Private zorg zet vooral de patiënt centraal 21 zeeland AOb: zorgen over Zeeuws roe dinsdag Een vlucht De krant 6 weken voor 18 euro! dinsdag 4 september 2012 door Marleen Biommaert De lege champagnefles op de tuintafel staat stil te getuigen van blijheid en opluchting over het goede nieuws en markeert het ein de van een lange reeks onderzoe ken en behandelingen van een vriend. Het is inmiddels avond en de dag heeft bestaan uit een aan eenschakeling van rust, drukte, ko ken, zorgen, lachen en een tikje pijn. Zoals een dag eigenlijk altijd zou moeten zijn. Een grote meng beker met kleine en grote emoties, zacht, lieflijk, hilarisch en in de aanwezigheid van goede gezellen. Het was een lange dag. Nu zit ik alleen op dé tuinbank en uit het niets verschijnen ze plots voor mij: de vendelzwaaiers. Een mooi geruis boven mijn hoofd kon digt ze aan. Het zijn er nog niet veel, maar met ieder zwenken van het beeld worden het er meer. Soms ééntje, soms een groepje van twintig. Moeiteloos worden ze opgenomen in het geheel. In het uur dat zij hun ingewikkelde, oogverblindende patronen voor mij vertonen groeit de groep ge staag. Een spreeuwenvlucht. Een zwarte zwerm tegen de kleuren van het avondzwerk. Ze stevenen met een onwaarschijnlijke snel heid af op het spiegelende water van de kreek. En dan, op het aller laatste moment maken ze, als ge heel, een haakse hoek om vervol gens in betoverende cirkels, ovalen en onbenoembare figuren boven het water te dansen. Nog steeds is niet duidelijk hoe ze 'werken' of 'communiceren'. Ze bewegen als één lichaam, het wordt vergeleken met een faseverandering, zoals het punt waarop water bevriest of een lawine, een onvermijdelijk gevolg van een enkele beweging. Maar los van alle verklaringen betovert het, als altijd. In het Engels heet dit 'Murmuration'. To murmur bete kent fluisteren. Dat is wat ze doen, ze fluisteren mij oorverdoverend toe: Hé, jij daar in je eentje in op dat bankje! Kijk eens goed, zo doen wij dat, samenwerken, daar kan jouw soort nog wat van leren. Ik denk: Touché. En ergens diep van binnen vrees ik, dat ze ook dat oppikten. Ze scheerden nog één keer over mijn hoofd met machtig geruis. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T; 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: Familieberichten: Kleintjes: WMWM Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/Sezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08,00 -12.00 uur 055- 5388 000 088- 0139 999 0900- 6743 836 Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie pok het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per- kwartaal (nazs) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (pgj Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaal zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In liet cololon treft u nadere informatie aan. Een goed halfjaar geleden kwam een eind aan het Zweeds Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee en werd het oude hospitaal nieuw leven ingeblazen in de hoedanigheid van de Victoria- kliniek. Daarmee kwam een voor Zeeland unieke publiek-priva- te samenwerkingsvorm tot stand. Een particuliere onderne ming, Zeelandcare, kocht het gebouw en ging een overeen komst aan met het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis over de me dische invulling. Vrijdag is de officiële opening van de kliniek. Het initiatief ligt in de lijn van de totstandkoming van diverse zelfstandige behandelcentra in Zeeland, op het vlak van cardio logie, dermatologie, plastische chirurgie en nierdialyse. door Marbel Modde Vroeger was het makke lijk. Je werd ziek, ging naar de dokter en werd voor een behan deling naar het zieken huis in de regio gestuurd. Daar lag je dan een paar weken of (als je ge luk had) dagen in. En als je weer helemaal was genezen van de ope ratie, mocht je naar huis. In de 21ste eeuw doet de markt werking in de zorg zich steeds na drukkelijker gelden. De patiënt kan in zekere mate zelf kiezen waar de noodzakelijke of gewenste behandeling te ondergaan. Patiën tenplatform Klaverblad Zeeland houdt de groeiende concurrentie