Nieuwe lobby pensionado VS klaar voor Griekse exit economie 113 Dekking pensioenen verbeterd Voor het eerst in Amsterdam Directeuren PostNL weg 'in goed overleg' dinsdag 4 september 2012 Honderd jaar is er met een vaste rekenrente van 4 procent gewerkt Een nieuwe lobbyclub, die 80.000 gepensioneerden ver tegenwoordigt, wil meer druk op de politiek uitoefe nen om grote kortingen op pensioenen te voorkomen. door Maurice Wilbrink Vandaag presenteert de Koepel van Nederlandse Verenigingen van Gepen sioneerden zich, die zegt 80.000 gepensioneerden te verte genwoordigen. Voorzitter Martin van Rooijen wil dat ouderen mee kunnen praten over de inrichting van het pen sioenstelsel. Heeft de lobby van de ouderenorga- nisaties tot nu toe niet gewerkt? Van Rooijen: „Jawel. We waren er tegen dat de bestaande pensioen rechten niet meer gegarandeerd zouden zijn bij de invoering van een nieuw stelsel. We hebben toen gedreigd naar het Europees Hof in Straatsburg te gaan om dat aan te vechten. Onder die druk heeft minister Kamp er van afge zien om fondsen te verplichten de oude pensioenrechten op te laten gaan in een nieuwe regeling." Als de regeling hetzelfde blijft, komt het toch tot kortingen en verliezen de oude rechten ook hun garantie. „Daarom willen we dat pensioen fondsen op een andere wijze hun toekomstige verplichtingen gaan uitrekenen. Als er bij het ABP niks gebeurt en de dekkingsgraad blijft tot eind volgend jaar te laag, moe ten ze in 2014 wel 15 procent kor ten. Dat is krankzinnig. Het fonds moet een veel te lage rekenrente gebruiken om de verplichtingen uit te rekenen. Daardoor stijgen de verplichtingen veel harder dan de premie- en beleggingsinkomsten." Een andere rekenrente is altijd ris kant, omdat een fonds dan uitgaat van een verwachting waarvan pas veel later blijkt of die correct was. „Dat klopt, we weten niet hoe de economie zich de komende veer tig jaar ontwikkelt. Maar de pen sioenwereld heeft honderd jaar met een vaste rekenrente van 4 procent gewerkt, en die heeft de pressies en oorlogen doorstaan. Waarom zouden we nu dan moe ten rekenen met een marktrente, die door hele bijzondere omstan digheden op 2 procent staat?" Bent u helemaal tegen korten? „Nee, als een fonds erg onder wa ter staat dan kan het niet anders. Maar kortingen moeten uitge smeerd worden over een langere periode van tien jaar. Zo voorkom je dat het aanvullend pensioen een soort jojo-uitkering wordt." AMSTERDAM - Grote jachten liggen klaar, een dag voor de opening van de Hiswa te water. Na zeven tien jaar IJmuiden zijn honderden nieuwe boten tot en met zondag te bewonderen op de nieuwe locatie, de NDSM-werf in Amsterdam-Noord. Van middag openen burgemeester Van der Laan en Olympisch windsurfkampioen Dorian van Rijsselberghe de 29e editie van Hiswa te water. foto Ruud Taal/ANP ROTTERDAM - De financiële positie van pensioenfondsen is eind au gustus iets verbeterd ten opzichte van een maand eerder. De gemid delde dekkingsgraad is 1 procent punt gestegen naar 95 procent. Dat blijkt uit de maandag gepubliceer de Pensioenthermometer van ad viesbureau Aon Hewitt, die dage lijks de hoogte van de gemiddelde dekkingsgraad bijhoudt. Met de stijging komen pensioen fondsen iets dichter bij de vereiste minimale dekkingsgraad van 105 procent. Als de pensioenfondsen zouden rekenen met een gunstiger rekenmethode van de rente om de waarde van hun vermogen vast te stellen, was de gemiddelde dek kingsgraad uitgekomen op 100 pro cent. „Het lijkt steeds waarschijnlijker dat pensioenfondsen eind dit jaar moeten korten", zegt Raymond de Kuiper van Aon Hewitt. Dat is vol gens hem onder meer afhankelijk van de vraag wat de politiek gaat doen met de rekenrente. De gemid delde dekkingsgraad verbeterde af gelopen maand'vooral door gunsti ge ontwikkelingen op de aandelem markten. Minister Henk Kamp (So ciale Zaken) zal waarschijnlijk de tweede helft van deze maand een besluit nemen over de rekenrente voor pensioenfondsen. DEN HAAG - Commercieel directeur Ger Jacobs en operationeel direc teur Pieter Kunz verlaten PostNL. Het postbedrijf maakte maandag bekend dat dit in goed overleg ge beurt. Volgens NRC Handelsblad echter is Pieter Kunz gedwongen om op te stappen. Commercieel di recteur Ger Jacobs heeft daarop zelf zijn functie neergelegd. Het vertrek is het gevolg van een crisis in het bestuur van PostNL. Die is ontstaan na het mislukken van de grootschalige reorganisatie van de postbezorging in Nederland dit voorjaar. ■MBHaM88HSfi&SHHnnB9aHffiaaHBgB8gBW8£8BHUHBaKBmHaHHaB8BBaSSaSHm SS&^i6SSS^6eOS66SSaCSSmSS^SSSX/SSeSS5SXÖ» Eén mobiele bundel voor het hele bedrijf NEW YORK - Enkele grote Ameri kaanse bedrijven bereiden zich se rieus voor op een vertrek van Grie kenland uit de eurozone. De Ame rikaanse krant The New York Ti mes meldt dat op basis van een in ventarisatie. Zo overweegt Bank of America Merrill Lynch om wagens met con tant geld naar de Griekse grens te sturen, als Griekenland failliet gaat. Amerikaanse klanten van de bank kunnen dan blijven functio neren, zelfs als er tijdelijk geen geld beschikbaar is in het Balkan- land. Autofabrikant Ford heeft zijn computersystemen zo ingesteld, dat het meteen uit de voeten kan met een nieuwe Griekse munt, als die wordt geïntroduceerd. Ook JP- MorganChase neemt geen risico. De bank heeft speciale rekeningen gecreëerd voor Amerikaanse bedrij ven die zijn bedoeld om snel over te kunnen overstappen op een an dere munt dan de euro. „Het is veilig om te zeggen dat de meeste bedrijven zich voorberei den", zegt een hooggeplaatste me dewerker van het adviesbedrijf Corporate Executive Board tegen The New York Times. De firma deed onlangs onderzoek naar het vertrouwen van Amerikaanse be drijven in de eurozone. Vier van de vijf bedrijven zeiden te ver wachten dat Griekenland vertrekt. Een op de vijf bedrijven denkt bo vendien dat daarna meer landen volgen. Uit een maandag gepubliceerde peiling van de Britse zakenkrant Fi nancial Times blijkt dat slechts een kwart van de Duitsers denkt dat Griekenland in de eurozone moet blijven en voor verdere finan ciële steun in aanmerking kan ko men. Volgens driekwart van de on dervraagde Duitsers zal Grieken land nooit zijn noodleningen aflos sen. Bijna de helft van de Duitse respondenten denkt dat Grieken land niet voldoende hervormin gen kan doorvoeren om zichzelf te verlossen van zijn geldschieters. De peiling werd ook gehouden on der Italianen, Spanjaarden, Fran sen en Britten. Opvallend is dat de Zuid-Europeanen veel positiever zijn over Griekenland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13