Duitse ouderen 'arm9 buitenland 19 Weer schandaal in Chinese partijtop Felle natuurbranden in Portugal dinsdag 4 september 2012 CARAPINHA - Brandweermannen proberen in het Portugese Carapinha de natuurbranden te blus sen. Portugal heeft andere Europese landen om hulp gevraagd bij het bestrijden van de branden. Maandag kwam een boer om het leven toen hij een brand rond zijn bedrijf bij Ourem ten noor den van Lissabon probeerde te doven. Volgens Portugese media raakten in hetzelfde gebied twee mensen gewond toen een blushelikopter neerstortte. Meer dan 1700 brandweerlieden pro beren de branden, die zich vooral in het noorden van Portugal voordoen, te bestrijden. Zij beschik ken over bijna vijfhonderd voertuigen en dertien blusvliegtuigen. foto Nuno Andre Ferreira/EPA Minister wil wettelijk bedrag aanvullen tot boven bijstandsniveau Minister van Sociale Zaken wil Duitse AOW met miljarden eu ro's aanvullen. Duitsland heeft onvoldoende werkenden om pensioenen te betalen. Jongeren vrezen dat rekening bij hen terecht komt. door onze correspondent Oene van der Wal BERLIJN - Talrijke ouderen in Duits land wacht na hun pensioen 'ar moede'. Dat stelt minister Ursula von der Leyen (CDU, Sociale Za ken). Zij wil miljarden euro's extra om het wettelijke pensioen (de Ne derlandse AOW) vanaf 2030 tot bo ven bijstandsniveau aan te vullen. Von der Leyen wil het pensioen systeem hervormen. Achtergrond is de dreigende onbetaalbaarheid van de Duitse pensioenen. Door de krimpende bevolking zijn er steeds minder werkenden die voor de groeiende groep gepensioneer den kunnen betalen. Het kabi net-Merkel wil in oktober knopen doorhakken. Belangenorganisaties en vakbon den, die al langer waarschuwen voor armoede bij ouderen, gaat het voorstel niet ver genoeg. Jonge renorganisaties vrezen dat de reke ning bij jongere generaties terecht komt terwijl zij zelf in de toe komst nauwelijks de vruchten zul len kunnen plukken. Dit tekent het dilemma waar de re gering voor staat. Handhaving van het bestaande pensioensniveau zou betekenen dat de premiebeta lers enorm worden belast. Maar het korten van de pensioenen is oneerlijk tegenover mensen die ja renlang premie hebben betaald. Bovendien is dit duur voor de staatskas omdat zij dan sociale uit keringen gaan aanvragen. Vooral dit laatste wil Von der Leyen vermijden door een aanvul lend pensioen in te voeren, zodat iedereen met een doorsnee inko men die minimaal 31 jaar (in de ex-DDR 35 jaar) premie heeft be taald zeker is van 850 euro pen sioen per maand. Volgens berekeningen van Von der Leyens ambtenaren krijgt ie mand met een bruto maandsalaris van 2.500 euro nu 816 euro pen sioen. Bij onveranderd beleid zakt dat naar 688 euro per maand na 2030. Zij die minder dan 2.500 eu ro bruto verdienen moeten vol gens de bewindsvrouwe 'op de dag dat hun pensioen ingaat naar de sociale dienst'. Oorzaak is een eerder doorgevoerde pensioenkor ting die bedoeld was om de kosten van het pensioenstelsel te vermin deren en meer mensen ertoe te be wegen zich privé bij te verzekeren. Dat is onvoldoende gebeurd. Mo menteel raakt dit probleem al 1,8 miljoen mensen met een laag inko men zoals kappers, koks, kelners en dakdekkers. Von der Leyen wil een aanvullend pensioen invoeren zodat de huidige werknemers dat via premiebetalingen bekostigen. masmsseemssz, SSSWKBM»555K5SSB2S door onze correspondent Remko Tanis PEKING - Een verongelukte zwarte Ferrari 430 in Peking met drie (half) naakte inzittenden zorgt voor een nieuw schandaal dat het hart van de Chinese macht raakt. In de vroege uren van 18 maart reed de dure sportauto tegen een geluidsscherm op de verlaten vier de ringweg rond Peking. De man in de auto, een halfnaakte