'Altijd laten zien waar je naar toe gaat' Scholen iSlzeela Twee kerken en Weverij in race voor Schouwse Monumentenprifs PZC. Mini-cursus voor molenaar bij Graanhalm woensdag 5 september 2012 'De regel 'rechtdoor op dezelfde weg gaat voor is een van de regels waar kinderen nog wel eens wat moeite mee hebben' Dennis Droog, instructeur Verkeersplein Het Verkeersplein streek gisteren neer in Oosterland. Kinderen van OBS De Meerpaal uit Bruinisse en OB5 De Oosterburcht uit Oosterland kwamen oefenen. Kinderen op de fiets zijn kwetsbaar. Op een mobiel verkeersplein van Shell en Veilig Verkeer Nederland le ren kinderen op een speelse manier veilig fietsen. door Piet Kleemans Geen ouderwets opgehe ven vingertje, maar wel een 'boete' als je regels overtreedt of verkeers borden negeert. De instructeurs van het verkeersplein zijn streng. Met een knipoog. „Want de kinde ren moeten het verkeersplein wel met plezier beleven", zegt instruc teur Dennis Droog. Droog houdt het samen met colle ga's Ramon Fransen en Jeffrey Wok simpel en aanschouwelijk. Hij laat de kinderen eerst beurte lings de linker- en dan de rechter arm opsteken. Brengt ze in verwar ring door plotseling twee keer snel achter elkaar rechts te roepen. Waarop de helft van de groep de verkeerde arm omhoog steekt. „Als je dat op straat ook verkeerd doet, weten de auto's niet waar je naar toe gaat. En als je onder een auto komt ben je zo plat als een pannenkoek", schildert hij een plastisch beeld van wat er kan ge beuren als je onvoldoende oplet in het verkeer. Voordat de kinderen een stoere skelter of een coole fiets - met ba naanzadel en hoog stuur - uit mo gen kiezen, laten Droog en Fran sen de kinderen zien wat de goede positie op de weg is en waar ze op moeten letten bij het oversteken en afslaan. Dat blijkt nog niet zo simpel. Fransens politiefluitje klinkt herhaaldelijk. De een wacht niet voor de haaientanden, de an der kijkt niet goed genoeg naar links en rechts en een derde neemt een korte bocht naar links. Droog: „Tja, en dan zit je op de www.pzc.nl MEEST GELEZEN 1. Bruidspaar in Feyenoordbus 2. IPZ neemt posttaken over (foto) 3. Skimapparaat bij tankstation KIEK NOE! Wie was dat ook ai weer op die klas- senfoto? Bekijk het op: www.pzc.nl/kieknoe TIPS: schouwen-duiveland@pzc.nl verkeerde weghelft en dan ben je?" De kinderen, in koor: „Een spookrijder." Pas de vierde poging voor een correcte bocht naar links verloopt foutloos. Hoewel er ver volgens nu en dan nog wel eens en oranje of zelfs rood verkeers licht wordt genegeerd blijken de meeste kinderen toch aardig op de hoogte van de belangrijkste ver keersregels. Dat rechts voorrang heeft en dat je moet stoppen voor een rood verkeerslicht is bij de schoolkinderen genoegzaam be kend. Droog: „Maar de regel 'recht door op dezelfde weg gaat voor', is een van de regels waar kinderen nog wel eens wat moeite mee heb ben." De theoretische kennis die kinderen op school opdoen is in de visie van Shell en WN geen ga rantie voor veilig gedrag in het ver keer. Ervaring moet de rest doen en dat kan, stelt WN, alleen door veel te oefenen. Droog: „Wat dat betreft zien we wel verschil tussen kinderen in de grote stad en kinderen op het plat teland. Kinderen in de stad zijn ge wend aan veel verkeer. Op het plat teland is dat anders. Daar zie je vaak dat vanwege de grote(re) af standen kinderen met de auto door de ouders naar school ge bracht worden en dat maakt ge woon verschil." Tips voor ouders 9 Ouders kunnen ook een bijdrage leveren aan veilig verkeersgedrag van kinderen. WN raadt ouders aan de auto zo veel mogelijk te laten staan en sa men met het kind naar school te fietsen. Op tijd van thuis vertrekken maakt het makkelijker om de verkeersre gels goed na te leven. WN raadt ouders aan nieuwe rou tes samen met het kind te verken nen op onveilige plekken. Ook belangrijk: de staat van de fiets. WN biedt een lijstje van te controleren zaken. BURGH-HAAMSTEDE - Molenaar Piet-Jan Landegent van (pannen koeken) molen De Graanhalm in Burgh-Haamstede biedt zaterdag - Open Monumentendag - een mini molenaar-cursus aan. De cursisten krijgen uitleg over weer, wind en wieksystemen. Lan degent vertelt ook over verschillen de types en functies van molens. Onder begeleiding mogen de deel nemers aan de cursus zelf graan malen en ook hout zagen. Lande- gent verzorgt de mini mole naar-cursus zaterdag drie keer en wel om ïo.oo, 12.00 en 14.00 uur. Wie meer wil weten kan bellen: 0111-652410 of 0614556569. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - De Adriaanskerk in Dreischor, de Nieuwe Kerk en De Weverij in Zierikzee zijn genomi neerd voor de tweejaarlijkse Monu- mentenprijs van de gemeente Schouwen-Duiveland. Het kerkbestuur van de NH-ge- meente in Dreischor dankt zijn no minatie aan de restauratie van de grafkapel van de gebroeders Ocker- se in 2010 en 2011. Daarvoor was een enorme inzet van vrijwilligers nodig. Toeristen spreken er hun verbazing over uit dat zo'n prach tig monument in een klein dorp aanwezig is. Stichting De Weverij (woningbouwvereniging Zeeuw- land en de Stichting Renesse) maakt kans op de prijs omdat het pand De Weverij in Zierikzee voor verval is behouden. De inzet voor het gebouw en in het bijzonder de voor Nederland unieke Emyspanten wordt door de nominatiecommissie gewaardeerd. Met De Weverij heeft Schou wen-Duiveland een mooi theater tje gekregen. Ook een podium voor culturele ac tiviteiten is de Nieuwe Kerk in Zie rikzee. Dit is de grootste van de drie genomineerde restauraties. De kerk is beeldbepalend en verte genwoordigt een belangrijke plaats in de geschiedenis van Zierikzee. Als podium is de Nieuwe kerk van belang voor de gehele Schou- wen-Duivelandse gemeenschap. Stichting Oude Zeeuwse Kerken dankt de nominatie vooral aan de grote inzet van vrijwilligers. De prijs van 2269 euro (Het was ooit 5000 gulden) is bedoeld als waardering van het gemeentebe stuur voor behoud en herstel van waardevolle panden in de gemeen te. De cheque wordt woensdaga vond 26 september aan één van de drie genomineerden uitgereikt. Dat gebeurt in het gemeentehuis. In 2010 viel het Brouws Museum in Brouwershaven die eer ten deel. Wachten voor het rode verkeerslicht. Ook dat hoort erbij. foto's Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 38