Survivalkamp: dat is dan 270 euro alstublieft Oproep Doel 3 definitief te sluiten Schaapjes tellen PZC 'Leuk, maar niet voor ouders' 'Mijn kind niet buiten de boot' 'Ik weet niet waar geld heen gaat' woensdag woensdag 5 september 2012 flgaawwwuMMWWiia 'De vrijwillige ouderbijdrage betaal ik elk schooljaar, maar zo vrijwillig is die niet. Je krijgt daar gewoon een herinnering voor' Marieke Padmoes uit Goes, moeder van Amber uit havo 2 van het Goese Lyceum. Het was lastig in beeld te brengen: een schaap dat nog maar ongeveer vijf centimeter hoog is. Hoe lang het kadaver in de wei bij de verlaten boerderij in Driewe gen had gelegen, ik had geen idee. Het was niet meer dan een platte plaat zwart leer met wol en bot jes. Een fossiel bijna. Door de zoeker van de camera zag het er onwerkelijk uit. Het deed denken aan een zeldzame bloem die jarenlang tussen de bladzijden van een dik boek had gezeten. Bij de schuur lag een dood lam ver strikt in een soort afrastering. Oranje draden rond de kop en po ten gewikkeld. Weer iets verder een dood schaap waarvan het ingezakte achterlijf deed denken aan een druipkaars. De levende schapen keken van een afstandje ongeïnteresseerd naar de man met de camera. Een vriendin die toevallig appel tjes wilde plukken in de verlaten boomgaard had de kadavers ont dekt. Duidelijk geëmotioneerd belde ze me op. Ek móest daar echt beelden gaan maken. Ze had niet overdreven. Alles wat ze me vertelde, klopte. Ik liep nog eventjes verder, op zoek naar meer slachtoffers, maar eigenlijk had ik het al gezien. Ik hóefde ook niet meer te zien. Het stond er duidelijk op. Mis schien iets té duidelijk voor men sen met een gevoelige maag. Een duidelijke zaak. Hier was iets heel erg mis. Dat viel niet te ontkennen. Zou je denken. We leven in jachtige tijden, nieuws kan niet wachten. Wat nü gebeurt moet nü op internet. Terwijl ik nog aan het scherpstel- len was op de vliegjes op het do de lammetje, kon heel Zeeland op de PZC-site het nieuws over de kudde in Driewegen al lezen. Misschien daarom ook niet zo ver wonderlijk dat toen de politie agenten later die dag onderzoek deden, zij maar één dood schaap aantroffen. En de eigenaar. Die was er toevallig ook. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/Iezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie-over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur 08.00- 12.00 uur Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: D een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (nazs) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (na28) D ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC- gaal zoigvuldig om mei persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan. Marieke Padmoes uit Goes, moe der van Amber uit havo 2 van het Goese Lyceum. „Amber kan kiezen uit drie excur sies: wintersport, watersport of sur- vivalweek. Die wintersport is de duurste: die kost je 420 euro. Ik ben gescheiden en betaal het be drag alleen, dan is het heel veel geld. Het is ook niet erg educatief, want culturele uitstapjes zijn tij dens zo'n week niet aan de or- de.Voor de kinderen is het alle maal leuk, maar voor ouders niet. De vrijwillige ouderbijdrage betaal ik, maar zo vrijwillig is die niet. Je krijgt een betalingsherinnering." Silvia van der Pas uit Middel burg, moeder van Dewy, die in 5 havo van het Nehalennia zit. Van der Pas betaalt de vrijwillige ouderbijdrage elk schooljaar, maar heeft er wel moeite mee. „Ze noe men het een vrijwillige ouderbij drage, maar of dat nou echt zo vrij willig is? Je leunt natuurlijk wel aangeven dat je het niet wilt beta len, maar ik doe het toch. Ik wil niet dat mijn kind buiten de boot valt bij excursies." Ze vindt niet al le kosten onnodig. „Dat er een me diatheek op school is, vind ik bij voorbeeld heel belangrijk, daar wil ik wel voor betalen." Linda Westdorp uit Goes, moe der van Merel uit havo 5 van het Ostrea Lyceum. „Die vrijwillige ouderbijdrage is waardeloos. Als je niet betaalt, krijg je eèn aanmaning thuis ge stuurd. Er wordt van je verwacht dat je het betaalt. En waar het geld heen gaat? Ik zou het niet we- ten.De excursies van de school vind ik aan de dure kant, maar er is vervoer nodig om ergens te ko men dus ik snap dat je daarvoor moet betalen. Laatst was er een uit stapje naar Bobbejaanland: 35 eu ro. Dat zou je zelf ook kwijt zijn, dus heb ik dat er wel voor over." De schoolkosten die ouders beta len, verschillen sterk per middelba re school. Ouders van havo-2-leer- lingen op het Calvijn College in Goes zijn 39 euro kwijt (ouderbij- drag), terwijl