Monumentendag dit jaar in een groen jasje i8l zeeland Landmacht belegert Hulst voor één dag 'Al mijn spaargeld zit er in' almanak Kritisch woensdag 5 september 2012 't zit zo door Raymond de Fre! In de rubriek 't Zit zo wordt een actueel onderwerp nader belicht Des kundigen, mensen die betrokken zijn of om een andere reden een me ning hebben over een kwestie, laten hun licht schijnen op het onder werp. In deze aflevering: een noodkreet van Zorgeloos Dierenleven. De vrijwilligers van de stichting Zorgeloos Dierenleven in Bier vliet zijn ten einde raad. Ze laten daarom een nood kreet horen. Niet voor zichzelf, maar voor alle verwaarloosde dieren. Reden? Een afgekeurde auto. De vrijwilli gers halen verwaarloosde huisdie ren op, om ze in Biervliet een be ter leven te bieden. Daarnaast worden ook verzwakte 'wilde' die ren opgehaald en vervoerd naar opvangcentra. En dat kan nu dus niet meer. De Volkswagen Caddy van de stich ting is vorige week gratis nageke ken en naar de sloper gebracht. Geld voor een nieuwe auto is er niet. Zorgeloos Dierenleven draait zon der subsidies en uitkeringen. Do naties moeten toereikend zijn om de dieren te voorzien van voe ding, medicatie en bezoekjes aan de dierenarts. Daarom volgde dus een noodoproep, die is doorspekt met termen als 'schrijnend', 'dood' en 'wegkwijnen'. Als het om dieren gaat, gaan bij veel men sen alle alarmbellen rinkelen. Maar de toon van de brief roept ook argwaan op. Je kunt immers wel een heel zielig verhaal vertel len, maar je kunt toch ook ge woon beter voor je spullen zor gen? Zeker als je de stichting runt met donaties, geld van anderen dus. Initiatiefneemster Maria Moria snapt de gedachte, maar bestrijdt die onmiddellijk. „Ik heb die bus zeven maanden geleden gekocht van mijn eigen, laatste spaargeld. Dat was echt nodig. Ik bedoel; als je een schaap moet ophalen in Zwolle, dan zet je die niet zomaar even op de voorstoel, toch?" Moria vangt op haar adres aan de Driewegenweg verwaarloosde honden, katten, varkens, schapen, kippen, knaagdieren, vissen en vo gels op. Voor het gros van de die ren wordt een nieuw baasje ge zocht. Het aangeschafte Volkwagenbusje was al een oud beestje. „Maar ik hoopte natuurlijk dat ik er nog lang in kon blijven rijden. Niet dus, dit dieseltje is helaas nu al overleden. Ik moet alle eindjes aan elkaar knopen om het eten en de medicijnen van de dieren te be kostigen. Dan heb ik het dus over de dieren die al bij ons zijn gehuis vest. Maar zonder auto kunnen we geen nieuwe dieren redden. Ik weet echt niet hoe het verder moet, want het geld is gewoon op." Moria hoopt dus dat een ini tiatief van sympathisanten of een bijdrage van een gulle gever resul teert in een nieuwe, tweedehands bus. Ze weigert bij de pakken neer te gaan zitten. „Stoppen is ze ker geen optie." Meer informatie over de stichting staat op zorgeioosdierenleven.nl Maria Moria met een aantal dieren, die ze bij haar thuis opvangt. „Ik heb echt een bus nodig om mijn werk te kunnen doen." foto Peter Nicolai ffiSSSK&ÏKaSj:S5K Tip? redactie@pzc.nl Emma, de oudste dochter (9) van de Kloetingse verslaggever van deze cou rant, heeft haar kritische blik van geen vreemde. In een krant van enke le weken terug stond een mooie foto van de 'London Eye', een beroemd reuzenrad in de Britse hoofdstad, die haar aandacht trok. Geïnteresseerd bekeek ze het plaatje en las ze het bij schrift. jaarlijks maken miljoenen mensen een ritje in het grootste reuzenrad ter wereld', stond er. Ze keek nog eens naar de foto, las de tekst nog eens... Je hoorde de hersens kraken voordat ze haar bedenking hardop uitte. Want het reuzenrad mocht dan het grootste ter wereld zijn, maar: „Daar passen echt geen miljoen mensen in hoor." Monumentendag Het thema dit jaar is Croen van Toen. Daarmee wil de organisatie vooral de aandacht vestigen op historische buitenplaatsen en het behoud daarvan. Ook in Zee land kunnen diverse historische buitenplaatsen worden bezocht én de groeve in Nieuw Namen (foto). Een grensoverschrijdende bus rondrit, Spaanse forten en de Zwartenhoekse Zeesluis. Op de Open Monumentendag is er van alles te zien en te doen. door Gertie De Boey Alweer voor de 26e keer wordt komend weekend de jaarlijk se Open Monumen tendag gehouden. 