Bevlogen politicus 101 emile roemer SP-voorman Emile Roemer is een mensenmens. Sociaal, gedreven, sympathiek en beschaafd. Maar dat maakt hem nog geen premier. t A yo u» door Annemieke Kooper Op de markt in Roosendaal peutert SP-voorman Emi le Roemer behendig de velletjes van een romato- maatje uit zijn kiezen. Nog even de tong over de tanden, lachen, klik-klik. Roemer staat weer met een stralend gebit op de foto van een winkelende voorbijganger. „Knappe man hoor, mooier dan op tv", grijnst een vrouw. Even tikt ze Roemer op de schouder. „Mis schien stem ik nog wel eens op u," Roemer oogt blij, luistert geduldig naar een man die gal spuwt over zijn pensioen. Als grenswerker krijgt hij straks in België vanaf zijn 65e de helft van zijn AOW. De rest, het Nederlandse deel krijgt hij pas twee jaar la ter. Hadden ze daar in Den Haag eigenlijk wel bij stilgestaan? „Dit, het praten", glun dert Roemer, „is het mooiste aan mijn baan." De man op de markt is precies de Roemer die mensen kennen. Goedlachs, joviaal. Nooit te beroerd voor een praatje. De man die zich op televisie laat filmen wanneer hij zich, met zijn haar alle kanten op, wast on der een miezerig douchestraaltje op een zi geunerkamp. De man die saxofoon speelt en net zo lief naar hardrockmuziek luistert. Hij is de goede huisvader dié vorige maand vooral vakantie nam omdat zijn gezin daar aan toe was. Met dat imago kon de SP-leider lange tijd uitstekend uit de voeten. Hij teerde op zijn ervaring in de oppositie. Hij zet zich af te gen rechts door op te komen voor de min der bedeelden. Dat deed hij al aan de keu kentafel bij zijn CDA-ouders en later als ge meenteraadslid en wethouder in Boxmeer. En wee je gebeente als je over werklozen een kwaad woord spreekt. Dan flitsen zijn ogen, alsof het hem persoonlijk raakt. Al blijft hij nooit lang gepikeerd. Snel volgt een grap. Het was vooral die gevatheid waar door hij als Kamerlid opviel. Uiteindelijk werd hij in 2010 partijleider. Later werd hij verkozen tot politicus van het jaar omdat hij zo 'authentiek', 'sociaal' en 'respectvol' was. Maar de druk op Roemer ook inhoudelijk zijn mannetje te staan, is de laatste maan den toegenomen. Hij moet wel, sinds hij is genoemd als potentiële premier. De verkie zingen, zo voorspelden kenners, zouden gaan tussen SP'er Roemer en VVD'er Mark Rutte. Samen spraken zij af de campagne- strijd zo laat mogelijk in te gaan. Roemer kon zich dat veroorloven, want hij leek vleu gels te hebben in de peilingen. De extra tijd die hij overhield, kon hij goed gebruiken om zich voor te bereiden op de vele debat ten die er komen gingen. Kostbare tijd om de cijfers goed in het hoofd te krijgen. No dig, want Roemer doet zijn huiswerk niet goed, klonk het nadat hij zich enkele malen publiekelijk had vergist. Wil Roemer echt premier worden, dan kan hij zich geen on voldoendes veroorloven, weet hij nu. Ster woensdag 5 september 2012 illustratie Mark Reijntjens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10