Een middenkabinet 41 binnenland TO©S Rechters spelen spelletjes FZC De lijsttrekkers brengen een ruime week voor de verkiezin gen veel tijd met elkaar door. Ze debatteren overal, waarbij vooral Diederik Samsom (PvdA) sterk voor de dag komt. nieiTOScatë ANWB START M61WNT VOOR 0N6U&5WKE SNIEi-HEbEM dinsdag 4 september 2012 DE CAMPAGNE De verkiezingen naderen, politici lopen al vooruit op de formatie. 'SP behoudt krijgsmacht' De SP 'heft geen krijgsmachtdeel op'. Dat zei SP-Tweede Kamerlid Harry van Bommel maandag tij dens een debat over de toekomst van de krijgsmacht in Nieuwspoort in Den Haag. Minister Hans Hillen van Defensie waarschuwde vrijdag nog in een brief aan de Tweede Ka mer dat sommige partijprogram ma's - waaronder die van de SP - er toe zouden kunnen leiden dat de len van het leger worden opgehe ven. Het gaat dan om de land macht. Homozaken snel geregeld Negen politieke partijen hebben maandag beloofd dat ze vijf heikele homozaken binnen een jaar rege len. Zo mogen er op 3 september 2013 geen ambtenaren meer zijn die weigeren een homohuwelijk te sluiten. Ook moet er dan op scho len verplichte voorlichting zijn over seksualiteit en seksuele diversiteit. Verder moet de zogeheten enke- le-feitconstructie zijn afgeschaft, zo dat er geen leerlingen en docenten meer mogen worden geweigerd of weggestuurd vanwege hun seksuele geaardheid. De andere punten gaan over onder meer lesbisch ouder schap. 1900 militairen in buitenland Nederland telt bij de komende ver kiezingen ongeveer 1900 militairen die in het buitenland verblijven en stemgerechtigd zijn. Volgens een woordvoerder van Defensie hebben de militairen inmiddels gestemd. De stembiljetten zijn ingeleverd bij hun commandant. Op 12 septem ber, de dag van de verkiezingen, telt de commandant samen met de le den van de stemcommissie de stem men. Het resultaat wordt in een pro ces-verbaal gezet dat op dezelfde dag naar de gemeente Den Haag verstuurd. Stemmen op stations Op meer dan 40 NS-stations kan op 12 september een stem uitge bracht worden. Dat heeft de NS maandag gemeld. Stemmen op sta tions kan sinds 2006. Bij de verkie zingen in 2010 maakten meer dan 50.000 mensen er gebruik van. Twitter blijkt in het heetst van de verkiezingsstrijd het uitgelezen platform om subiet commentaar te leveren op uitspraken tijdens debatten. Fysiek aanwezig zijn bij een debat is niet nodig; er zijn al tijd twitterjunkies die vanaf loca tie de uitlatingen van politici ge lijk doorgeven. Zo ook maandag bij het Libelle Lijsttrekkersdebat Niet alleen de inhoud, ook de randtaferelen werden gedeeld. 'De veiligheidsmaatregelen bij het #libelledebat zorgen bij de ingang voor een waar Libellelezeressenin- farct' meldt @Wout_r. Nog makkelijker: een debat via Twitter. Op de openingsdag van het academisch jaar was er een twitterdebat over kennis en inno vatie. Via hashtag #kennisdebat kon iedereen meepraten. Het be langrijkste onderwerp: de toe komst van de kenniseconomie van Nederland. Ruimtevaarder André Kuipers deed de aftrap en twitterde: 'Nederland moet het hebben van hoogwaardige tech nologie. Daar liggen de kansen, in innovatie. #kennisdebat.' Er werd volop mee gediscussieerd, het grootste gedeelte van de dag was ^kennisdebat trending topic. Sommige twitteraars werd een ti meline vol debatgekeuvel wat te veel. @MartijnKleppe: 'Help! Ons land wordt gekaapt door debat ten! #kennisdebat #libelledebaL' Praat mee via iïstembusion zie onze website:uitgelicht Bekijk de genoemde sites en tweets via onze website Iedere dag om 19.00 uur het PZC videojouruaal www.pzc.nl PAUL KUSTERS toosenhenk.nl EE3 door Gerard den Elt UTRECHT - Het Openbaar Ministe rie beraadt zich over de vraag of strafvervolging moet worden inge steld wegens het lekken van tapver slagen uit de dossiers van twee oud-rechters, die van meineed worden beschuldigd. Het OM kon digde maandagmorgen eerst een onderzoek van de rijksrecherche aan naar het lek. Even later ver klaarde Chipshol-topman Peter Poot onder ede