Neem het heft in eigen handen gezondheid 125 woensdag 5 september 2012 De langzame oefeningen van Qigong, een bewegings leer uit China, brengen beweging in het lichaam. Maar ook in levens, zo menen beoefenaars. dan oefeningen van Qigong die de doorstroom bevorderen, dan kan dat heel confronterend zijn." In het voormalig klooster van de Zusters Augustinessen in Werkho ven laten deelnemers aan een workshop Qigong de energie (qi) stromen door oefening (gong). De Qigong, die hiervan het resultaat is, zorgt voor doorstroming van energie. Het thema van de bijeen komst is 'aandacht en focus'. „Wat je aandacht geeft, krijgt energie", zegt docent Veronique Schoots. De eerste oefening toont dat aan: Richt gedurende een minuut al je aandacht op je rechterhand, houd die dan tegen je linkerhand en ver gelijk ze met elkaar. Ook al duurde de aandachtstraining maar even, de vingertoppen rechts steken bo ven die van de linkerhand uit. Ander resultaat van het effect van een sterke focus zag Schoots terug in de zwemrace die Ranomi Kro- mowidjojo in Londen het olym pisch goud opleverde. „Ranomi vertelde na afloop van die glorieu ze finale totaal niet te weten wat er om haar heen gebeurde. Ze richt haar energie altijd alleen op zichzelf. En je ziet wat het ople vert" Deelneemster Inge (47) vertelt veel baat te hebben bij de oefenin gen. Haar klachten, voortkomend uit een bindweefselaandoening, zijn er sterk door verlicht. „Mijn ziekte beperkt mij in mijn energie. Door deze oefeningen heb ik weer de basisenergie die nodig is om mijn organen goed te laten functio neren." Ze staat nu anders in het leven. „Qigong heeft mij innerlijke rust gegeven. Met mijn ziekte om gaan was moeilijk, ik accepteerde mijn lichaam niet. Niet dat ik er nu al ben, hoor, maar mijn doch ter zegt: 'Mam, je bent veel leuker geworden'." Patricia van Walstijn - Qigong. Uitg. Unieboek|Het Spectrum, 24,99 euro. reageren? gezondheid@wegener.nl door Dora Rovers Gezond zijn en blijven is de tweede natuur van Chinezen. Ze brengen dat tot uitdrukking in de bewegingsleer Qigong. Patricia van Walstijn (46), die de 'yoga van Chi na' naar Nederland bracht, maakte het zich eigen. Verantwoordelijk heid nemen voor haar gezond heid, is inmiddels onderdeel van de dagelijkse routine. „Net als tan denpoetsen." De Qigong-expert is net terug van vakantie en ervaart alweer hoe veel 'onrust en prikkels' onze maat schappij kent. „Er is zoveel dat we vinden dat we moeten doen, waar van we menen dat het wordt ver wacht." Die turbulentie noopt ons doelbe wust naar binnen te kijken, zegt Van Walstijn. .Qigong bleek voor haar de ideale manier. Ze raakte nieuwsgierig naar lovende berich ten uit China over gezondheidsher stel in een ziekenhuis dat louter ge bruikmaakte van Qigong en toog eind jaren negentig richting Chi na, om er acht uur per dag deel te nemen aan Qigong-lessen. „De eer ste verandering was dat mijn lichaam sterker werd. Ik had veel meer energie en geen voorhoofds holteontstekingen meer. Vervol gens merkte ik dat ik emotioneel sterker en stabieler werd." Patricia van Walstijn benadrukt dat het accent op lichaamsbewegin gen alleen niet zaligmakend is. „Als je heel veel oefent, maar je hebt nog amper energie over na dat je je schoonmoeder aan de lijn hebt gehad, dan is er meer aan de hand. Qigong kan er dan toe lei den anders naar jezelf te gaan kij ken." De grootste eye-opener door Qi- gong-beoefening is voor het ex-fo tomodel en voormalig eigenaar van een watersportschool in Grie kenland het besef dat zij haar le ven in eigen hand heeft. „Niet voor honderd procent, maar veel meer dan je denkt. Je bent Verantwoordelijkheid nemen voor haar gezondheid, is inmiddels onderdeel van de dagelijkse routine van Qigong- expert Patricia van Walstijn. „Je leven hangt aan elkaar van vitaliteit en energie." foto Ruud Pos veel minder een speelbal van je omgeving als je naar binnen kijkt en ziet dat bepaalde zaken zich tel kens herhalen. Door dat besef over komt niet alles je, maar ontstaat er ruimte om het anders te gaan doen." Als voorbeeld noemt Van