Tennisbanen Vogelwaarde op de schop Aangestoken door Afrika 2oI zeeland Een ijsje voor een jaartje omfietsen Wie wil Terneuzense Cultuurprijs? Cora Wagter Platencontract dialectzanger Tonnie Dieleman woensdag 5 september 2012 Ook renovatie in Lamswaarde door Henk Boot HULST - De tennisbanen in Vogel waarde en Lamswaarde worden op de schop genomen. Ze zijn niet meer van deze tijd. B en W van Hulst denken dat ze voor renova tie en ombouw van de tennis banen (3 in Vogelwaarde, in Lamswaarde) met 120.000 euro toekomen. Door wat te schuiven met de huur (die gaat omhoog) en het onderhoud (de kosten daarvan gaan omlaag) zien B en W kans om de tennisclubs aan een deugdelijke accommodatie te hel pen. Zonder dat de gemeente daar mee zelf op extra kosten wordt ge jaagd. B en W hadden namelijk over 2012 geld opzij gezet om sportcom plexen te renoveren. Dat wil zeg gen: van die 20 mille kunnen jaar lijks de rente en de afschrijving worden betaald voor investeringen van ongeveer twee ton. Eerder dit jaar besloot de gemeenteraad al bijna 74 mille uit te trekken voor renovatie van de hoofdvelden op de voetbalcomplexen in Vogelwaar- TERNEUZEN - De gemeente Terneu- zen is op zoek naar kandidaten voor de tweejaarlijkse Cultuurprijs en Aanmoedigingsprijs. Wie ie mand of een organisatie wil aanbe velen vanwege een bijzondere pres tatie op het terrein van kunst en cultuur in de brede zin van het woord, is welkom. De prijs bestaat uit een speciaal ontworpen kunst werk van Ernest Joachim plus een geldprijs van 2500 euro. Dat geldt Cora Wagter heeft op haar reizen door Afrika djembé leren spelen. Bij haar verhuizing van Amsterdam naar Zuiddorpe nam ze haar instrument mee, bleef spelen en geeft sinds een jaar les aan buurvrouwen. Plezier staat voorop, maar 'ze kan soms ook heel streng zijn'. de en Kloosterzande. Uitgaande van een afschrijvingstermijn van 25 jaar en 5 procent rente moet daar op jaarbasis 6.642 euro aan ka- pitaallasten voor worden opge hoest door de gemeente. Van de 20 mille die over heel 2012 in het potje zat, was nog 13.358 eu ro over. Door nu de tenniscom- plexen om Vogelwaarde en Lams waarde danig op te knappen, wordt dat restbedrag vrijwel opge snoept. Want de gravelbanen in Vogelwaarde worden op verzoek van tennisvereniging Vogelvlucht vervangen door een kunstgrasmat. Die banen zijn wel wat duurder, maar daar tegenover staat dat ze het hele jaar bespeelbaar zijn en minder onderhoud vergen. De top laag moet echter wel na 15 jaar worden vervangen. Daarom gaat de huur voor TV Vogelvlucht om hoog van 680 naar 1500 euro. De baan in Lamswaarde voldoet na de renovatie ook aan de nor men van de Koninklijke Neder landse Tennis Bond. Al met al bete kent dat volgens B en W dat er 120 mille moet worden geïnvesteerd. ook voor de Aanmoedigingsprijs. Beide prijzen worden uitgereikt op zaterdag 17 november in de Gro te Kerk aan de Noordstraat. De or ganisatie van deze wedstrijd is in handen van het Platform Kunst en Cultuur. Wie een voordracht wil doen kan tot en met 1 oktober te recht. Formulieren zijn te vinden op www.terneuzen.nl/pkc en bij de gemeentelijke balies in Terneu- zen, Axel en Sas van Gent Ras-Amsterdamse Cora Wagter verhuisde zeven jaar geleden naar Zuiddorpe, voor de rust en de ruimte. Met buurvrouwen heeft ze sinds een jaar een Afri kaanse trommelgroep. Ze oefe nen op zondagavond. In de bui tenlucht, als het even kan. door Sjors Koevoets Afrikaanse ritmes klin ken over de velden van het normaal zo rustige Zuiddorpe. Eerst langzaam, dan steeds sneller zwelt het tromgerof fel aan van de Tallassa, de Kuku en de Alubonja. Docente Cora Wag ter ('een kwieke zestiger') luistert aandachtig. „Je probeert in een trance te komen", zegt ze. „Het duurt altijd even, maar dan op eens is het er en voelt iedereen het." Sinds een jaar komt een groepje vrouwen uit het dorp elke week bijeen om onder leiding van Cora Wagter te leren trommelen. Cora heeft op haar reizen door Afrika Djembé (een Afrikaanse trommel) leren spelen en heeft nu haar dorpsgenoten aangestoken met haar liefde voor het continent en zijn muziek. Zuiddorpe's enige Djembé-groep is toevallig ontstaan. Overbuur vrouw Ina Neelemaat (55) was in de tuin aan het werk toen ze Wag ter en buurvrouw Tilly Smitz (48) hoorde spelen. Spontaan begon ze mee te trommelen op een emmer. Ook buurvrouw Hanneke Metze- laar (52) hoorde het getrommel en ging uit nieuwsgierigheid