Cultuurschok bij Oranje in recordtijd 24I i Aegon wilde contract met Ajax opzeggen Federer in kwartfinales US Open na opgave Fish Gouden dag Nederland dinsdag 4 september 2012 LONDEN - De Nederlandse ploeg bij de Paralympics in Londen beleefde gis teren een gouden dag. Oranje veroverde twee Paralympische titels. Tafel tennisster Kelly van Zon (foto), en zwemmer Michael Schoenmaker waren de gevierde sporters in het Hollandse kamp. Een andere zwemmer, Maurice Deelen, deelde met zilver mee in het succes. Nederland staat nu op drie keer goud bij de Paralympics. Van Zon versloeg in de finale van klasse 7 de Russin Joelia Ovsjannikova in vier games: 11-4 11-7 6-11 11-6. Van Zon, ook al wereldkampioene tafeltennis, zakte na een uitstekende start in de derde game iets terug. De Russische kon daardoor de winst pakken. In de vierde game kwam de Nederlandse echter ijzersterk terug, met goud als verdiende beloning. foto Jonathan Brady/EPA AMSTERDAM - Verzekeraar Aegon, hoofdsponsor van Ajax, heeft eind vorig jaar tevergeefs geprobeerd on der het contract met de Amster damse club uit te komen. Dit schrijft Menno de Galan, redacteur van Nieuwsuur, in een geactuali seerde en uitgebreide versie van zijn boek De coup van Cruijff, dat deze week verschijnt. Aegon had genoeg van de onrust binnen Ajax, die ontstond nadat Johan Cruijff een greep naar de macht had gedaan. Het bedrijf had al een persbericht opgesteld waarin stond dat de sponsorrelatie op 30 juni 2013 ten einde zou zijn, twee jaar eerder dan afgesproken. On der druk van Ajax, dat als reactie een kort geding voorbereidde, trok de verzekeraar dat bericht op het allerlaatste moment in. Bondscoach Louis van Gaal heeft zeven voudig international Luuk de Jong opge roepen als vervanger van Bas Dost. Niet alleen de bondscoach is nieuw, ook diens aanpak is vol strekt anders dan die van zijn voorganger. Louis van Gaal is in alles de tegenpool van Bert van Marwijk. Oranje beleeft een cul tuurschok, op weg naar een reeks cruciale duels. door Roel Wiche HET SELECTIEBELEID Het Oranje van Bert van Marwijk had veel weg van een hogeschool. De toelatingseisen waren zwaar en kandidaat-leerlingen moesten een paar keer een examen doen om een studiebeurs te krijgen. Maar als je eenmaal de masterclass be reikt had, hoefde je zelden te vre zen dat je weer weggestuurd zou worden. Ultiem voorbeeld: bij de eerste wedstrijd van Euro 2012 tegen De nemarken stonden acht spelers in de basis die twee jaar eerder ook aftrapten in de WK-finale. Het Oranje van Louis van Gaal lijkt tot nog toe meer op de open universi teit. Eén sterke wedstrijd (Martins Indi, Janmaat) en je mag al in schrijven. De selectie voor de komende WK-kwalificatieduels met Turkije en Hongarije telt alweer vijf ande re namen dan die voor de oefen wedstrijd tegen de Belgen, vorige maand. Gedurfd en deels ook noodzake lijk, nu gebouwd moet worden aan een nieuw Nederlands elftal. Maar ook vol risico's, aan de voora vond van een reeks confrontaties van eminent belang. DE AANPAK Bert van Marwijk hield van de rol van supervisor. Hij gaf veel ver trouwen aan zijn assistenten, ob serveerde graag het groepsproces en kwam pas nadrukkelijk aan de knoppen bij de finetuning, in het besef dat hij werkte met spelers uit de absolute top die slechts op de tails gecorrigeerd hoefden te wor den. Louis van Gaal staat al zijn le ven lang bekend als een control- freak. Iemand die het liefst 24 uur overal bovenop zit, van de soort erwtensoep die in het spelersho me wordt geserveerd tot het uitte kenen van de trainingsoefeningen. Tijdens zijn eerste, rampzalig verlo pen, periode als bondscoach werd hem door een aantal-internatio nals verweten dat hij veel te inten sief