dat hij degene is die de tapverslagen ter inzage heeft gegeven aan een journalist. Daarmee heeft Poot de geheim houding van het strafdossier ge schonden. Officier van justitie Fer ry van Veghel zei daarover 'zeer ontstemd' te zijn, maar de sanctie is nog onduidelijk. Poot zegt inzage te hebben gege ven 'omdat het van groot belang is om te laten zien wat voor spelle tjes in deze rechtsstaat worden ge speeld door rechters'. „Ik was zo woedend over wat we in het dos sier lazen", zei Poot. „Mijn vertrou wen in de rechtsstaat was al niet groot, maar dit slaat alles. En ik ben geen liegende rechter, dus ik zeg het zoals het is." NRC Handelsblad berichtte afgelo pen zaterdag uitgebreid over de wijze waarop oud-rechters Pieter Kalbfleisch en Hans Westenberg hun vrienden en relaties mobili seerden. Üit de tapverslagen blijkt onder meer dat medewerkers van de Haagse rechtbank zijn bena derd om schadelijke informatie over de kroongetuige - oud-griffier Marlous van der Togt - te verzame len. Een juridische medewerker van de rechtbank verzond zelfs een sms'je aan Westenberg: „Als je haar dossier (van de griffier, red.) nodig hebt, moet je snel zijn." Van der Togt zond in 2007 een anonieme brief aan Revu, waarin voormalig NMa-topman Kalb fleisch wordt beschuldigd van be langenverstrengeling. Hij zou zijn vriend Westenberg hebben ge vraagd de zaak over een grondge- schil bij Schiphol te behandelen. Kalbfleisch was bevriend met meerdere belanghebbenden. In een verhoor voor de strafrech ter in Utrecht herhaalde Van der Togt gisteren dat ze getuige was hoe haar voormalige geliefde Kalb fleisch op zoek was naar Westen berg. Kalbfleisch zou bij haar de ka mer zijn binnengestormd en naar Westenberg hebben gevraagd. „Er was ruzie over grond bij Schiphol en als er een zaak van kwam, moest Westenberg die doen", zou Kalbfleisch bij die gelegenheid heb ben gezegd. „Hij kon de zaak we gens zijn belangen zelf niet doen." Westenberg behandelde die zaak en sprak een vernietigend vonnis ten nadele van Chipshol uit, dat de gebiedsontwikkelaar honder den miljoenen euro's heeft gekost. Campagneteams gaan doorgaans de wie-met-wie- vraag zo lang mogelijk uit de weg. Maar de afgelopen dagen begint er steeds meer duidelijk te worden. door Frits Bloemendaal Ruim een week voor de verkiezingen beginnen de eerste bespiegelingen over de kabinetsformatie los te komen. De afgelopen dagen lichtten lijsttrekkers tipjes van de sluier op. Zo lijken ze in elk geval een voor keur te hebben voor een kabinet dat stabiel is en de volle rit uitzit. Dat lijkt een open deur, maar is lijkt hem zeer onwaarschijnlijk. Roemer heeft ook al gezegd dat hij geen (links) minderheidskabinet wil. Daarmee blijven er voor hem niet veel opties meer over. Hij wil wel een kabinet met de PvdA, maar dat kan alleen een meerderheid - krijgen als niet alleen GroenLinlcs, maar ook D66 en/of het CDA mee doen. Die laatste twee partijen hebben al duidelijk gemaakt dat ze daar weinig voor voelen. D66-lei- der Alexander Pechtold heeft zelfs al gezegd dat Roemer zichzelf bui tenspel heeft gezet toen deze zei dat Nederland geen Europese boe te zou betalen als het begrotingste kort te hoog zou uitvallen. Met de reactie dat D66 zijn eerste keus niet is, zette Roemer zichzelf maandag nog verder in de hoek. Voor de PVV ziet het er nog som berder uit. Die partij is al openlijk het niet: de afgelopen tien jaar hiel den kabinetten het gemiddeld twee jaar vol. De hunkering naar stabiliteit sluit avonturen met ge- doogcoalities uit, maar is ook niet gunstig voor de partijen aan de ui tersten van het politieke spectrum. Met zijn opmerking dat hij een rechtse coalitie niet aan een meer derheid gaat helpen, gooit SP-lei- der Emile Roemer de deur dicht voor de suggestie van PW-leider Geert Wilders om een coalitie van SP, WD en PW te maken. Maar ook samenwerking met de WD X-v HET WORDT DE HOOSSTE TIJD VOOR EEN MELDPUNT VOOR ONNOZELE MELDPUNTEN.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4