Walstijn haar volharding in het bereiken van een eenmaal gesteld doel. Haar watersportschool moest er koste wat kost komen, ook al duur de het lang voordat zij een vergun ning kreeg en ook al gingen de bo ten herhaaldelijk stuk. „We kunnen zo blind zijn voor wat er om ons heen gebeurt, niet begrijpen waarom het anders gaat dan dat wij voor ogen hebben. Dan zou ik zeggen: dit pad gaat zo moeilijk, dat ik beter even afstand kan nemen en kijken wat er aan de hand is. Dus hoe eerder je alert bent, hoe meer je het heft in eigen handen hebt en mee kunt bewe gen met de stroom." Langzaam krijgt de Chinese bewe gingsleer meer bekendheid. Toen Patricia van Walstijn Qigong bijna 'Nederlanders leven er op los en spoeden zich naar de dokter als het misgaat' vijftien jaar geleden in Nederland introduceerde, stuitte dat op onver schilligheid. „Het bewustzijn dat je leven aan elkaar hangt van vitali teit en energie, hebben wij niet. En nog steeds nauwelijks." Van Walstijn meent dat te kunnen verklaren. „Wij zijn makkelijk in ons gedrag. Een Nederlander doet wat hij wU, eet en drinkt volop; leeft er eigenlijk op los. Gaat het mis, dan spoeden wij ons naar de dokter. Die doet dan iets en dan gaat het weer goed." De mentaliteit is aan het verande ren, zegt ze. Namen eerst vooral chronisch zieken en spiritueel geïn teresseerden deel aan de work shops van haar Chi Neng Insti tuut, tegenwoordig melden zich veel zakenmannen en -vrouwen, bewust van de noodzaak tot ont spanning. „Zoals zij eerder kozen voor een bezoek aan de sauna, komen zij nu naar Qigong. Dat is positiefj de aandacht voor ons welzijn. Die volgt op de eerdere erkenning van sportbeoefening als onlosmakelijk onderdeel van een gezonde leef stijl." In haar recent uitgebrachte boek over Qigong beschrijft Van Wals tijn verschillende oefeningen. Die zijn bedoeld om de energie, en dus ook het leven, weer te laten stromen. Veel mensen resoneren nog op de vibratie van gebeurtenis sen in hun leven die allang achter hen liggen, zegt Van Walstijn. „Meegaan op de stroom van het le ven en ermee samenwerken", is haar devies. Dat veel beoefenaars van Qigong door het doen van de oefeningen veranderen, vindt zij niet verwon derlijk. Van Walstijn: „Als je in een situatie zit die niet zo fijn voor je is, kun je lange tijd je ge voel daarover wegstoppen. Doe je Oefening: sway la qi Voorbeeld van een Qigong-oefening, de ontspanningsoefening sway la qi; gericht op uitwisseling van qi tussen jezelf en de natuur: Rol de bal: beweeg je handen met je handpalmen naar de aarde ge richt een stukje naar voren en weer terug. Vlieg als een vogel: breng je ar men aan de zijkant omhoog tot schouderhoogte en weer terug tot naast je dijbeen. Vul de vaas: breng je armen diago naal in een vloeiende beweging omhoog tot boven je hoofd en voor je gezicht langs weer naar be neden. Open je hart: strengel je vingers in elkaar en leg je handen tegen de achterkant van je hoofd. Open elle bogen opzij en kijk omhoog naar de hemel. Breng je ellebogen weer bij elkaar en je kin naar de borst. Koester de qi: eindig met een ope nende en sluitende beweging met je handen voor je buik. Voel hoe je lichaam licht naar voren en naar achteren zal wiegen. (De meeste Qigong-oefeningen zijn staand en zittend uit te voeren). www.chineng.8iil Zelfheiend vermogen De beginselen van het uit China stammende Qigong (spreek uit als: tsjie ghong) waren duizenden jaren alleen toegankelijk voor meesters en ingewijden. Inmiddels worden de geheimen onthuld aan 'gewo ne' Chinezen en westerlingen. Patricia van Walstijn bracht Chi Neng Qigong in 1998 naar Amster dam en richtte het Chi Neng insti tuut op. Qigong richt zich op lichaamshou ding, balans en energiestromen en gaat uit van zelfheiend vermogen. Door gelijke verdeling van energie door het lijf wordt de balans tus sen lichaam en geest optimaal. Dit verhoogt volgens beoefenaars de weerstand tegen ziektes, helpt te gen ontstekingen en chronische vermoeidheid en verlicht sympto men van o.m. multiple sclerose.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25