kijken. Ze had net een Djembé gekregen voor haar verjaardag, maar kon geen lessen vinden. De groep was compleet toen later ook haar doch ter Marjolein (21) en nog twee an dere vrouwen uit het dorp zich aanmeldden. Sindsdien wordt er elke week trouw geoefend. „Ik heb er echt heel veel lol in", vertelt Hanneke Metzelaar. „Je kunt even alles losla ten. Ik krijg er enorm veel energie door." Ina Neelemaat voegt toe: „Het is een kick als je gezamenlijk in een trance komt. Dan lijkt het net of de trommels gaan zingen. Als je in je eentje speelt heb je dat niet." Soms hebben de dames nog de nei ging om te snel te gaan. „Als je te snel speelt raak je de toon kwijt Je moet naar elkaar blijven luiste ren", corrigeert docente Cora Wag ter. „Ze kan soms heel streng zijn", weet Marjolein. Cora Wagter is een ras-Am sterdamse. Ze verhuisde ze ven jaar geleden naar Zeeuws-Vlaanderen op zoek naar rust en ruimte. „Ik heb in Amster dam een fantastische tijd gehad in de sixties en seventies, maar Am sterdam is zo druk en opgefokt ge worden." In Zeeland en dan vooral in Zeeuws-Vlaanderen voelde ze zich gelijk thuis. Ze ziet zelfs overeen komsten tussen Zeeuws-Vlaande ren en Afrika. „De natuur en de openheid van het landschap doen me sterk aan Afrika denken. Aan de overkant hebben ze het wel eens over Zeeuws-Kongo. Mooi, dan woon ik dus eigenlijk in Afri ka." Het was vooral de manier van le ven van de Afrikanen waardoor ze spontaan verliefd werd op het con tinent toen ze het dertien jaar gele den voor het eerst bezocht. „De mensen zijn ondanks de armoede zo vrolijk en optimistisch. Ieder een zorgt voor elkaar. De Afrika nen hebben een wij-gevoel. Je bent er nooit alleen." De Djembé-groep heeft iets van die Afrikaanse mentaliteit naar Zuiddorpe gebracht De vrouwen TERNEUZEN - De-uit Axel afkomsti ge dialectmuzikant Tonnie Diele man heeft een contract getekend bij het Utrechtse platenlabel Beep! Beep! Back Up the Truck. Eind dit jaar brengt hij als Broeder Dieleman onder hun vleugels zijn debuutalbum Alles is ijdelheid uit. Dieleman, woonachtig in Middel burg en in die stad actief als promo tor voor Podium De Spot, nam ne gen nummers met banjo en gitaar op. Alle liedjes zijn in Zeeuws-Vlaams dialect. De eerste single Duuzend Veugels is gisteren uitgebracht. Dat de liedjes door 'buitenstaanders' lastig zijn te ver staan, is Nicolai Adolfs van Beep! Beep! Back Up the Truck om het even. „Als Broeder Dieleman zingt, zie je de Schelde de Noordzee in stromen." Via boekingskantoor Bel mont Bookings hoopt Dieleman in het hele land optredens te krijgen. ten hebben dat ze dik een halve ki lometer omrijden. „Achter de dijk rijdt je meestal uit de wind. Ik fiets veel liever langs deze weg dan over het Zevenaarviaduct", zeggen Naomi Hulscher en Sanne Coppie- ters (beiden Philippiense leerlin- ges van 3vmbo van het Zeldenrust Steelant College). Nienke Haarmans, die in de ha- vo-eindexamenklas van dezelfde school zit, weet zeker dat de weg over het viaduct korter is, omdat ze in de auto de kilometerstanden van beide routes vergeleek. Maar ze vindt het nieuwe fietspad wel veiliger en neemt de paar minuten omrijden voor lief. „Leuk dat we vandaag een ijsje krijgen. Mogen ze vaker doen." Volwassen fietsers, die het fietspad hebben ontdekt voor een nieuw ommetje, prezen het tunnelbedrijf voor de omleiding. „De Langeweg is zo'n racebaan. Goed dat er een alternatief fietspad is aangelegd." door René Hoonhorst SLUISKIL - Een 'omfiets-ijsje' van BV Kanaalkruising Sluiskil. Scholie ren én toerfietsers waren er dins dagmiddag blij mee. Voor de aanleg van de Sluiskiltun nel is een deel van de Zevenaar- dijk en het Zevenaarviaduct sinds mei afgesloten. Behalve in de buurt wonende agrariërs moeten ook veel scholieren uit Philippine, Zandstraat en omringende polders een heel schooljaar een stukje om rijden. De scholieren kunnen nog steeds over de Langeweg, maar de Sluis kiltunnel heeft omleidingsborden voor een veiliger route geplaatst In overleg met het waterschap heeft het tunnelbedrijf een lcarre- spoor over de Vogelschordijk geas falteerd en er zo een soepel rij- dend fietspad van gemaakt. Naomi (links) en Sanne genieten van een ijsje. De twee Philippiensen heb- Het fietspad rijdt zo lekker dat ben helemaal niet het idee dat ze omrijden. foto Mark Neelemans veel scholieren niet eens in de ga-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54