twinti ger, was op slag dood. De twee vrouwen, een Oeigoerse en een Ti betaanse, de één geheel naakt, de ander deels, raakten zwaarge wond. De autoriteiten stopten het onge luk snel in de doofpot. Pas nu is duidelijk waarom, dankzij de South China Morning Post, een onafhankelijke krant uit Hong Kong. Die bevestigde geruchten dat de omgekomen twintiger de zoon was van Ling Jihua, de be langrijkste adviseur van president Hu Jintao. Ling gaf tot voor kort leiding aan het centrale secretariaat van de Communistische partij. Hij is door Hu klaargestoomd om toe te tre den tot de kleine elite die de macht in het land in handen heeft: het dagelijks bestuur van het politbureau. Hu, die dit najaar aftreedt, zou er zo zeker van zijn dat hij de komende twintig jaar nog volgelingen heeft tot in de hoogste regionen van de macht. Ling is vorige week onverwacht op zij geschoven naar een functie bij een relatief onbelangrijk departe ment, van waaruit zelden iemand boven is komen drijven. Deze intrige vindt plaats terwijl het vorige schandaal met hun ge vallen maat Bo Xilai nog niet is af gewikkeld. Bo's vrouw, Gu Kailai, kreeg vorige maand een voorwaar delijke doodstraf voor de moord op een Britse zakenman. AL-BAB Gevechtsvliegtuigen bombarderen stadje Gevechtsvliegtuigen van het Syri sche regime hebben maandag in het noorden van het land het stad je Al-Bab gebombardeerd. Daarbij zijn volgens het Syrische Observa torium voor de Mensenrechten ne gentien doden gevallen. De Lokale Coördinatiecomités (LCC) spraken van 25 doden. Volgens de Syrische activisten werd in het hele land strijd geleverd. BELFAST Agenten gewond door rellen Noord-lerland Bij onlusten in Noord-lerland zijn 47 politieagenten gewond geraakt. De ongeregeldheden begonnen zondag in een wijk in Belfast toen extremistische, protestantse unio nisten een optocht van rooms-ka- tholielce republikeinen belaagden. De partijen bevochten niet alleen elkaar maar vooral de politie die de twee partijen uit elkaar hield. De rellen duurden twaalf uur. MALONNE Al jaren contact ex van Dutroux en non Michelle Martin, de ex en hand langster van kinderverkrachter en -moordenaar Mare Dutroux, onder hield al jaren contact met een van de zusters van het clarissenkloos ter in Malonne. Dat meldde de Vlaamse publieke omroep VRT. Martin zit sinds na haar voorwaar delijke vrijlating bij de clarissen zusters. Het is onbekend waarom de zuster contact zocht. KEULEN Gewonden door rook in vliegtuig Duitsland Op de Duitse luchthaven Keu len-Bonn zijn maandag elf mensen gewond geraakt toen de cabine van het vliegtuig waar ze inzaten zich vulde met rook. Zeven mensen die rook hadden ingeademd werden ter plaatse behandeld. Vier zijn met iets ernstiger verwondingen naar een ziekenhuis gebracht. Het is nog onduidelijk waardoor de ca bine zich met rook vulde. KIEL Voortvluchtige moordenaar op cruise De Duitse politie heeft onder de passagiers van een cruiseschip in Kiel een al 13 jaar voortvluchtige moordenaar opgespoord. De 65-jari- ge Oostenrijker was veroordeeld tot een levenslange celstraf voor moord, een gewapende overval en overtreding van de wapenwet. De politie stuitte tijdens een controle van passagiersgegevens op de man. Hij zit nu in de cel in Kiel. WENEN Bergwandelaar helpt vrouw en valt in ravijn In de Oostenrijkse Alpen is maan dag een man uit het Duitse Bo- chem 300 meter naar beneden ge stort toen hij probeerde zijn vrouw uit een benarde positie te helpen. De 54-jarige wandelaar liep over de Maiskogel in Kaprun, toen zijn vrouw een paar meter naar bene den gleed. Hij wilde haar helpen maar verloor zijn evenwicht. De val werd hem fataal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9