Verkiezing geeft Keet in de Kerk prikkel i8l zeeland Kritiek Lijnzaad nog niet gesust Locatiewisseling FZC Historische vergadering raadhuis Ooltgensplaat Heks is dit jaar de mooiste 'Ride for the church* in Nieuwerkerk Fotoboekje over 700 jaar stadsrechten China Inside dinsdag 4 september 2012 door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - De tegenstan ders van de nieuwbouwplannen aan de Lijnzaad in Burgh-Haamste- de staken het verzet nog niet. „Ik probeer alles uit de kast te trek ken om het plan tegen te hou den", zegt Conny Schoenmakers - die (in het laatste huis) aan de Lijn zaad woonn Zo zal ze maandag in spreken bij de raadscommissie Openb-are Ruimte om haar kritiek te spuien. „Ze gaan op drie meter van mijn tuin bouwen. Mijn schuur wordt gebarricadeerd", be noemt ze één van de door haar er varen pijnpunten. Voor Schoenma kers is de strijd nog niet gestreden. Zo heeft ze inmiddels bij het SBS6-programma Hart van Neder land aangeklopt in de hoop daar een luisterend oor te vinden. Op grond van de bezwaarschriften zijn de plannen wel aangepast. Be woners van de tien te bouwen star- terswoningen zijn straks verplicht gebruik te maken van de parkeer plaats op hun perceel om parkeer problemen in de omgeving te voor komen. Maar zij vrezen meer: on der andere wateroverlast en versto ring van het woongenot. KOUDEKERKE - Of het nu aan haar gouden pandjesjas lag, de zwarte petti coat of aan de groene pruik blijft ietwat duister, maar de heks van Merel en Quinty won met glans de wedstrijd 'wie maakt de mooiste vogelverschrik ker van Koudekerke. foto Lex de Meester OOLTGENSPLAAT - In het oude raad huis in Ooltgensplaat wordt zater dag tijdens Open Monumenten dag een historische gemeenteraads vergadering opgevoerd. De geplande oude ambachten zijn in Ooltgensplaat komen te verval len. Wel is er tussen de Voorstraat en Fort Prins Frederik historisch getint 'openbaar vervoer' met een huifkar. In de hervormde kerk in Stellendam worden boeken ver kocht en lekkernijen geserveerd. NIEUWERKERK - De protestantse kerk in Nieuwerkerk gaat zaterdag 15 september op de pedalen voor een fietstocht. Die is bedoeld om geld in te zamelen voor het onder houd van het monumentale kerk gebouw van de protestantse kerk in het Duivelandse Ringdorp. Deelnemers aan de tocht kunnen kiezen uit twee fietstochten. Beide vertrekken om 14.00 uur vanaf het Kerkcentrum Punt 3. De langste fietstocht beslaat zo'n 25 kilome ter. Voor kinderen, hun begelei ders en mensen die minder ver kunnen fietsen is er een tocht van tien kilometer. Aanmelden bij Mar- tine Verhoek: 0111-644039. Omdat de Nieuwe Kerk gerestaureerd wordt, wijkt Keet in de Kerk komend seizoen uit naar theater de Weverij. De bedoeling is na de restauratie weer terug te keren. De kerk biedt meer ruimte en meer mogelijkheden om met de ruimte te spelen. Het muzikale schoolproject Keet in de Kerk gaat het zevende sei zoen in, maar van een ingedut voormalig succesje is nog altijd geen sprake. Met de verkiezing van het 'mooiste muziekinstru ment' lijkt opnieuw een origine le invalshoek gevonden. door Esme Soesman Het heeft een beetje weg van de afvalra ces waar de televi siekijker van van daag geen genoeg van kan krijgen. Ook bij Keet in de Kerk breekt een over een langere tijd uitgesmeerde strijd los. Met als inzet de titel mooiste muziekin strument ofwel 'Miss Symfony 2013'. Het nieuwe seizoen van het muziekproject Keet in de Kerk gaat in september van start. Gedurende vier projecten maken leerlingen uit de groepen 5 en 6 van de twaalf deelnemende Schou- wen-Duivelandse scholen komend schooljaar kennis met evenveel fa milies aan instrumenten: koperen en houten blaasinstrumenten, slag- en strijkinstrumenten. „Het is voor het eerst dat we het hele jaar door hetzelfde thema aanhou den", vertelt musicus en muziekdo cent Mar van der Veer over het nieuwe seizoen van Keet in de Kerk. Na in 2006 de eerste Keet op poten te hebben gezet, zijn er 24 verschillende projecten 'gefabri ceerd'. De ene keer gewijd aan in strumenten, de andere keer aan muziekstijlen of componisten. „Je kunt wel herhalen, maar dan vind ik het zelf niet leuk meer. En er zijn zoveel stukken muziek. Je kunt altijd vooruit." Geen onderwerp of invalshoek is geestelijk vader Van der Veer en de andere betrokkenen te gek. Via toneelstukken, dans of een songfes tival