Vrijspraak Souburger voor overvallen winkels 21 Vrouwensieraad Toch geen poepzakjes Onderdeel van een keten bewoners 'Mijn oma heette ook Elisabeth' Veere in de fout met windmolens woensdag 5 september 2012 Frans Hagethorn beschouwt het ongeveer honderd jaar oude huis als een vrouw, „Dat komt omdat het een 'diadeem' heeft. Een soort kroon met kantelen. Een diadeem is een vrouwensie raad." door Luc Oggel Hij werkt in het onderwijs, gro tendeels als bovenschools di recteur. Toen hij nog les gaf was dat vooral het vak geschiedenis. Niet verwonderlijk dat Frans Hage thorn ook in de historie dook van het huis waarin hij met echtgeno te Elisabeth woont. Hij ontdekte dat het pand aan de Zierikzeese Wandeling in 1913 en 1914 werd ge bouwd door de Zierikzeese aanne mer Tamis Jacobus van Tilburg. Naspeuringen in het Gemeentear chief leverden namen op van de daarop volgende bewoners. Van Adriaan Vrieze en zijn vrouw Wil- helmina Adriana van Bloois (1915-1925) tot en met de familie Van 't Haaff (1993 tot 2009) van wie Hagethorn het pand kocht. „Ik voel me onderdeel van een ke ten van mensen die hier woon den. Wij mogen een tijdje voor het huis zorgen, er van genieten en het later weer doorgeven." De naam Elisabeth, die sinds 18 juli op de gevel prijkt van het monumentale pand aan de Zie rikzeese Wandeling, komt regelma tig voor in de familie Vis die gene raties lang Huize Pottere bewoon de. Huize Pottere, het voormalige kasteeltje aan de Heereweg dat la ter werd omgevormd tot boerenbe drijf. Elisabeth Kik bracht er een deel van haar jeugd door. „Mijn oma, die voor ons in Huize Potte re woonde, heette ook Elisabeth," vertelt ze. De echtgenoot van die Elisabeth was behalve boer ook dijkgraaf en gedurende korte tijd locoburgemeester van Noordgou- we. Elisabeth Kik haar tweede doopnaam is afkomstig van haar Bruse grootmoeder Adriana Kik. In 1985 verkocht Elisabeths moe der, Pop Vis, Huize Pottere aan Louis Rijk en vestigde zich aan de Wandeling in Zierikzee. KRUININGEN - Hondenbezitters in de gemeente Reimerswaal krijgen toch geen gratis hondenpoepzak jes. In plaats daarvan komt er een korting op de hondenbelasting per 1 januari. Dat hebben burgemees ter en wethouders besloten. Op het dit jaar vastgestelde Hon- denbeleid kwam veel kritiek, want hondenbezitters vinden dat de ge meente gratis zakjes beschikbaar moet stellen als ze verplicht wor den gesteld de uitwerpselen van hun viervoeter op te ruimen. „We betalen niet voor niets hondenbe lasting", liet Adri Kortlever uit Hansweert in mei namens 'veront waardigde hondenbezitters' we ten. door Emile Calon MIDDELBURG - De Middelburgse rechtbank heeft dinsdag een 24-ja- rige inwoner van Oost-Souburg vrijgesproken van betrokkenheid bij een overval op de Aldi in zijn woonplaats en een telefoonwinkel (2009) in Vlissingen. Twee mannen uit Almere (30 en 33 jaar) zijn wel veroordeeld voor de overval op de Aldi in december 2010. Zij kregen celstraffen van 3,5 en 4 jaar. De Souburger werd ver oordeeld tot een celstraf van 22 da gen voor heling. De politie vond namelijk een aantal paren schoe nen in het huis van zijn vriendin HENGSTDIJK Endless Summer Party in Vette Music Hall In de Vette Music Hall in de polder bij Hengstdijk is het zaterdag weer feest. De partylocatie staat vanaf 19.30 uur in het teken van de End less Summer Party. De feesthal is helemaal omge bouwd tot een vakantieparadijs. Drie dj's treden op: dj Sjon, dj Blan co en dj Steef. Het slotakkoord is voor de feestband Trane met Tuite. De Endless Summer Party duurt tot 2.00 uur zondagochtend. Er rij den speciale bussen naar de Vette Music Hall. ARNEMUIDEN Auto belandt in sloot naast A58 Een automobilist is dinsdagavond rond 18.50 uur op de A58 richting Vlissingen bij Arnemuiden met zijn auto over de kop geslagen en in de sloot achter de bosjes beland. De bestuurder zat bekneld en is om omstreeks 19.20 uur door de brandweer uit zijn benarde positie bevrijd. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis. Over het letsel, per sonalia en de toedracht van het on geval is nog niets bekend. VLISSINGEN Politie houdt Vlissingse heler aan Een Vlissinger (38) is maandaga vond in de Walstraat in Vlissingen aangehouden. Even tevoren kwam er een melding binnen bij de meld kamer dat een man een café was binnengekomen. Hij wilde daar ge stolen goederen verkopen. Agen ten troffen de man aan in de Walst raat hielden hem aa. Ook namen zij een tas met kleding in beslag. De Vlissinger is overgebracht naar Torentijd en wordt verhoord. VLISSINGEN Sail de Ruyter op zoek naar sponsoren Onder het motto 'Michiel deed het ook niet alleen' heeft Stichting Sail de Ruyter Zeeland het initiatief De Club van 100 