op het Goese Ly ceum 352,50 euro neergelegd moet worden (ouderbijdrage, kluis- huur, excursies en ouderraad). door Cornelleke Blok Natuurlijk, ouders hóe ven de jaarlijkse bij drage voor de school van hun kinderen niet te betalen. Leer lingen zijn ook niet verplicht om mee te gaan op excursie. Toch zijn schoolkosten niet zo vrijwillig als ze lijken. Scholen sturen betalings herinneringen. En bovendien: wie wil het op z'n geweten hebben dat zoon of dochter als enige in de klas niet mee gaat op schoolreis? Niet alleen de hoogte van de ouderbijdrage verschilt per school, ook de zaken die ermee bekostigd worden. De ene school schaft er proefwerkpapier mee aan, de vol gende gebruikt het om klassen avonden te organiseren, en de der de betaalt er een collectieve reisver zekering van. De Mondia Scholengroep (SSG Ne halennia in Middelburg en het Scheldemond College in Vlissin- gen) vraagt ouders via de vrijwilli ge schoolfondsbijdrage om tien eu ro per jaar bij te dragen aan extra toezicht en begeleiding in en rond om de school. Het gaat bijvoor beeld om camerabewaking, extra conciërges en de inzet van absen tencontroleurs. „Er was behoefte aan extra toezicht in de school", zegt Arjen Mondeel, hoofd be drijfsvoering van het Schelde mond College. „We laten ouders meebetalen, omdat zij er ook bij gebaat zijn als hun kind zich veilig voelt. De ouders in de medezeg genschapsraad hebben daarmee in gestemd. Ze vinden het een goede zaak dat het toezicht goed geregeld is. Als er een fiets vernield wordt bij de school, dan willen we met camera's kunnen zien wie dat ge daan heeft." Mondeel benadrukt dat de ouder bijdrage vrijwillig is. „Als ouders het bedrag niet betalen, dan kun nen hun kinderen gewoon lessen volgen." Hij merkt dat ouders zich daar steeds beter van bewust zijn: het aantal mensen dat de bijdrage betaalt, is de afgelopen jaren iets gedaald. „Iets boven de negentig procent betaalt." Leo de Kraker, rector van het Pontes Goese Ly ceum in Goes, ziet ook een daling. „Als ouders meerdere kinderen op school hebben, betalen ze soms niet voor alle kinderen." Het Goese Lyceum heeft: van alle middelbare scholen de duurste ex cursies in havo 2. Voor de goed koopste optie (een survivalkamp) moeten ouders 270 euro neertel len. De duurste (wintersport) kost 420 euro. De Kraker benadrukt dat leerlingen kunnen kiezen of ze meegaan. „Wie thuis blijft, krijgt een aangepast rooster. Daar vragen we geen geld voor, omdat onder wijs gratis moet zijn. Ik geef toe dat het best wrang kan zijn als kin deren niet mee kunnen op excur sie omdat hun ouders de finan ciële middelen niet hebben. Maar ik krijg weinig klachten." Het Goese Lyceum denkt er niet over om de excursies en andere ac tiviteiten in te perken. „Dat bete kent een verschraling van het on derwijs", meent De Kraker. „School is meer dan het verwer ven van kennis. Die excursies zijn niet alleen leuk, maar hebben ook een doel. Ze zijn leerzaam en ver stevigen de band tussen leerling en leerkracht. Groepsvormingspro cessen en een goede sfeer in de school zijn ook belangrijk. Dat komt de leerresultaten ten goede." SSWSWWSSéXliSSetSSSSSSS^Si- doel - De kerncentrale Doel 3 aan de Schelde net over de Nederland se grens en de kerncentrales Tihan- ge 1 en 2 in Wallonië moeten defi nitief dicht. Europarlementariërs uit Nederland, België, Luxemburg en Duitsland hebben deze oproep gedaan aan de Belgische staats secretaris voor Energie, Melchior Wathelet. Ze hebben de Europese Commissie ook gevraagd om Bel gië financieel te ondersteunen bij het vinden van milieuvriendelijke alternatieven. In de reactorvaten van Doel 3 en Tihange 2 zijn haarscheurtjes ont dekt. Momenteel vindt onderzoek plaats naar de ernst van deze 'aan doeningen'. De Europarlementsle den Bert Staes (Groenen), Sabine Wils (Die Linke), Claude Turmes (Les Verts) en Kartika Liotard (on afhankelijk, voorheen SP) willen dit niet afwachten en vinden de huidige situatie al te risicovol. Bel gië moet dan wel door Europa worden geholpen de energievoor ziening op peil te houden. Gedeputeerde Staten van Zeeland vinden het niet noodzakelijk om sluiting van Doel 3 te bepleiten, antwoordde het dagelijks provin ciebestuur dinsdag op vragen van GroenLinks-Statenlid Leen Harpe. GS verwijzen naar minister Verha gen die eerder liet weten dat er geen sprake is van gevaar. De pro vincie is, aldus GS, tijdig op de hoogte gebracht van de proble men in Doel. Dat is ook gebeurd naar de gemeenten Reimerswaal en Hulst toe. door Guido van der Heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2