'Groen van Toen' is deze keer het thema. Dit jaar is namelijk uitge roepen tot het 'Jaar van de Histori sche Buitenplaats'. „We willen veel meer mensen ken nis laten maken met historische buitenplaatsen en aandacht vra gen voor het behoud ervan", zegt een woordvoerder van de Stich ting Themajaar Historische Buiten plaatsen 2012. Ook in Zeeland zijn er op de Open Monumentendag een aantal historische buitenplaat sen geopend, zals een monumenta le tuin in Kloetinge en het land goed Zeeduin in Oostkapelle. Zee land heeft meer dan 3500 rijksmo numenten, honderden gemeente lijke monumenten en enkele tien tallen beschermde dorps- en stads gezichten. In heel Zeeland zijn ko mend weekend ruim 300 monu menten te bezichtigen. Ook in Zeeuws-Vlaanderen is er van alles te zien en te doen. De ge meenten Hulst, Stekene, Beveren en Sint-Gillis-Waas houden een Grensoverschrijdende Busrondrit De bus rijdt onder meer langs de Meester Van der Heijden Groeve in Nieuw Namen, het oudste stuk je strand in Zeeland; de Roonman- molen, de hoogste stenen wind molen in Vlaanderen en het Fort Liefkenshoek, een oude militaire vesting op de Antwerpse Schel- de-linkeroever. Koewachtenaar Willy Ver- schraegen wijst erop dat de Open Monumentendag vol ledig in en rond zijn dorp doorge bracht kan worden. Er is een boek je opgesteld met fietsroutes, tussen Hulst en Sas van Gent. De route voert de belangstellenden langs de Spaanse forten in Koewacht. Histo- 'We willen de mensen kennis laten maken met de vele historische bui tenplaatsen in Zeeland.' rische plekken die naar de tachtig jarige oorlog verwijzen. Maar vol gens Verschraegen is er nog meer bijzonders te zien in Koewacht. „In de kerk van Koewacht hangen zestien levensgrote schilderijen die de lijdensweg van Jezus Christus vertellen", vertelt Verschraegen. Deze kruisweg wordt dit jaar geres taureerd door de in België beken de restauratrice Marina Mertens. Mertens geeft uitleg over de schil derijen en de restauratie. De dag afsluiten kan op de traditio nele jaarmarkt in Koewacht met paardenkeuringen en oude vlas werktuigen. Verschraegen: „Ik ver wacht veel belangstelling. De men sen kunnen de dag beginnen met een rondje fietsen, een bezoekje brengen aan de kerk en afsluiten met de jaarmarkt. Bovendien zie je niet elke dag Spaanse forten." Een bezoekje waard is zeker de Zwartenhoekse Zeesluis, een rijks monument. Die ligt bij Westdorpe j en is gebouwd in 1788 en 1789. Ja renlang lag de sluis er verwaar loosd bij, maar werd uiteindelijk j rijksmonument en is in 2010 fraai gerestaureerd. Stichting Vrienden Zwartenhoek houdt een wande ling door het natuurgebied de Groene Knoop met uitleg over de sluis en omliggende natuur. Bezienswaardigheden zijn dit jaar binnen en buiten te vinden O De Open Monumentendag is ver spreid over twee dagen, zaterdag 8 en zondag 9 september. 9 Het thema van dit jaar is Groen van Toen. 2012 is het jaar van de Historische Buitenplaats. De bezienswaardighe den zijn dit jaar dus niet alleen bin nen, maar ook buiten te vinden De Open Monumentendag wordt dit jaar voor de 26ste keer gehou den. 9 De themagids Groen van Toen is een groene monumentengids voor alle seizoenen met achtergrondin formatie, foto's, interviews, rondlei dingen en weetjes. De gids is 1 au gustus 2012 verschenen en kan be steld worden door een e-mail te sturen naar de Stichting Open Mo numentendag. 9 Ook Staatsbosbeheer houdt 'groe ne' activiteiten op deze dagen, Kinderen tussen de 10 en 18 jaar kunnen meedoen aan de Internatio nale Fotowedstrijd voor de Jeugd, een initiatief van de Spaanse Open Monumentendag 9 Sinds 2010 houdt de Stichting Open Monumentendag de Klassen- dag. Leerlingen uit groep 7 en 8 mogen vrijdag als eerste de monu menten bezichtigen. 9 Alle te bezoeken monumenten zijn te vinden op: 9www.openmonumentendag.nl HULST - Hulst is in zijn rijke ge schiedenis al heel wat keren bele gerd. Maar morgen, donderdag 6 september, gaat het wel om een heel bijzonder en kortstondig be leg van het vestingstadje. De Koninklijke Landmacht komt dan langs. De pioniers- en ponton- niersschool (PPS) van de land macht houdt in Hulst haar jaarlijk se teambuildingsdag. Op de Grote Markt en aan De Nieuwe Bierkaai worden diverse spectaculaire activi teiten gehouden. Vanaf de toren van het Stadhuis wordt er geabseild en getokkeld (via een kabelbaan naar beneden). Dit gebeurt op een hoogte van zo'n 22 meter en over een afstand van circa 40 meter. In de haven van De Nieuwe Bierkaai wordt over het water een indianen- cq. touwbrug aangelegd. De landmacht is op 6 september vanaf 8.00 tot 16.00 uur in Hulst actief. In verband hiermee wordt de Grote Markt deels afgesloten. De PPS is één van de drie scholen van het Opleidings- en Trainings centrum Genie. Deze is belast met opleidingen, trainingen, en be roepspraktijkvorming op de vakge bieden bouw-, elektra-, en installa tietechniek, duiken, varen, brug gen, grond-, weg- en waterbouw, kranen en genievoertuigen. VIDEO Scholieren kregen gisteren een 'om- fiets'-ijsje van de BV Kanaalkruising Sluiskil. Zie voor video op site PZC. MEEST CELEZEN 1. Oud-Terneuzenaar in Oh, Europa. 2. Tanker stuurloos. 3. Martijn buiten de boot gevallen. STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 52