Luchtwachttorens als thuisbasis voor bijen zeeland19 Biënnale Venetië Toren in Eede open Klitten ontwarren na plons in het zwembad Als een nest in een boom dinsdag 4 september 2012 Dankzij een tweede plaats op de Open Architecture Challenge mogen de architecten hun ontwerp nu laten zien op de prestigieuze kunstmanifestatie Biënnale Venetië. Die is vorige week begonnen en duurt tot eind november. De bijenkasten in de torens worden beschermd door honingkleurige, doorzichtige 'trechters'. Die vormen tevens de ingang van die kastenSomen zien ze eruit als een bijennest die in een boom hangt. Waar eens de luchtwacht de he mel afspeurde naar vliegtuigen die nooit kwamen, moeten in de toekomst andere 'vliegeniers' hun thuisbasis krijgen. De archi tecten Gerrit Schilder en Hill Scholte bedachten een plan voor bijenonderkomens in lucht wachttorens. door Mairtijn de Koning Eigenlijk stonden ze er voor niets, de lucht wachttorens die in de ja ren vijftig van de vorige eeuw kriskras door Ne derland zijn gebouwd. Want de ge vreesde aanvallen-van de Russen kwamen nooit. Nu, zestig jaar la ter, hebben architecten Gerrit Schilder en Hill Scholte een plan gemaakt dat de torens alsnog een functie geeft: als 'huis' voor bijen- volleen. Het Rotterdamse architectenduo deed onlangs mee aan de Open Ar chitecture Challenge; een interna tionale prijsvraag met honderden deelnemers. De opdracht: het 'te ruggeven' van oude militaire objec ten aan de samenleving. „Je komt dan al gauw uit bij overblijfselen uit de Tweede Wereldoorlog, zoals bunkers", vertelt Hill Scholte. „Wij wilden iets anders." Bij een zoektocht op internet stuit ten ze op de luchtwachttorens. Die zijn aan het begin van de ja ren vijftig, tijdens de Koude Oor log, gebouwd. De luchtwacht hield vanaf de torens in de gaten of de Russen in aantocht waren. Hun vliegtuigen zouden wel eens te laag kunnen vliegen voor de ra dar. Verspreid over Nederland ver rezen 138 luchtwachttorens. Min der dan 20 exemplaren staan nog overeind. Daarbij is Zeeuws- msn «83888S58B8! SS3 vst^SaÊsssaesmmi -s jWTOJ Vlaanderen met drie torens (Nieuw Namen, Koewacht en Ee de) opvallend goed vertegenwoor digd. „We waren daar erg verbaasd over", vertelt Scholte. „De torens zijn authentiek, maar er is weinig over bekend. Ze dienen ook bijna nergens meer voor. Het leek ons een uitdaging er een functie voor te zoeken." Toen het duo de bouw werken van dichtbij bekeek, viel hun oog meteen op de betonstruc- tuur. „Die deed ons denken aan honingraten." Als liefhebbers van duurzame en ecologische ontwer pen konden Scholte en Schilder daar wel wat mee. „En dan bleek het ook nog eens het Jaar van de Bij te zijn", geeft Scholte aan. Die combinatie leidde tot het ontwerp B-tower: de torens als onderkomen voor bijenvolken. In de toren wor den 21 bijenkasten gehangen. Doorzichtige trechters aan de bui tenzijde zorgen ervoor dat de bij en naar binnen kunnen en be schermd zijn tegen weer en wind. Op het dak kan een imker een ber ging maken en is ruimte voor een (bloemen)tuin. Scholte: „We den ken dat we de torens er niet teveel mee aantasten, terwijl er toch aller lei functies samenkomen". De bouwwerken worden er immers mee behouden en het is goed voor de bijenstand. Bij de torens zou cultuurhistorische informatie en educatie over bijen gegeven kun nen worden. En het plan heeft een wetenschappelijk doel. Dé bij en kunnen een chip krijgen voor onderzoek naar hun gedrag. Schilder en Scholte hebben nog geen concrete afspraken gemaakt met de (particuliere) eigenaren van de torens. Daarmee willen ze snel in gesprek. Wel hebben iet- bedrijf Nspyre en de Fontys Hoge school in Eindhoven interesse in het onderzoek naar bijengedrag. Het duo hoopt sponsors en overhe den zo ver te krijgen een steentje bij te dragen aan de realisatie van hun plannen. Het is toeval, maar voor de publiciteit is het niet ver keerd: het plan van archi tecten Scholte en Schilder voor 'bijenstations' in luchtwachttorens valt bijna samen met de herope ning van de toren bij Eede. Die vindt vrijdag plaats. De plaatselijke dorpsraad 'adop teerde' de toren vorig jaar van de eigenaar de Stichting Militair Erf goed. Doel was het opknappen van het steeds verder in verval ra kende bouwwerk uit 1953. De dorpsraad is daar inmiddels een heel eind mee. Leerlingen van scholengemeenschap De Rede uit Temeuzen maakten nieuwe hou ten trappen. Die hangen inmid dels op hun plek. „Verder is de toe gangsdeur opgeknapt en zijn de be- tonpanelen tegen het onderste deel van de toren