vindt vader Winsie binnenland 17 Nog intensievere landbouw is nodig weekendcompany 'Ik ben mijn dochter kwijt en hij krijgt één jaar cel. Dat verschil is wel heel groot' Plaatsing in een Inrichting voor Jeugdigen kent maximum termijn hel strafblad Auto van Tristan van der Vlis even in de verkoop actief Drenthe Vaaajdtfe h www.weekendcompany.nl g dinsdag 4 september 2012 Chum Nam Hau, vader van de vermoorde Winsie Drie jaar 'jeugd-tbs' heeft de dader van de Facebookmoord maandag gekregen. Officieel heet dit een PIJ-maatregel: Plaatsing in een In richting voor Jeugdigen. Het grote verschil met tbs voor volwassenen is de maximale termijn die er aan verbonden is. Bij volwassenen is eindeloos verlengen mogelijk. Zij verblijven dan na hun celstraf in een tbs-kliniek; jongeren blijven in de jeugdgevangenis waar ze zaten. Een rechter kan iemand jonger dan 18 jaar een PIJ-maatregel opleggen als hij vindt dat intensieve begelei ding nodig is om herhaling van het misdrijf waarvoor die veroordeeld is te voorkomen. Tbs wordt volwas senen alleen opgelegd bij een ern stige ontwikkelings- of gedrags stoornis. Bij de PIJ kan dat ook als sprake is van zwaar pedagogische problemen. Een PIJ-maatregel geldt voor ten minste drie jaar. Bij een geweldsde lict is verlenging tot vijfjaar moge lijk. Het laatste jaar is dan een voor waardelijke straf. De rechter kan bij een gebrekkige ontwikkeling of ziekelijke stoornis afwijken van deze regels. Dan kan de PIJ-maatregel maximaal zeven jaar gelden. Ook dan is het laatste jaar voorwaardelijk. ren aangekondigd ook 'de rest van het gezin' te doden er meer gezins leden thuis zouden blijken te zijn. Het jongere broertje van Winsie heeft alles voor zijn ogen zien ge beuren. Winsie overleed vijf dagen later aan haar verwondingen. De rechtbank benadrukte dat de dader Winsie niet eens kende, maar in opdracht van anderen han delde. Volgens de rechters zijn de gevolgen voor de nabestaanden 'onbeschrijfelijk'. Volgens deskundigen heeft de jon gen 'ernstige gedragsproblemen met psychopate trekken' en is hij verminderd toerekeningsvatbaar. De rechtbank bepaalde ook dat de veroordeelde jongen ruim 21.500 euro aan de vader van Winsie moet betalen. De dader van de Facebookmoord ziet zijn confrontatie met justitie in een strafblad vastgelegd. Ook jongeren kunnen later last krij gen van hun strafblad, bijvoor beeld bij solliciteren. Wanneer krijgen mensen in Nederland een strafblad? Iedereen van 12 jaar of ouder die verdachte van een misdrijf wordt, komt in de justitiële documentatie terecht. Dat geldt ook bij een groot aantal overtredingen, mits die lei den tot een (voorwaardelijke) vrij heidsstraf of een boete van min stens 100 euro. Hoe lang blijven deze gegevens bewaard? Bij misdrijven blijven data dertig jaar plus het aantal opgelegde jaren cel boven drie jaar celstraf be waard. Boven acht jaar cel geldt door Joep Trommelen tien jaar extra. Bij zedenmisdrijven wordt een dossier pas na de dood van de verdachte vernietigd. De leeftijd van een geregistreerde speelt geen rol. Overtredingen blijven vijfjaar gere gistreerd, bij een vrijheidsstraf of een boete boven 4.500 euro tien jaar. 3 Hoe kan een strafblad iemand dwarszitten? Als een werkgever of vrijwilligers organisatie iemand om een Verkla ring omtrent het gedrag (VOG) vraagt, kan die persoon naar de ge meente gaan of een aanvraag via in ternet indienen. Dan wordt het Jus titieel Documentatie Systeem Cen traal geraadpleegd door het Or gaan Verklaring Omtrent het Ge drag. Een VOG wordt niet ver strekt als de begane 'fouten' een di recte relatie hebben met het werk waar iemand naar solliciteert. ALPHEN A/D RIJN -.De auto waar mee Tristan van der Vlis naar win kelcentrum De Ridderhof in Al phen aan den Rijn reed, is per on geluk te koop gezet op de website van het ministerie van Financiën. De fout werd maandag ontdekt en de Mercedes werd daarop snel van de website gehaald. Een woordvoer ster van het Openbaar Ministerie (OM) in Den Haag liet weten dat het voertuig alsnog wordt vernie tigd. De auto stond tot maandag middag te koop op de website van de dienst Domeinen Roerende Za ken van het ministerie van Financi ën. „De auto is uit de verkoop te ruggetrokken", aldus een woord voerster. „Er ligt nu een nieuwe be slissing van het Openbaar Ministe rie om de auto te vernietigen", voegde ze daaraan toe. Volgens het OM was het nooit de bedoeling dat de auto in de verkoop zou gaan. WACENINCEN - De Nederlandse landbouw moet nog intensiever worden. Dat zegt Aalt Dijkhuizen, voorzitter van de Raad van Be stuur van Wageningen Universi teit in dagblad Trouw. De groei van de wereldbevolking en van de welvaart in opkomende economie ën betekent dat er meer vlees en zuivel gebruikt gaat worden, aldus Dijkhuizen. „Dat betekent dat de voedselproductie voor mens en dier samen per hectare moet ver dubbelen. „Als we nu gaan roepen dat die intensieve landbouw zijn langste tijd heeft gehad, dan gooi je het kind met het badwater weg." De wereldbevolking groeit met 2 miljard tot 9 miljard mensen in 2050, stelt Dijkshuizen. „De biolo gische landbouw is een stuk min der effectief en vraagt dus veel meer ruimte. Waar halen we die vandaan als er 2 miljard mensen bijkomen? Lokale of regionale pro ductieketens brengen geen optima le landbouw voort. We moeten zo veel meer produceren, dat kan al leen als we het wereldwijde sys teem optimaliseren. Het alterna tief is meer honger." Er is niet zoveel mis met intensie ve landbouw vindt Dijkhuizen, ze ker niet met de Nederlandse. „Als je kijkt naar ons pluimvee: de uit stoot per kilogram product is am per hoger dan die van vleesvervan gers. Nederlandse boeren zijn we reldkampioen op deze punten. Wij zijn de Usain Bolt van de voe ding. De wereld van straks zal lij ken op Nederland." Minder vlees consumptie omdat mensen daar voor kiezen is een mogelijkheid, 'maar gedragsverandering is ui terst lastig, met een onvoorziene uitkomst'. De vader van het slachtoffer, Chun Nam Hau, staat na de uitspraak de pers te woord. Joyce 'Winsie' Hau (15) werd in januari doodgestoken in de hal van haar ouderlijk huis in Arnhem. foto Jeroen Jumelet/ANP en diner fietshuur! 2 overnachtingen incl. ontbijt 1 x een 3-gangen diner 140 beschikbaar! OP=OP Reserveren via: 0900 700 7004 0,25 p.m.) ma/vr 09.00 - 21.00 uur za/zo 1.0:00 uur -15.00 uur 'Prijs o.b.v. 2-persoonsbezetting en excl. reserveringskosten 12,50 per boeking. Kijk voor de volledige voorwaarden op de website, Let op! Alleen op 4 september tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7