geïntroduceerd. Met dit initiatief wil de stichting ten minste 100 partners of bedrijven vinden die bereid zijn 1000 euro bij te dragen aan de komende edi tie van Sail de Ruyter, in 2013. De begroting van dat evenement is im mers -ondanks toezeggingen van de gemeente Vlissingen, de provin cie Zeeland en enkele grote bedrij ven- nog niet helemaal gedekt. SLUIS Koetsenparade tijdens mosselweekeinde Het mosselweekend in Sluis gaat zaterdag en zondag gepaard met al lerlei activiteiten. Beide dagen is er een Zeeuwse Markt met proeve- rijen. Dweilbandjes zorgen voor een vrolijke noot. Zo'n 25 restau rants komen met acties. Zondag vanaf 10 uur staat een koetsenpara de op het programma: versierde rij tuigen achter allerlei soorten paar den rijden door het centrum. Dat doen ze om 16 uur nog een keer. GOES Cannabisconsumenten op campagnetour De Stichting We Smoke, de club van cannabisconsumenten, haakt vandaag, woensdag, aan op de cam pagnebus die van 13 tot 15 uur par keert op de Grote Markt. De bus is van oorsprong een verkiezingsbus van de SP, maar andere partijen springen ook graag in het debat over lokale zaken. Zo ook We Smo ke. De stichting wil van partijen duidelijkheid vragen over het cof- feeshopbeleid en de wietpas. door Jan van Ommen die tijdens de overval op de tele foonwinkel waren gestolen. Tij dens de rechtszaak, twee weken ge leden, erkende Souburger dat hij de schoenen gekregen had van de overvallers en aan zijn vriendin had gegeven. Tijdens de rechtszaak werd zes jaar tegen de Souburger geëist. De officier van justitie voer de onder meer aan dat bij de Sou burger een grote hoeveelheid muntgeld muntgeld was gevonden terwijl bij de overval op de Aldi 25 kilo aan munten waren gestolen. Tijdens de rechtszaak erkende de Souburger dat hij wist wie de over val op de telefoonwinkel hadden uitgevoerd. DEN HAAG/NEELTJE JANS - De kans is groot dat de Raad van State het bestemmingsplan Neeltje Jans let terlijk terugstuurt naar de digitale tekentafel van de gemeente Veere. De bouw van negen 180 meter ho ge windmolens kan zo forse vertra ging oplopen. Dinsdag bleek tijdens de ziting van de Raad dat Veere verzuimd heeft op de digitale kaart bij het bestemmingsplan aan te geven dat er maximaal negen windturbines gebouwd mogen worden. Dat bete kent dat er hoogstens één neerge zet mag worden. Op de papieren kaart is het getal negen wel opge nomen. De Raad van State bekijkt of de gemeente het foutje met een zogenoemde bestuurlijke lus kan herstellen, of dat de gehele proce dure over moet. De Raad kan daar toe besluiten als er ook andere ge breken aan het windmolenplan kleven. Volgens Delta Park Neeltje Jans BV rammelt het plan aan alle kan ten en moet het helemaal van ta fel. Het bestemmingsplan regelt bouw en gebruik van de windtur bines, nabij het educatiepark Neel tje Jans. Het park is fel gekant te gen de bouw. Eerder deze zomer verwierp de Raad bezwaren van het educatiepark tegen de natuur- beschermingswet(NBW)-vergun- ning, die de provincie Zeeland aan Windparkuitbater OSK heeft ver leend. Tijdens de zitting benadruk te de raadsman van Delta Park dat de windturbines een onaanvaard bare aantasting van het open en natuurlijke landschap rond het werkeiland zullen opleveren. De gemeente Veere meent dat 'het werkeiland en de waterkering een technocratisch landschap' zijn'. Het educatiepark vreest verder een terugloop van het aantal bezoe kers, door 'het gevaar' van de nabij gelegen windturbines: 'Eén staat dicht bij de orkaanmachine. Als er ijs van de wieken wordt geslingerd kunnen er ongelukken gebeuren'. Volgens een woordvoerster van OSK is dat onmogelijk omdat 'de molens afslaan bij ijszetting en de wieken afkeren' Neeltje Jans meent dat er sowieso gevaar is als de wieken over de orkaanmachine suizen. Ook dat is volgens OSK on mogelijk: 'De orkaanmachine ligt op 80 meter van de turbines, de wieken zijn slechts 63 meter lang'. Mocht de Raad van State het be stemmingsplan naar de tekentafel terugsturen, dan duurt herstel en kele weken, als het hele plan van tafel gaat betekent dat maanden vertraging. OSK wil pas in 2014 met de bouw beginnen, maar Rijkswaterstaat wil zo snel moge lijk beginnen met de bouw van een radartoren op de pier bij de Roompotsluis. Die zit in hetzelfde bestemmingsplan, maar daar is geen bezwaar tegen. Uitspraak over zes tot twaalf weken. laaaBBgaamaaagaaaaaBaBMBsmJ Hun monumentale pand aan de Zierikzeese Wandeling heet sinds 18 juli van dit jaar Elisabeth. Een verjaardagscadeautje van Frans Hagethorn voor zijn vrouw Elisabeth Kik. „Ik ben een romanticus. Geen toepasselijker naam dan Elisabeth voor deze twee schoonheden." foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 41