trainde, terwijl ze - citaat van aanvoerder Frank de Boer - eigen lijk 'een bezigheidstherapeut' no dig dachten te hebben. Dat zegt vooral veel over de spelersgroep van destijds, maar ook iets over de onstuitbare drang van Louis van Gaal om zijn stempel te drukken. Dat levert vaak succes op (Ajax, AZ, eerste seizoen Bayern), maar het kan ook averechts werken. DE EREDIVISIE Bert van Marwijk was als bonds coach vooral een man van de nuch- Bert van Marwijk tere realiteit. De eredivisie was in zijn ogen vooral een opleidings competitie, die diende als spring plank naar de grote voetbalpalei zen, waar de definitieve ontgroe ning plaatsvond van beloftevolle Nederlandse spelers. Internatio nals van Oranje moesten bij voor keur in een topcompetitie spelen, want dat niveau was noodzakelijk om kansrijk te zijn op grote toer nooien als het EK en WK. Louis van Gaal lijkt niet zo vast te hou den aan die strikte hiërarchie. Voor de wedstrijden tegen Turkije en Hongarije heeft hij liefst de helft van zijn selectie (elf spelers) uit de eredivisie gerekruteerd. Fit heid, vorm van de dag en de com binatie van enthousiasme en ta lent zijn onder het nieuwe regime voldoende om grote reputaties uit Oranje te houden. HET EGO De enige schijnwerpers waarvan Bert van Marwijk houdt, zijn de lantaarnpalen waarlangs hij dage lijks met zijn hond door Meerssen wandelt De vorige chef van Oran je had geen enkele behoefte om zichzelf te profileren. Zijn biogra fie, achteraf gezien juist op tijd ge presenteerd, is een voorbeeldig boek. Je mag het grijs of saai noe men, maar zijn werkgever (KN VB) hoefde nooit voor ontplof fingsgevaar te vrezen. Wie niet weet hoe Louis van Gaal is, heeft twintig jaar onder een steen gele gen. Zijn ego zal vroeg of laat op spelen, zo leert de geschiedenis. Amusant, onvoorspelbaar en altijd goed voor toptelevisie. Maar de vraag is wat de gevolgen zullen zijn. NEW YORK - Tennisser Roger Fede rer heeft maandag in de vierde ron de van de US Open in New York een vrije doortocht gekregen naar de kwartfinales. De nummer 1 van de plaatsingslijst hoefde tegen Mar- dy Fish niet in actie te komen. De Amerikaan trok zich terug om ge zondheidsredenen. Fish (30) was eerder dit jaar twee maanden uit de roulatie door pro blemen met zijn hart. Na de Miami Masters in maart werd hij in het ziekenhuis opgenomen met een hartslag die drie keer zo hoog was als normaal. Eind mei onder ging hij in een kliniek in Los Ange les een kleine ingreep. Fish had zaterdag na zijn zwaarbe vochten zege tegen de Fransman Gilles Simon medische behande ling nodig. Wat de als 23e geplaats te Amerikaan precies mankeerde, bleef onduidelijk. Federer speelt in de kwartfinales tegen Tomas Berdych. De als zesde geplaatste Tsjech versloeg de Span jaard Nicolas Almagro, de num mer elf van de lijst, in drie sets: 7-6 (4) 6-4 6-1. Voor Berdych is het de eerste keer dat hij in de kwartfina les van de US Open staat Hij won drie van zijn laatste zes duels met Federer. „Als ik ergens meer dan 100 procent vandaal haal, maak ik hier misschien kans tegen hem", sprak Berdych weinig hoopvol. Federer haalde voor de 34e keer op rij de laatste acht bij een grands- lamtoernooi. Hij heeft nog geen set afgestaan tijdens deze US Open, die hij al vijf keer won. De 31-jarige Zwitser jaagt in New York op zijn achttiende grandslam- titel. Bij de vrouwen plaatste de voor malige nummer 1 Ana Ivanovic zich voor de kwartfinales. Dario Cataldo wint de 16e etappe van de Vuelta. De Italiaanse wielrenner laat na een rit over 183,5 kilometer met aankomst op de top van de Cuitu Negru zijn vluchtmakker Thomas de Gendt achter zich. foto Jose Manuel Vidal/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24