hersteld", vertelt dorpsraadvoorzitter Johan Root- saert. Daarmee is de toren veilig, maar nog niet al het werk is ge daan. „Hier en daar is sprake van enige betonrot", zegt Rootsaert. „Fase twee van het plan is om die - weg te werken. Daarnaast willen we de directe omgeving van de to ren opknappen." De eerste stappen in de vernieuw de toren worden vrijdag gezet. Na een gedeelte voor genodigden, waarin onder meer Eugène Wijf fels en Hans Sakkers een woordje spreken, is vanaf 15.30 uur ieder een welkom om bij het dorpshuis Hof van Eede: Vanaf daar gaat het in een stoet naar de toren. Die wordt door burgemeester Jacques Suurmond officieel geopend. Ver der krijgt de dorpsraad een che que van het stimuleringsfonds van de Rabobank voor verdere, restau ratie van het gebouw, en kan ieder een de toren bekijken. Het bouwwerk is ook komende za terdag en zondag open in het ka der van monumentendag. Leden van de dorpsraad geven uitleg. Daarna is de toren, die daarmee een educatieve functie krijgt, op af spraak open voor onder meer clubs en scholen. AXEL Audio-apparatuur weg uit huis Marijkestraat Inbrekers hebben afgelopen week einde, tussen zaterdagmiddag één uur en zondagmiddag drie uur, in gebroken in een woning aan de Ma rijkestraat in Axel. Ze hebben het hele huis doorzocht en een televi sie, een dvd-speler en een laptop meegenomen. De dieven kwamen binnen door een ruit in te gooien. CADZAND Poëziewandeling door inspirerende polders Stichting Cadzand Cultureel houdt vandaag een poëziewandeling en rond Cadzand. Deelnemers wande len door het polderlandschap. Het is de bedoeling dat ze onderweg el- kaars favoriete gedichten vertellen. Vertrek is om 9.30 uur bij de dorps kerk. De tocht duurt ruim twee uur en wordt afgesloten met een lunch. Deelname kost 11 euro. OOSTBURG Gespreksmiddag voor mantelzorgers Steunpunt Mantelzorg in Oostburg houdt vandaag in het Porthosge- bouw aan de Nieuwstraat 2 een ge spreksmiddag voor mantelzorgers. Mensen die zorgen voor een zieke partner of bekende, kunnen er te recht om met elkaar van gedachten te wisselen. Thema is 'helpende ge dachten'. Noor Janssen is gespreks leider. Aanvang 14.00 uur. TERNEUZEN Dansmiddag voor vijftigplussers bij Kiel Dansschool Kiel aan de Mr F. J. Haarmanweg in Temeuzen houdt morgen, woensdag, een dansmid dag voor vijftigplussers. Er staat zo wel stijldansen als solodansen op het programma. De dansmiddag be gint om 13.45 uur. De toegangsprijs is twee euro. TERNEUZEN Balletjes rollen weer voor ouderen Ouderen kunnen woensdag weer een potje bingo spelen in diensten centrum De Veste aan het Oostelijk Bolwerk in Temeuzen. De balletjes rollen vanaf 14.00 uur. Voor koffie en thee wordt gezorgd. Meedoen kost 1,50 euro. Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto door PascaMe Cappetto AXEL - Voor bobtails Zorro, Elske en Belle is het geen alledaags uitje. Niet vaak mogen ze zomaar het water in. Het kost bazinnetje Rosi- ta Guerand uit Koewacht namelijk enkele uren om 's avonds de klit ten uit de haren te kammen. Maar dit keer heeft ze het er graag voor over, net als de krassen op haar be nen van de enthousiast springen de honden. Voor zo'n 150 honden en baasjes is het feest Voor het eerst is het Axelse zwembad 't Plaatje ge opend voor viervoeters. Badmees ter Robin Nagelkerke heeft spe ciaal voor deze dag de chloor- pomp al een dag eerder uitgezet, zodat de honden zo min mogelijk chloor inslikken. Het zwembad wordt na maandag leeggepompt en schoongemaakt, dus de extra haren in het afvoerputje maken niet uit. Golden retriever Luca van Marjan Kornelis en André de Boeck uit Philippine krijgt er geen genoeg van achter een tennisbal aan te gaan. Jip, Noah, Aysha, Om ar en Luc krijgen na hun duik een worstje toegestopt. De honden van de Axelse vriendinnen vieren samen de vijftigste verjaardag van bazinnetje Jacqueline. Marleen van de Velde van Dierenasiel Zeeuws-Vlaanderen loopt de hele middag rond met een big smile, zo in haar nopjes is ze met het succes van de door haar georganiseerde plonsdag. In Aardenburg sloten de honden zondag het seizoen al af Honden en baasjes genoten van de eerste hondenplonsdag in het Axelse zwembad, georganiseerd door het Dierenasiel. foto Peter Nicolai 1Tanker stuurloos op Schelde 2. Gewonden bij wildwest in Zelzate 3. Tandarts vertrekt met noorderzon VIDEO Er zijn bijzondere ideeën voor de luchtwachttorens in Zeeuws-Vlaande- ren. Bekijk de video op www.pzc.nl TIPS NAAR redtern@pzc.nl MEEST GELEZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 55