Private klinieken Victoriakliimek Zierikzee; diverse poliklinische- en niet-riscovolle be handelingen, inclusief zorgpension. Medisch Wellness Centrum Zee land Goes; mondzorg, huidbehan deling en plastische chirurgie. Cardio Centrum Goes; (preventie ve) controle bij hartklachten en na zorg. Q Stoimedkliniek Goes; alle oogbe handelingen. Dermateam Middelburg; alle mo gelijke huidbehandelingen. Cardiologie Centrum Zeeland Middelburg; (preventieve) contro le bij hartklachten en nazorg. Medcentric Oostburg; esthetische en cosmetische chirurgie. Binkhorst Eye Centre Oostburg; ooglaserbehandeling. met argusogen in de gaten. Direc teur Ad van de Kreeke waar schuwt voor wildgroei en uithol ling van de bestaande ziekenhui zen in Goes en Terneuzen. „Zie kenhuizen hebben een bepaalde omzet nodig om goed te kunnen draaien. Wanneer de krenten uit de pap verdwijnen, wordt dat steeds lastiger. Vergelijk het met een restaurant: aan het eten wordt niet zo veel verdiend, maar aan een fles wijn wel. Wanneer je die wijn dus buiten het restaurant kunt kopen, blijft er weinig marge over." Van de Kreeke stelt vast dat er in Zeeland een 'broos evenwicht' be staat tussen de verschillende zor gaanbieders. Anderszijds ziet hij in dat patiënten baat hebben bij zelf standige behandelcentra. „Zij fo cussen zich op één specifiek kunst je. Daar kan veel sneller alles wor den gedaan wat nodig is. Zieken huizen doen dat ook steeds beter, maar blijven heel sterk afhankelijk van de samenwerking tussen ver schillende afdelingen." Daar zit volgens algemeen direc teur Charles Versluijs van de Victo- riakliniek precies de crux. „Bij ons ben je eerder aan de beurt en word je in één dag door de hele molen gehaald. Dat kunnen we omdat de opzet kleinschaliger is. Je kunt efficiënter sturen vanaf de diagnose tot en met de behande ling en nazorg. De lijnen zijn kor ter en de aansturing van het ge heel gebeurt heel gericht." Met die werkwijze mikt de Victoriakliniek op een breder spectrum dan al leen patiënten van Schouwen-Dui veland, zegt Versluijs. „Op mensen van Goeree-Overflakkee, Goes, Tholen. Die ontwikkeling zie je nu al." De herstart van de oogkliniek in Zierikzee en de vestiging van een pijnbehandelingscentrum door een autoriteit op dat gebied, moeten de levensvatbaarheid van de kliniek verder versterken. In de Victoriakliniek is tevens een 'buurtzorgpension' ondergebracht. Patiënten kunnen daar in één van de 24 bedden dicht bij huis verder herstellen van een zware operatie, onder toezicht van een (ver pleeg) huisarts. In Hulst en Oost burg heeft ziekenhuis ZorgSaam vergelijkbare zorgpensions. Algemeen directeur Charles Versluijs van de Victoriakliniek. foto Dirk-Jan Gjeltema MIDDELBURG - De Algemene Onder wijsbond (AOb) maakt zich ern stig zorgen over de financiële situa tie van onder meer Scalda, het ge fuseerde Zeeuwse regionale oplei dingencentrum (voorheen ROC Zeeland en ROC Westerscheid e). De onderwijsbond publiceerde maandag een lijst van zeventien onderwijsinstellingen die onder verscherpt toezicht staan van de Onderwijsinspectie. Scalda is één van de scholen op de lijst. Volgens Marijn Nelen, lid van het college van bestuur van Scalda, wordt het voormalige ROC Zee land al sinds 2007 extra in de ga ten gehouden door de Onderwijs inspectie, omdat de mbo-school destijds in de financiële proble men zat. Mede daardoor is er een onderzoekscommissie gekomen, die een toekomstplan voor het Zeeuwse onderwijs moest maken, en is de fusie tussen de twee Zeeuwse roc's in gang gezet. Financiële problemen' zijn er nu niet meer, zegt Nelen. „De inspec tie heeft vertrouwen in onze orga nisatie, maar wil ons nu extra in de gaten houden, omdat we geld hebben gekregen voor de fusie. Ik verwacht dat dat ook de komende jaren het geval zal zijn. En dat is volstrekt begrijpelijk. De AOb vindt dat er te weinig con trole is op de manier waarop schoolbesturen met overheidsgeld omgaan. Nelen bestrijdt dat. „De inspectie houdt toezicht, het mi nisterie doet dat ook, en wij publi ceren onze jaardocumenten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2