het geheim van Zoutelande? 'Het allermooiste zuid-west- strand, prachtig licht, de scheep vaart en de gemoedelijke sfeer' vat Jan Jonkers samen. En hij kan het weten. De krasse 85-jarige komt al tachtig jaar naar het kustdorp. De ultieme toerist. door Annemarie Zevenbergen Nippend aan een glaasje champagne laat Jan Jon kers (85) zich de aan dacht van bobo's en me dia welgevallen. Hij moet even slik ken als hij woensdagochtend wordt overvallen in de serre van het Streefkerkse Huis, hooggele gen in de Zoutelandse duinen. Maar nuchter als hij is, herstelt hij zich rap van zijn aanvankelijke ver bijstering en staat een ieder uitge breid te woord. Tachtig jaar vakantie vieren in Zou telande is voorwaar een prestatie jubelen commissaris van de konin gin Carla Peijs, Veers wethouder re creatie en toerisme René Molenaar en VW-directeur Carla Schön- knecht om beurten tijdens de fees telijke bijeenkomst in het Streef kerkse Huis. Sinds 1984 de vaste stek van Elisabeth en Jan Jonkers. „We hebben altijd dezelfde ka mers en de serre is onze vaste puz zelplaats", vertelt Jan. Met en zon der familie is het Huis een vast on derdeel van het leven van het Leus- dense echtpaar geworden. Maar het Zoutelandse verleden van Jan begon niet daar. De geboren Goe- senaar kwam op 3-jarige leeftijd al met zijn vader, tweede moeder en halfbroers en zussen naar het kust dorp. „Mijn vader huurde toen huis Ten Duyn van oktober tot april. In de weekeinden gingen we daarheen. Met de auto. Maar op een gegeven moment wilden wij als kinderen ook in de zomerva kantie naar Zoutelande. Vanaf 1937 tot de oorlog was het destijds leeg staande Streefkerkse huis ons va kantieadres. Dat was toen nog geen hotel. In de oorlog zijn we niet naar Zoutelande geweest. Dat mocht ook niet." Hij herinnert zich uit zijn vroege jeugd de twee dorpsbakkers, Bim- mel en Van Hoorn: „Die stonden uit te kijken naar onze auto, want wie het eerst kwam, kreeg de klan dizie. Spelen op het strand was het natuurlijk helemaal. Toen kon je ook nog echt de duinen in. Bra men plukken." Jan ging naar de HBS en naar Nijenrode. De Holland Amerika Lijn werd vervolgens zijn werkge ver. In die jaren ontmoette hij zijn Elisabeth en ook zij 'viel' voor Zou telande: „Ik heb heel veel lol in zwemmen. Dat doe ik nog steeds", zegt ze kordaat. „Nee, niet poot jebaden, het liefst met de hoogste branding en een sterke westen wind." Zelfs toen Parijs de woonplaats werd van het gezin Jonkers, bleef Zoutelande hét vakantieadres. De wereldreis die het echtpaar in 1996 maakte, bracht daar ook geen ver andering in. „De stranden op de Cook Islands zijn heel mooi, maar die van Zoutelande mooier. Je hebt hier dat prachtige westerlicht. Het licht van de schilders Toorop en Nibbrig. En de scheepvaart die zo dicht langs vaart", roemt Jan. Hij zag heel wat veranderingen. Nu is de zondag een soort feest- markt op straat, maar vroeger was het dan doodstil. Er was niets te doen, niemand bewoog. Wij gaan nu altijd in september. Dan is de grote drukte voorbij, de sfeer is wat gemoedelijker. Het is nog steeds thuiskomen hier. We weten dat het goed is, vertrouwd. Er zijn nooit onaangename verrassingen". Dat tekent oolc het leven van Jan. „Ik hou niet van al die moderne hypes. Ik heb ook geen computer. Ik mis het niet. Dat twitteren en zo. Ik heb daar niets mee. Dat is zo oppervlakkig. Al mijn correspon dentie is handgeschreven." „We vinden Veere en Domburg ook mooi hoor. Maar ja, Domburg ligt op het noorden. Dat haalt het niet bij Zoutelande." Een nostalgisch familiekiekje: In het midden Jan Jonkers met rechts zijn va der Herman en links broer Fokke. door Annemarie Zevenbergen ZOUTELANDE - De uitbreiding van de Zoutelandse begraafplaats aan de Molenweg is woensdag begon nen. Tot teleurstelling van de dorpsraad komt er echter geen ur nenmuur. Voorzitter Jeanette Marcussen van de dorpsraad Zoutelande is blij met de uitbreiding, maar vindt het 'een gemiste kans' dat de gemeen te een urnenmuur niet nodig acht. „Wij hebben begin dit jaar bij de presentatie van de plannen al een verzoek daartoe gedaan. Maar vol gens de gemeente is er geen vraag naar een urnenmuur. Jammer." De begraafplaats krijgt 1200 vier kante meter extra ruimte. Daarin kunnen 260 nieuwe graven een plek vinden. Het middenpad, waar nu nog schelpen liggen, wordt geasfal teerd. De zijpaden krijgen wel een schelpenlaag. In het nieuwe deel wordt een drainagesysteem aange legd. Het groen op de dodenakker wordt aangepakt. De totale kosten bedragen ruim 55.000 euro. In de programmabegroting voor 2011 heeft de gemeente daarvoor al een bedrag van 50.000 euro opgeno men. De rest wordt gedekt uit de stelpost begraafplaatsen. Het werk zal eind oktober klaar zijn. VLISSINGEN - Met handtekeningen onder een samenwerkingsovereen komst hebben de drie Walcherse gemeenten, Stichting Kinderop vang Walcheren, de schoolbestu ren Archipel, VCO Middelburg, Prisma en Perspectief en GGD Zee land het belang van voorschoolse educatie benadrukt. Hiermee onderstrepen alle partij en het belang om kinderen die risi co lopen op een achterstand zo vroeg mogelijk deel te laten ne men aan voorschoolse èducatie. Dat aanbod bestaat al. Maar om het voor elkaar te krijgen, moeten alle betrokken organisaties infor matie kunnen uitwisselen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 18