:eeland 119 ADRZ-woordvoerder Huisarts met grote fascinatie voor historie 'In de zorg kun je niet zonder protocollen' Ad van Dijk dinsdag 4 september 2012 sk«3SKJTO»SS{«< „Het gaat allemaal om het mijden van risico's. Een patiënt kan die niet inschatten en beoordelen, vandaar dat die niet kan onderhandelen over de plaats waar die wordt opgenomen. Dat hadden de verpleegkundigen van de ambulance moeten weten." Mevrouw Jansen viel vlakbij het ziekenhuis in Vlissingen, maar zou naar Goes worden gebracht. Dat is de afspraak. foto Lex de Meester door Wendy Wagenmakers Hoe zit het nou ook alweer met die spoedeisende hulp? Worden in Vlissin gen echt alleen nog maar pleisters geplakt? Eén ding is zeker: me vrouw Jansen heeft geluk gehad. Ambulances horen immers altijd naar Goes te rijden, en daar is geen discussie over mogelijk. Natuurlijk begrijpen ze bij het Ad miraal de Ruyterziekenhuis dat ie mand uit Vlissingen liever naar het ziekenhuis in Vlissingen gaat. „In Zeeland vindt men Goes nog altijd heel ver weg klinken", weet woordvoerder Dick Bosscher. „Ter wijl de afstanden toch echt bin nen de norm vallen." Maar het is niet daarom dat patiën ten naar Goes worden gebracht De spoedeisende hulp is er op alle medische verrassingen voorbereid. „Want soms lijkt het wel of ie mand alleen een pols gebroken heeft, maar er kan inwendig veel meer aan de hand zijn. Om dat risi co te mijden, zijn er strakke proto collen opgesteld. In de zorg kun je niet zonder." Op de eerste hulp in Vlissingen is een gipskamer en er zijn artsen, maar die zijn er alleen voor min der complexe zaken. Bosscher: „Als iemand thuis iets breekt, kan die best naar Vlissingen. Maar zo dra er een ambulance is opgeroe pen, rijdt die pertinent naar Goes. Daar is een acute opnameafdeling, met alle instrumenten binnen handbereik. Alle mogelijke zorg is aanwezig. Het is een goed geoliede machine, waar je direct de juiste arts aan je bed hebt staan. Binnen de kortste keren heb je de uitslag van je bloedonderzoek - noem maar op." Het gaat allemaal om het mijden van risico's. „Een patiënt kan die niet inschatten en beoordelen, van daar dat die niet kan onderhande len over de plaats waar die wordt opgenomen. Dat hadden de dienst doende verpleegkundigen van de ambulance moeten weten. Daar is dan ook even goed mee gespro ken, want dit mag niet nog een keer gebeuren." MIDDELBURG Eén-euroweek bij tweedehandswinkel Tweedehandswinkel Talent aan de Nieuwstraat 11 te Middelburg, van de christelijke hulporganisatie Stichting Vrouwen in Zeeland Hel pen houdt tot en met zaterdag Eén-euroweek. Alle kleding gaat voor één euro de deur uit. De volle dige opbrengst gaat naar één van de projecten van de stichting. OOST-SOUBURG Wasbeerhond gestolen uit buitenhok In de nacht van woensdag op don derdag is in de Ahomstraat in Oost-Souburg een wasbeerhondje gestolen uit het buitenhok. Dat ge beurde nadat een gedeelte van de schutting geforceerd was. De vrouw die maandag aangifte deed, heeft in Oost-Souburg overal ge zocht en papieren opgehangen met een foto van het hondje. MIDDELBURG Camera, laptop en gsm gestolen Bij een inbraak in een woning aan de Buitenhovelaan in Middelburg zijn in de nacht van zaterdag op zondag een fotocamera met toebe horen, een laptop en een gsm gesto len. Toegang is verschaft door de schuifpui te vernielen. De waarde van de gestolen goederen is onbe kend. VLISSINGEN Vlissinger krijgt trap in buik Een 38-jarige man uit Vlissingen is op de Boulevard Evertsen in zijn woonplaats mishandeld. De man stapte vrijdag tussen 10.30 en 11.00 uur op de boulevard uit zijn auto toen een onbekende man op hem afstapte en de trap uitdeelde. De po litie verzoekt getuigen contact op te nemen met de politie in Vlissin gen of te bellen naar 0900-8844: MIDDELBURG Isis houdt lezing over reïncarnatie De Stichting Isis houdt woensdag een gratis lezing met de titel 'Reïn carnatie, eeuwige groei'. De lezing begint om 19.45 uur in De Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Infor matie: www.stichtingisis.org 1927-2012 door Adri Meerman Ik koester de herinnering van het geluid van zijn fietsrem, het plaatsen van zijn fiets te gen de gevel van het Vlissing- sê gemeentearchief en de korte klop op mijn kantoordeur. Nooit wachtte hij de uitnodiging om binnen te komen af. Hij wist dat hij bij mij altijd welkom was. Na een 'Alles wel?' kwam hij snel Vorige week overleed de Vlissingse oud-huisarts, gemeentearts en lokaal historicus Ad van Dijk. ter zake. Meestal met de Tweede Wereldoorlog als onderwerp. Van 1956 tot 1992 was Ad van Dijk huisarts in Vlissingen. Gehecht aan tradities droeg hij tijdens het spreekuur altijd een witte jas. Met een groot relativeringsvermogen oefende hij zijn beroep uit. Het is daarom niet verwonderlijk dat hij bij zijn afscheid een t-shirt ontving met de tekst 'Wie lacht niet, die de mens beziet'. Ik heb wel eens gehoord dat hij zich bij zijn huisbezoeken niet slechts bezig hield met de gezond heid van de patiënt, maar ook met diens herinnering aan een be paald aspect van de Tweede We reldoorlog. In januari 1993 werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester Van der Doef memoreerde toen zijn grote liefde voor Vlissingen en Walche ren en zijn fascinatie voor de Tweede Wereldoorlog. Van Dijk schreef vele artikelen in tijdschriften zoals De Wete (Dijk jes) en Den Spiegel. Hij had een brede belangstelling voor de ge schiedenis en heemkunde in het algemeen, maar in het bijzonder over de Tweede Wereldoorlog. Zijn lezingen werden druk be zocht. Na zijn pensionering bezocht hij steeds vaker het gemeentearchief aan de Hellebardierstraat en bleek in staat mijn latente interesse in de Tweede Wereldoorlog om te zetten in een ware interesse. Hij zorgde voor of bemiddelde in het verkrijgen door het gemeentear chief van informatie over de oor log. Al snel wekte dat bij Van Dijk het nodige vertrouwen hetgeen te vens resulteerde in het verstrek ken van zijn persoonlijke herinne ringen aan die periode. Nooit wil de hij achter de computer plaats nemen. Steevast bediende hij zich van zijn oude typemachine, waar van het lint de laatste tijd steeds verder versleten raakte. Mede dankzij Ad van Dijk is het gemeentearchief het informatie centrum geworden voor de Vlis singse geschiedschrijving over de Tweede Wereldoorlog. 'Ik heb mijn geliefde Walcheren verlaten staat op de rouwkaart vermeld. Adri Meerman is oud-gemeentear chivaris van Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 19