KNMI meet te hoog :in station De Bilt nnismakingsreis Esraëi 61 binne 18 Jaar voor doodslag Normaa nu.». Winterspecial! woensdag 5 september 2012 Menselijke activiteit zorgt voor hogere temperaturen in steden, metingen worden daardoor beïnvloed Zicht op Utrecht met de Prins Ciausbrug over het Amsterdam-Rijnkanaal. De stadswarmte van Utrecht beïnvloedt de metingen van het KNMI in De Bilt. foto Erik van 't Woud/ANP Volgens onderzoekers is de nabijheid van de stad Utrecht van invloed op de temperaturen die het KNMI in De Bilt meet Die zijn 0,3 graden Celsius te hoog. door Bjinse Dankert De temperatuur die het KNMI meet in De Bilt is te hoog. Door verste delijking rondom De Bilt stijgt het kwik gemiddeld 0,3 graden Celsius hoger dan gebruike lijk. De invloed van de stad op de temperatuur is maar liefst drie keer groter dan tot nu toe is aange nomen. Dat schrijven onderzoe kers van de Wageningen Universi teit in liet Nederlandse tijdschrift Meteorologica. Belangrijkste oorzaak is de stads warmte van het nabije Utrecht, legt meteoroloog Gert-Jan Steëne- veld van Wageningen Universiteit uit. Warmte geproduceerd door menselijke activiteit, zoals verwar ming en autoverkeer, draagt bij aan het opwarmen van stedelijke gebieden. „Daardoor is de stad warmer dan de natuurlijke omge ving, en koelt het er minder snel af', stelt hij. Vooral tijdens de wintermaanden is de temperatuurmeting op De Bilt hiervoor gevoelig, zegt de me teoroloog. „Bij een westenwind verwaait de warmte van de stad naar De Bilt. Maar de afstand tus sen Utrecht en het weerstation is te klein om het effect op te hef fen." Dit heeft gevolgen voor de gemid delde temperatuur die sinds 1901 door het KNMI wordt bijgehou den. In de laatste honderd jaar re gistreerde de thermometer in De Bilt een geleidelijke opwarming van 1,3 graden Celsius. Volgens het KNMI is slechts 0,1 graad van die temperatuurstijging veroorzaakt door de groei van stedelijke bebou wing. Maar volgens de Wagening- se studie is de invloed van de stad drie keer zo groot. Steeneveld: „Ongeveer 30 procent van de ge meten temperatuurstijging wordt veroorzaakt door de nabijheid van bebouwing." Als dat klopt, zou het KNMI zijn temperatuurreeks verder naar be: neden moeten bijstellen, meent Steeneveld. Klimatoloog Rob van Dorland van het KNMI laat weten het onder zoek te waarderen, maar nog niet overtuigd te zijn. „Het brengt ons een stukje verder, maar het is nog geen reden om onze temperatuur reeks aan te passen." Van Dorland benadrukt dat de uit komsten van de Wageningse on derzoekers gebaseerd zijn op een computermodel. „Het KNMI bere kent de invloed van stadswarmte op grond van metingen. Die metin gen laten zien dat de thermometer in De Bilt niet ver uit de pas loopt met ons landelijk meetnet, waaron der ook meetstations in landelijk gebied." Verder kent het computermodel gebruikt in Wageningen enkele ge breken, meent Van Dorland. „In het model is de stadswarmte altijd hoger dan wat echte waarnemin gen laten zien." Ook bij andere weerstations con stateerde het computermodel dat nabijheid van de stad de tempera tuur doet stijgen. Voor het Bel gische weerstation in Brussel, dat midden in de stad ligt, waren de gevolgen nog groter, vertelt Steene veld. „Daar was het effect meer dan 0,7 graden. Dat is heel veel." Maar de bevindingen zijn geen re den om te gaan twijfelen aan het opwarmende klimaat, benadrukt de meteoroloog. „Dat de tempera tuur wereldwijd stijgt is niet al leen zichtbaar door thermometers. Deze discussie is van belang om te weten hoe groot de temperatuur stijging in Nederland is." DEN HAAG - Een man die zijn ex-vriendin doodschoot voor het huis van haar moeder in Gouda, moet van het gerechtshof in Den Haag 18 jaar naar de gevangenis. Het hof heeft hem 15 jaar gevange nisstraf opgelegd voor doodslag op de vrouw en 3 jaar voor andere misdrijven, waaronder mishande ling van zijn ex. Het Openbaar Mi nisterie (OM) wilde hem eigenlijk 21 jaar achter tralies zien verdwij nen. De man schoot zijn ex op 21 maart vorig jaar van dichtbij door het hoofd. Volgens justitie liep hij weg en toen hij merkte dat ze nog leef de, liep hij terug en beschoot hij haar nog twee keer. De verdachte wilde volgens het hof met het slachtoffer spreken over de man of mannen die zij tij dens zijn afwezigheid zou hebben meegenomen naar zijn woning. Zij wilde geen antwoord geven op zijn vragen. Daarop haalde hij een revolver uit zijn binnenzak en richtte die op haar met de woor den: „Anders schiet ik jou". Hij schoot ook echt nadat de vrouw had gezegd: „dan schiet je maar". aBaBaaamamMwiwesagiaiSBiaggBiagiigBgiBgaa»^^ Nérgens voordeliger'. Het Heilige Land was nog nooit zó goedkoop! Inclusief: vliegreis, rondreis per touringcar, hotels met ontbijt en reistelding 8-daagse rondreis inclusief vliegreis, rondreis en hotels met ontbijt Prijzen en informatie: Zie www.stipreizen.nl/ilkmi Een bezoek aan het Heilige Land was nog nooit zo goedkoop! Wij stelden voor u een 8-daagse rondreis samen naar het indrukwekkende Israël! Een land met een eeuwenoude geschiedenis en talloze hoogtepunten zoals Jeruzalem, Nazareth en de Dode Zee. En dat tegen zelden vertoonde prijzen! Boek dus sneL.. oktober november1 december januari februari maart april 739 739 v.a. 698 698 v.a. 698 749 749 Prijzen p.p, o.b.v. 2 pers, per kamer. Voor toeslagen, kortingen, voorwaarden net. Reserveringskosten 25 en Calamiteitenfonds 2,50 per boeking. n overige informatie zie inter- Uw rondreis Onder leiding van veelal een Nederlandssprekende gids maakt u kennis met de be langrijkste hoogtepunten. Ga mee en ontdek o.a. de kalksteengrotten van Beit Gu- vrin, de bedevaartsplaats Bn Kerem en de highlights van het prachtige Bethlehem (Palestina) en Jeruzalem. Ook de oude Romeinse stad Caesarea slaan we niet over, evenals Nazareth, de stad waar Jezus opgroeide. We maken ook een tocht over het meer van Galilea en via de Jordaanvallei gaan we naar Masada waar u fantastisch uitzicht heeft over de Dode zee, waar u tenslotte nog een duik in kunt nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6