Flater na dood kompels prominent 81 buitenland Moeite met opstaan? Boek met mails van Breivik Proef met babygezicht voor daling criminaliteit Bon voor een gratis brochure dinsdag 4 september 2012 LONDEN - De Britse hoofdstad Lon den begint een proef met het to nen van babygezichten op straat om te kijken of dat potentiële rad draaiers milder stemt. Het is de nieuwste maatregel tegen crimina liteit, na initiatieven met camerabe waking, buurtregisseurs en zwaar dere straffen. Het experiment wordt gedaan in de winkelstraat Greens End in de wijk Woolwich in het zuidoosten van de stad. De babygezichten zijn door artiesten op de rolluiken ge schilderd die 's avonds de ramen bedekken. Buurtbewoners hadden foto's met de gezichten van hun baby's naar de artiesten opge stuurd. „Er is bewijs dat babygezichten, de ronde wangen en de grote ogen, een warme reactie veroorzaken bij mensen", vertelt Tara Austin van Ogilvy and Mather, het reclamebu reau dat de kunstenaars heeft be taald. De winkels in Greens End werden zwaar getroffen tijdens de rellen in Londen vorig jaar zomer. De rel len volgden op de dood van een 29-jarige man, Mark Duggan. Hij werd tijdens een vuurgevecht door de Londense politie neerge schoten bij een poging hem aan te houden. Bij de rellen raakten 26 agenten gewond. Diverse gebou wen, een dubbeldekker en poli- tie-auto's werd in brand gestoken. OSLO - Journalist Kjetil Stormark heeft een deel van de e-mailcorres- pondentie van de Noorse massa moordenaar Anders Behring Brei vik wereldkundig gemaakt. Hij ge bruikte ruim 7.000 mailtjes van vier mailaccounts van Breivik voor het boek getiteld The Private Emails of a Mass Killer, dat sinds maandag in de Noorse winkel ligt. Hackers gaven Stormark de e-mails, zodat de journalist ze kon doorspelen aan de politie. Dat deed hij voor hij zijn boek schreef. De hackers braken in Breiviks mail accounts in na de aanslagen die hij op 22 juli vorig jaar pleegde. Bij de aanslagen kwamen 77 mensen om het leven. De Noor kreeg hiervoor de maximale celstraf in Noorwe gen opgelegd: 21 jaar cel. Breiviks advocaten hadden eerder geprotesteerd tegen het verschij nen van het boek, omdat het vol gens hen een inbreuk op de priva cy van hun cliënt was. In het boek wordt onder meer ont huld hoe Breivik geld en materiaal bij elkaar kreeg voor de aanslagen. Ook heeft de journalist mails ver werkt in het boek van mensen die Breivik bewonderen of verguizen. Volgens hem bevestigt de corres pondentie dat Breivik bij zijn volle verstand was toen hij de gruwelda den pleegde. Aanklagers beriepen zich op oude wet in moordaanklacht tegen mijnwerkers Zuid-Afrika Stakende mijnwerkers die zijn opgepakt na het bloed bad waarbij 34 collega's zijn gedood, komen vrij. Kort ge leden werden ze nog aange klaagd voor moord. door onze correspondent Elles van Gelder Zuid-Afrika begrijpt het allemaal niet meer. De beelden waarbij mijn werkers door de politie werden doodgeschoten op een open veld gingen zondag 16 augus tus de hele wereld over. Het nieuws vorige week dat de 270 sta kende collega's die na de confron tatie waren opgepakt zouden wor den aangeklaagd voor hun moord, schokte iedereen. Aanklagers beriepen zich op een oude wet die vooral werd gebruikt tijdens de apartheid waarin een groep collectief verantwoordelijk gesteld kan worden voor activitei ten van enkelingen. Een golf van kritiek volgde. De hoogste open baar aanklager, Nomqcobo Jiba, verklaarde een gedegen zaak te hebben tegen de mijnwerkers. Maar de aanklacht trok zij voorals nog in. Pierre de Vos, professor grondwet telijk recht aan de Universiteit van Kaapstad: „Dat de aanklager zegt dat ze de zaak laat vallen en tegelij kertijd beweert dat er wel een zaak is, is vreemd. Het lijkt erop dat er druk is uitgeoefend. Het is speculeren door wie, maar we we ten dat de justitie niet vrij is van politieke inmenging. De moord aanklacht heeft de regering be schaamd en het zou mij niet verba zen als zij wil dat de zaak blijft rus ten." Jiba schoof haar verantwoordelijk heid af naar aanklager Johan Smit van de provincie waar het bloed bad zich afspeelde. Hij was tot de moordaanklacht gekomen. Smit vergeleek zijn beslissing met een zaak uit 1999 waarbij de politie een gewapende overval probeerde te voorkomen en een politiekogel een omstander doodde. De politie man had het recht aan zijn zijde en de schuld lag bij de overvaller. De Vos zegt dat justitie te vroeg heeft gehandeld en had moeten wachten op een onderzoek van een onafhankelijke commissie die vorige week is aangesteld. Die com missie heeft vier maanden gekre gen om in kaart te brengen wat er op 16 augustus precies is gebeurd. „Ik snap niet waarom ze deze aan klacht hebben geformuleerd. Ik denk niet dat ze een moordaan klacht hard kunnen maken. De enige reden die ik kan bedenken is dat ze de mijnwerkers langer vast hebben willen houden. Justitie heeft geblunderd." Regeringspartij ANC verwelkomde het besluit de aanklacht te laten vallen. De schietpartij was het ergste poli- tiegeweld sinds het einde van de apartheid. De grootste mijnvak- bond heeft gevraagd om de agen ten te schorsen. De politie verklaar de dat het vuur was geopend uit zelfverdediging. De mijn ligt nog steeds plat. Mijnwerkers eisen een maandloon van 1.250 euro, anders gaan ze niet aan het werk. zie onze website:buitenland Luister naar de verklaring van het Openbaar Ministerie i Specialist in lekker zitten Gratis brochure? 0341 26 06 76 www.prominent.nu opstaan Het kan anders! Sta gewoon samen met uwfauteuil op. Druk op de knop, voel hoe de sta-op fauteuil kantelt en loop weg. Zo eenvoudig is het. Een sta-op hulp is natuurlijk een extra functie op onze comfortabele fauteuils. Kom langs óf bel 0341 - 26 06 76 voor een demonstratie thuis! 9.6 klantwaardering Bekijk alle reacties van tevreden klanten op www.prominent.nu Kies uw zithouding met de afstandbediening Eén druk op de knop en u doet een dutje C eb ruik de sta-op hulp voor makkelijk opstaan Door het gebruik voelt u zich ontspannen! Hm Bent u klein of groot, Prominent biedt u altijd de juiste fauteuil op üw maat! Bezoek een winkel bij u in de buurt Heerlen In de Cramer 31 Hengelo iwi.ni Vosboerwe 53a HoogcveenCioencwegeiKlr Hoogezand Hazenlegcj 7 Roden zmw.i Westen Roermond iwinn Burghc Roosendaal Oostplein 17a Eerst thuis proefzitten? Niets Is zo prettig als de producten vrijblijvend bij u thuis uit te proberen. Zo ziet u direct of het past1 0341 - 26 06 76 JA, stuur mij de gratis uitgebreide zitcomfort brochure. Naam Dhr Mevr Q Adres Postcode Plaats Telefoon E-mail wk36_P2_pzc Zonder postzegel opsture n Prominent, Antw. nr.707,8070 WB Nunspeet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8