6l Nai~uurj(rurKA/d Met klewm i/0t dinsdag 4 september 2012 Daarom is het zo'n verademing dat langs de Oude Veerse weg, tussen Middelburg en Veere, een weidegebied ligt waar zelfs in de zomer nog de nodige plassen te vinden zijn. Hier ligt het reservaat dat - niet al te fantasierijk -Oude Veerse weg gedoopt is, waar het karakter van het vooroorlogse landschap van Walcheren nog in volle glorie te vinden is. Niet dat dit gebied aan de ruilverkaveling ontsnapt is. Het is, net als de rest van Walcheren op de schop gegaan in de eerste ruilverkaveling die in Nederland werd uitgevoerd. En inmiddels is Walcheren al voor een tweede keer verkaveld. Het gebied kwam er goed af omdat de eerste ruilverkaveling - vergeleken met die van de decennia erna - nog niet zo heel rigoureus was. Toen het Platte van Walcheren voor de tweede keer op de.schop ging werd het gebied langs het kanaal bestemd tot reservaat en kreeg het voor een deel zijn vooroorlogse karakter terug. Daarvoor was overigens heel wat graafwerk nodig, omdat het polderpeil zo gedaald was dat alleen door maaiveldverlaging de historische situatie in ere hersteld kon worden. Het is er ideaal wandelen. Ooit is op de kanaaloever een zogenaamd jaagpad Wei- en waterland. Zo heette één van de vogelboekjes in de reeks 'Vogels van...', die ik als beginnende vogelaar verslond. Was het vroeger zo'n beetje een vanzelfsprekende combinatie, tegenwoordig is in de meeste wei degebieden het water ver te zoeken. Dat geldt zeker in het Zeeuwse, waar de weidegebieden door ingrijpende verkavelingen geen spat water méér bevatten dan uit landbouwkundig oogpunt noodzakelijk is. aangelegd voor de trekpaarden die de schepen op het kanaal moesten voortbewegen. Het jaagpad is voor iedereen vrij toegankelijk en het biedt een prachtig uitzicht. Of je nu van Middelburg naar Veere, of andersom wandelt, steeds is daar de skyline van een historische stad: Veere met de Grote Kerk, Middelburg met de Lange Jan als meest markante punten. Wandelend over de kanaaldijk wordt je oog er voortdurend naar toe getrokken. Starten met een wandeling langs het Kanaal kan zowel in Middelburg als in Veere, maar ook onderweg zijn verschillende toegangspunten, bijvoorbeeld bij het gemaal Poppekinderen en bij de Theeschenkerij De Blauwe Reiger, waar een infobord over het gebied staat. Maar de Oude Veerse Weg biedt meer dan vergezichten. De natuur is veel te afwisselend om niet ook dichtbij te kijken.- Langs het dijktalud staan kattedoorns met hun mooie roze vlinderbloemen, afgewisseld met de helgele trossen van het Jacobskruiskruid. Prachtig gevormde meidoorns die her en der op de kanaaldijk staan, hangen vol met rode bessen. Een rijke voedselbron voor de lijsterachtigen die hier in het najaar passeren. Maar vooralsnog worden ze nauwelijks aangeraakt, want er zijn veel aantrekkelijker vruchten. De bramen bijvoorbeeld die hier en daar tussen de struwelen groeien. Een grote groep spreeuwen doet zich uitbundig tegoed. De braamstruwelen lopen soms helemaal door tot in het sloottalud. Op zo'n plek hangt tussen het hoge gras een kunstig gesponnen bol die bestaat uit grashalmen en mosplantjes. Aan de zijkant zit een mooie ronde opening. Dat moet haast wel de woning van een dwergmuis zijn. En jawel. na een paar zachte tikjes op zijn huisje komt een nietig klein muisje uit de opening tevoorschijn. Zonder al te veel haast klautert het diertje in een braamstruik en vanonder een blad gluurt hij nieuwsgierig naar de brutale indringer. Ineens is er paniek onder de spreeuwen. Een buizerd, die het kanaal oversteekt passeert hun zitplaats en gaat dan boveii de weilanden op zoek naar prooi. Een witgatje vliegt op uit de sloot en wat verderop zigzagt een watersnip vanaf de slikoever van een langzaam uitdrogende plas. Maar de buizerd vliegt loom naar de horizon, zonder zich om die geschrokken vogels te bekommeren. Voor een slome duikelaar als de buizerd zijn ze ook veel te snel... Chiel Jacobusse Kattendoorns. Dwergmuizennestje. Dwergmuis ondereen bramenblad. Op Walcheren kun je O prachtig door de duinen wandelen. Je geniet er van mooie vergezichten, en hebt mooi uitzicht op wolkenpartijen met schitterende zonlichtstralen in zee. Als je wat verder kijkt in die duinen, dan is het duidelijk dat dat gebied om veel meer redenen waar devol is, maar dan moet er wel wat gebeuren. Zo profiteren bijzondere soorten in enkele duinvalleien in de kusstrook tussen Zoutelan- de en Vlissingen van het werk dat vrijwilligers daar doen. Werkgroep Landschapsverzorging Walcheren gesteund door enkele andere werkgroepen zorgt ervoor dat enkele duinval leien niet helemaal dichtbegroeid raken. Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) doet vooraf het maaiwerk, wat heel zwaar is want de hellingen zijn vaak steil. SLZ heeft er partners bij zoals Staatsbosbeheer en het Waterschap, die hier hetzelfde doel voor ogen hebben. Het gebied verruigt en raakt dichtbe groeid met duindoorn, liguster, Amerikaanse vogelkers en andere ruigtesoorten. Maaien en afzagen van ongewenste soorten is hier nodig. Gelukkig is te zien dat de populaties van ge wenste soorten zoals de parelmoervlinder en de levendbarende hagedis toenemen. Na het maaien gaan enkele dagen later vrijwilligers het maaisel afharken, waardoor verschraling wordt bevorderd. Karin Mol, medewerker van SLZ: „Door ziektes zijn er sinds jaren weinig grazende konijnen. Vele struiken zijn daardoor harder gegroeid. Het maaibeheer van de vrijwilligers creëert open stukken met bloemrijk grasland." Geel walstro, kruipend stalkruid en duinviooltje zijn soorten die er nu voorkomen. Jaarlijks beheer zorgt dat soorten die het elders moeilijk hebben, hier een kans krijgen. De zaadbank die in de grond zit krijgt door het afharken weer een impuls. Karin: „De parelmoervlinder komt alleen in specifiek beheerd duingebied voor. Je gelooft je ogen niet, als deze vlinder zijn vleugels dichtklapt, en je de parelmoerkleuren ziet." Hij heeft als waardplant het duinviooltje. Ze ven jaar beheer op deze plek en het resultaat is mooi. Op 22 september gaat de werkgroep samen met belangstellenden hier ook werken om bloemen en dieren een kans te bieden. Sylvia Tuinder ."lïe'v". -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 38