sport 125 Rodriguez pareert aanval Contador Van Persie is gewoon beschikbaar dinsdag 4 september 2012 Robin van Persie bleef maandagavond van alle spelers van het Nederlands elftal het langst op het trainingsgveld, maar sjokte uiteindelijk toch rich ting de zijkant voor een verplicht gesprekje met de pers. „Ik ben gewoon beschikbaar", doelde hij op de komende duels met Turkije en Hongarije in de WK-kwalificatie. „Ik vind het nog steeds een eer om hier te zijn." Bondscoach Louis van Gaal praat met John Heitinga tijdens de training van het Nederlands elftal ter voorbereiding op de interlands tegen Turkije en Hongarije. foto Toussaint Kluiters/ANP door Geert Langendorff DEN HAAG/VALGRANDE PAJARES - De tanden blikkerden als vanouds in het zonlicht, de pijn in zijn be nen trok zijn gezicht in een ver trouwd grimas. Zelfs de tred op de meest steile stukken van de Cu ito Negro bleef sierlijk als in zijn beste dagen. Eén element van het reper toire van Alberto Contador was niet hetzelfde. De duur van zijn krachtsexplosies misten de inhoud van weleer. Klassementsleider Joaquin Rodriguez kon opgelucht adem halen in de koninginnenrit van de Vuelta. De Catalaan wist exact wat hem te wachten stond. Contador wilde in de zestiende etappe zijn achter stand van 22 seconden goedma ken. De rit van Gijón naar skista tion Pajares over 183,5 kilometer loog er niet om. Twee cols van de eerste categorie dienden als pittig voorafje van het slot, de beklim ming van de Cuito Negro. Met stukken met een hellingspercenta ge van 24 procent lag een pijnbank in het verschiet. Na twee loodzware dagen hoopte Contador daar Rodriguez eindelijk te breken. Dit gebeurde niet. In de laatste 500 meter (17%) ging de dra ger van de rode trui hem voorbij. Hij kwam twee tellen eerder dan zijn rivaal over de meet en verdien de vier bonificatieseconden. Met nog één zware bergrit voor de boeg, op de voorlaatste dag, kan 'Purito' de eindzege van de Vuelta nauwelijks meer ontgaan. Mocht Rodriguez Madrid als win naar bereiken, dan komt hem dit toe. De 33-jarige Spanjaard ver keert in de vorm van zijn leven en verdient op basis van zijn presta ties zijn eerste zege in een grote ronde. Alles past in deze editie, zelfs het parkoers. De organisatie koos voor een indi viduele tijdrit met het zwaarte punt op een berg. Rodriguez, geen specialist, kon zodoende de schade beperken. Contador kan de Vuelta in theorie nog steeds winnen. Op de Bola del Mundo, minstens zo venijnig als de Cuito Negro, kan hij zaterdag tijdwinst boeken. Alleen ontbreekt de topvorm. De schorsing die hem tot augustus uit competitie hield, ligt daar zeer waarschijnlijk aan ten grondslag. Hij trainde als een bezetene, maar miste de prikkels van de koers. De uitwerking laat zich voelen. Zijn 'punch' stokt na enkele pedaalsla gen. De ritzege ging naar Dario Cataldo (Omega Pharma-QuickStep). De Italiaan ging er met Thomas De Gendt van Vacansoleil-DCM vroeg vandoor. De twee hielden hun voorsprong tot het einde vast. Cataldo kwam solo over de finish na de Belg op het steilste stuk van de laatste beklimming te hebben afgeschud. De Gendt kreeg lof van zijn ploeg. Zijn moeizame begin aan de Vuelta was vergeten. De Gendt vormde de grootste ver rassing van de laatste Giro door als derde te eindigen. Zijn podium plek kreeg gestalte in de koningin nenrit. Op de Stelvio kwam hij al leen boven. Bijna had de Belg, 50e in het algemeen klassement, deze prestatie in Spanje geëvenaard. Dit maal kwam hij tekort. „Jammer, maar we zijn dik tevreden met Thomas", vertelde ploegleider Mi chel Cornelisse. „Het kan niet al tijd feest zijn." Laurens ten Dam was gisteren de beste Nederlander. De renner van Rabobank kwam als negende over de streep, direct gevolgd door kop man Robert Gesink. Ten Dam blijft achtste in het klassement (9.00), Gesink zesde (7.28). Vandaag staat er een rustdag op het programma in de Ronde van Spanje. ROTTERDAM Excelsior verslaat Fortuna Sittard Excelsior heeft maandagavond de tweede zege behaald in de Jupiler League. De ploeg van trainer Leon Vlem- mings was op eigen veld met 3-0 te sterk voor Fortuna Sittard. Voor de Rotterdammers kwamen Daan Blij, nieuwkomer Elvis Manu, ge huurd van stadgenoot Feyenoord, en Niels Vorthoren tot scoren. Excelsior komt op zes punten uit vier duels. Fortuna Sittard blijft op vier pun ten staan. MIDDELBURG Yves Nyemb voor drie duels geschorst Goes-voetballer Yves Nyemb is door de tuchtcommissie van de KNVB voor drie duels geschorst. De aanvaller van de kersverse hoofdklasser kreeg in slotfase in het duel met EHC de rode kaart voorgehouden voor een onschul dig ogende sliding. Nyemb en ook coach Gérard de Nooijer vonden de rode kaart onte recht gegeven. Goes weet nog niet of het tegen de uitspraak in beroep zal gaan. ISTANBUL Nederlandse schakers verslaan Belgen De voetballers lukte het niet, de Ne derlandse schakers maandag wel. Oranje versloeg België met 3-1. Maar dat ging dan ook om een be hoorlijke klassering in de Olympia de in Istanbul. Anish Giri en Jan Smeets wonnen hun partij. De jeugdige Giri was aan het eerste bord te sterk voor Alexandre Dge- buadze. De Georgische Rode Dui vel gaf na de 42e zet van wit op. Hij stond er toen al enige tijd beroerd voor. Smeets versloeg met zwart Belgisch kampioen Tanguy Rin- goir. Loek van Wely en Ivan Soko- lov kwamen remise overeen. SOFIA Berbatov: geen respect meer voor Sir Alex De Bulgaarse aanvaller Dimitar Ber batov kan geen respect meer op brengen voor Sir Alex Ferguson, de honkvaste coach van Manchester United. De 31-jarige spits voelt zich door de Schotse voetbalveteraan onheus behandeld. Berbatov ver huisde vrijdag van de Mancunians naar Fulham, de club van trainer Martin Jol. „Ik heb hem tot vijftien keer gevraagd of hij me nog nodig had. Steeds kreeg ik te horen dat ik een belangrijke speler was. Maar hij stelde me bijna nooit meer op." ZEIST Cabral vervangt Lukoki bij Jong Oranje Jody Lukoki heeft zich wegens een blessure afgemeld voor de EK-kwa- lificatiewedstrijd van Jong Oranje tegen Oostenrijk. De Ajacied, voor het eerst opgeroepen, heeft last van zijn knie. Bondscoach Cor Pot heeft de vrijdag door FC Twente aangetrokken Jerson Cabral aan zijn selectie toegevoegd. Rick ten Voorde (NEC) is opgeroepen als vervanger van Luuk de Jong, die maandag naar het grote Oranje werd overgeheveld na het afhaken van Bas Dost. De wedstrijd tegen Oostenrijk is vrijdag in Tilburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25