worden leerlingen ingewijd in allerlei aspecten van de muziek. Door die speelse aanpak komt het zelden voor dat een kind niet bij de les is. „Het moet boeiend zijn", weet Van der Veer uit jarenlange ervaring. De voorzitter van de werkgroep Keet in de Kerk hecht 'Gek dat je wel een leer plan voor taal, rekenen en de rest hebt, maar niet voor muziek. enorm veel waarde aan muziekon derwijs op scholen. „Gek dat je wel een leerplan voor taal, reke nen en de rest hebt, maar niet voor muziek. Muziek is zo belang rijk in je leven. Het is de taal van je hart, een manier om met ande ren te communiceren". Ook zou muziek de intelligentie scherpen. „Maar er wordt, ook aan de oplei ding, weinig aan muziek gedaan." Via Keet in de Kerk hebben basis scholen de mogelijkheid hun leer lingen wél met muziek kennis te laten maken. Op een spannende, interactieve manier. Zo wordt komend jaar door de scholen na elk project op één van de gepresenteerde instrumenten gestemd, als opmaat naar de grote finale. Tijdens die finale wordt meteen ook via een quiz gecheckt of kinderen instrumenten herken nen. De bedoeling is dat dat laatste via een liveverbinding, in samen werking met Radio Schou- wen-Duiveland, gebeurt. Een afval race, met een mooie prijs voor de deelnemers. „De winnende school mag naar een kinderconcert van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. En we zijn nog met het Zeeuws Orkest in overleg. Kijken of er nog iets leuks mogelijk is". 'Komt een instrument bij de dokter' op verzoek zijn er rondleidingen. Dit jaar wordt Open Monumenten dag op Goeree-Overflakkee opge luisterd door muziek van het Jeugdorkest van Fanfare Vooruit en Vocaal Ensemble Magnificat. De muzikanten .reizen per streek bus uit de jaren '80 van locatie naar locatie. De Monumentendag op Goeree- Overflakkee wordt om 11.00 uur geopend door de - nu nog - vier burgemeesters. GOEDEREEDE - Goedereede vierde in juni dit jaar het feit dat de kern 700 jaar geleden stadsrechten kreeg. Dat werd gevierd met kin derspelen, een stadswandeling en toneel. Veel inwoners hulden zich voor de gelegenheid in historische kledij. Van het feest werden veel foto's gemaakt en het was fotogra fe Desireé van Halewijn die op het idee kwam er een fotoboekje van te maken. Zo'n 30 fotografen ga ven materiaal door en dat leverde meer dan 3000 foto's op. Van Hale wijn maakte er een 57 pagina's tel lend boekje van. Dat fotoboekje over 'Goeree 700' is zaterdag (Open Monumentendag) te zien. Tijdens het eerste project wordt - op een medische manier - kennis gemaakt met koperen blaasinstru menten. Cees Möhlmann schreef er speciaal een toneelstuk voor, ge titeld 'Komt een instrument bij de dokter". De houten blaasinstrumenten tij dens de tweede aflevering krijgen een juridische insteek. De bedoe ling is dat échte Schouwen-Duive- landse trouwambtenaren in de rol van advocaat stappen en een plei dooi gaan houden voor een be paald instrument. Zo krijgt elk project een eigen in vulling, bij voorkeur in samenwer king met de meest uiteenlopende mensen. „Omdat we hier ook zo veel mogelijk andere mensen uit de samenleving bij proberen te be trekken." Belangstellenden kunnen ook altijd een kijkje komen nemen. De harde kern van het muzikale schoolproject heet de Keetclub. Die club bestaat uit presentator Ca- thy Kotoun (dirigent en pianodo cent), directeur Debora de Bruijne van de Jan Louis de Jongeschool, docent trompet Anton Kempe van de Zeeuwse Muziekschool en diri gent, voormalig Duits docent Hans Erbrink en Van der Veer zelf. Het project is onder meer bijzon der omdat basisscholen, Zeeuwse muziekschool en een aantal pro fessionele musici de handen ineen hebben geslagen. www.keetindekerk.nl. webwinkel) Een unieke blik achter de schermen! Op 4 dvd's maakt u kennis met het land, de mensen en de tegenstelling gezien van bin nenuit. De succesvolle Emmy Award winnende documentairemaker Jonathan Lewis kreeg van de Chinese overheid ongebruikelijk veel vrijheid om overal in het land, met inbegrip van Tibet, mensen te interviewen uit alle lagen van de bevolking. China Inside opent de deur naar de Chinezen en laat zien hoe het leven werkelijk is in dit fascinerende land - bijzonder en onver wacht. (Sioo; 'jrA|k Adviesprijs 29,95 v Lezersprijs 14,95* pzc.nl/webwinkel categorie/dvd's

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42