Vlissingen 'jent' over VZG (land 13 Geen vakantie zonder dialyse Redders hebben handen vol commentaar Patiënt centraal dinsdag 4 september 2012 ■■BSSSBBM „Vergelijk het met een restaurant: aan het eten wordt niet zo veel verdiend, maar aan een fles wijn wel." Ad van de Kreeke, directeur Klaverblad Zeeland a -5 e v> o s a a a De patiënt staat cen traal in de private zorg. Dat hoort een patiënt graag. Meer goed nieuws: de particuliere on derneming is gespecialiseerd, dus efficiënt „Bij ons ben je eer der aan de beurt en word je in één dag door de hele molen ge haald", meldt de directeur van de nieuwste private kliniek in Zeeland wervend. Toch zijn er kanttekeningen te maken bij deze ontwikkeling. Patiëntenplatform Klaverblad waarschuwt terecht voor het ri sico dat de particuliere bedrij ven de krenten uit de pap ha len. Een ondernemer maakt nu eenmaal andere afwegingen dan een medicus. Investeren in een kliniek is alleen leuk als het rendement oplevert Zieken zorg waar niets aan te verdie nen valt, dreigt zo het kind van de rekening te worden. Dat neemt niet weg dat de zorg in private klinieken van hoge kwaliteit lijkt te zijn. Het is aan de politiek om te voorkomen dat de reguliere ziekenzorg be zwijkt onder het succes van de ze particuliere ondernemingen. IJMUIDEN - Reddingsbrigade Neder land heeft afgelopen zomerseizoen 12.674 keer hulp verleend. Dat komt neer op ongeveer 1000 hulp verleningen per week. Volgens de organisatie is dat het hoogste aan tal sinds ze in 2007 begon met een landelijke registratie tijdens de zo mer. In ruim 9700 gevallen ging het om het verlenen van eerste hulp. Ver der kwamen de vrijwilligers van de reddingsbrigade in actie bij 772 in moeilijkheden geraakte baders en zwemmers. 270 mensen moes ten worden gered uit levensbedrei gende situaties. Reddingsbrigade Nederland wist voorts een recórdaantal van 1477 vermiste kinderen op te sporen. Opvallend veel, zegt de organisa tie. „Ouders zijn sneller afgeleid, vooral door mobiele gadgets en let ten minder op. Ook zorgden de korte periodes van mooi weer voor overvolle stranden waardoor kinderen makkelijker kwijt raak ten", meldt de reddingsbrigade. Het uitdelen van 160.000 pols bandjes waarop ouders hun 06-nummer konden noteren, heeft ertoe bijgedragen dat kinde ren snel met hun ouders herenigd konden worden. Volgens directeur Raymond van Mourik van Reddingsbrigade Ne derland is deze zomer het belang van toezicht bij open zwemwater voldoende aangetoond. Hij hoopt dat in de nieuwe Zwemwaterwet het toezicht wordt geregeld. Inwoners van Schouwen-Duiveland konden tijdens een open dag al een kijkje nemen in de Victoriakliniek in Zierikzee. Bezoekers van de operatiekamer lieten onder meer hun hartritme controleren. archieffoto Dirk-Jan Gjeltema door Edith Ramakers De zes stoelen van het va- kantiedialysecentrum de Banjaard bij Kamperland zijn in het hoogseizoen drie keer per week, twee keer per dag bezet met nierpatiënten die willen genie ten van een vakantie. En als er plotseling een groep patiënten te gelijk komt, dan kunnen die op de andere dagen van de week worden 'ingeroosterd'. Patiënten kunnen er van Pasen tot oktober terecht en dit jaar voor de eerste keer ook in de kerstvakantie. Vanaf volgend jaar is het centrum het hele jaar open. De vakantiedialyse is onder deel van Zeelandcare. Zeelandcare werkt samen met medische instel lingen om zorg op het (vakantie) adres te verbeteren en uit te brei den. Voor de dialyse is samenwer king gevonden met het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis. „Zonder dit centrum zou ik geen vakantie meer kunnen vieren in Zeeland", zegt Hans Thomas (63 jaar), afkomstig uit Duitsland. Hij moet geregeld gedialyseerd wor den. De Duitsers vormen met 75 procent de grootste groep van alle toeristen/patiënten die naar de Banjaard gaan. Thomas kwam vijf tien jaar geleden voor de eerste keer naar Burgh-Haamstede, waar hij een caravan heeft. Toen hij vier jaar geleden ziek werd, wilde hij toch het liefst naar Zeeland op va kantie blijven gaan. „Ik ben op zoek gegaan naar een dialysecen trum. En van een bevriende pa tiënt, die ook slechte nieren heeft, hoorde ik van de Banjaard." Hij moet drie keer in de week ge spoeld worden. Maandag werd hij weer voor een tijdje voor de laat ste keer in Zeeland gespoeld. Zijn vakantie zit erop. „Het was heer lijk. Tsja, woensdagavond verwach ten ze me weer in Krehfeld." Verzekerd of niet? Zorgverzekeraars hebben contrac ten met klinieken en instellingen. Een zorgverzekeraar kijkt of er vol doende vraag is voor de zorg in een gebied en of de instelling vol doet aan de beschreven kwaliteit. Met de nieuwe Victoriakliniek heeft bijvoorbeeld zorgverzekeraar CZ een contract afgesloten. Dekt uw verzekering de behande ling, dan wordt de ingreep volgens afspraak vergoed. Het maakt voor de verzekeraar niet uit of de ingreep gedaan wordt in een ziekenhuis of in een kliniek of behandelcentrum. Uit gangspunt is of je wel of niet ver zekerd bent voor de ingreep. PRENTENBOEK Sint Jacobskerk leest als een prenten boek van beroemde Vlissingers www.pzc.nl/monnikenwerk STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl TERNEUZEN - 'Meer om te jennen dan serieus bedoeld'. Zo kijkt wet houder Co van Schaik van Terneu- zen aan tegen een recent voorstel van het Vlissingse college van B en W om in 2014 de Vereniging Zeeuwse Gemeenten (VZG) te ver laten. Terneuzen zal het Vlissingse voorbeeld zeker niet volgen, aldus Van Schaik. B en W van Vlissingen vinden de VZG overbodig, omdat al veel wordt samengewerkt. Beëindiging van het lidmaatschap levert Vlis singen bovendien een jaarlijkse be sparing op van 16.000 euro. Volgens de Terneuzense wethou der Van Schaik gaat het Vlissingen daar echter niet om. De oorzaak ligt bij een conflict over de huisves ting van de VZG, stelt hij. „De an derhalve arbeidsplaats van de VZG zat in het Vlissingse stadhuis, tot vorig jaar uit een prijsopgave bleek dat Middelburg het goedkoper wil de doen. En nu zit die enkele VZG-medewerker in Middelburg." Van Schaik vindt de VZG wel dege lijk 'zinvol', vooral voor het afstem men van procedures. Hij zet overi gens ook vraagtekens bij het aan tal overleggen, zoals de Stuurgroep IJzendijke met provincie, water schap en gemeenten. De Vlissingse wethouder Jacques Damen ontkent dat oud zeer over de VZG-huisvesting meespeelt. „Wij zijn voor overleg, maar dat moet wel zin hebben. Daar willen wij discussie over." Van Schaik: „Dan hadden ze dat ook eerder aan de orde kunnen stellen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3