II 'Heb je geen middelen, dan ligt je beweging binnen de kortste keren op z'n kont' Richard Singelenberg, cultureel antropoloog Moon-kerk wegvalt dinsdag 4 september 2012 De Moon-kerk (Verenigingskerk in het Neder lands) is in 1953 opgericht door de gisteren overle den Sun Myung Moon (foto) en zijn vrouw Hak Ja Han Moon. Binnen de Moon-beweging wordt het huwelijk van het echtpaar Moon ais de volmaakte vereniging gezien. Moon stelde dat hij het werk van Christus moest voltooien omdat 'Jezus als gevolg van zijn voortijdi ge kruisiging geen tijd meer zou hebben gehad een gezin te stichten'. De aanhangers beschouwen het echtpaar Moon als de 'Ware Ouders'. Die eer valt Adam en Eva niet langer ten deel, omdat zij door van de verboden vrucht te eten tegen de wil van God zijn ingegaan. Het echtpaar Moon advi seerde hun volgelingen in de partnerkeuze voor het huwelijk. Bhagwan Beweging rond Indiase goeroe Bhagwan Sri Raj- neesh (Osho). Ze ontleent haar boodschap aan on der meer het hindoeïsme, soefisme, zen, christen dom en boeddhisme. Volgens de mysticus Bhag wan (foto) diende de zoektocht naar zichzelf te ge schieden door meditatie, therapie en liefde. Bhagwan zette zich af tegen andere religies in soms uitgesproken beledigende taal. Zo uitte hij geregeld kritiek op moeder Theresa. Bhagwans boodschap: radicale individuele bevrijding via het lichaam (seks en vrije gevoelsuiting) en via de spiri tualiteit (streven naar verlichting). Kritiek bestond er op zijn weelderige levensstijl (hij had tientallen Rolls Royces). Na het overlijden van Bhagwan (1990) is de beweging grotendeels opgedoekt. Falun Gong Een in China ontstane beweging van spirituele zelf discipline die in 1992 werd gesticht door Li Hong zhi (foto). Falun Gong wil lichaam en geest verfij nen of cultiveren en beschouwt waarachtigheid, mededogen en verdraagzaamheid als hoogste lei dende principes. De beweging was erg populair in China totdat Pe king haar in 1999 verbood en collectief begon te vervolgen. Falun Gong wordt beoefend in zo'n tachtig landen. De Chinese overheid hielp Falun Gong aan een slecht imago door verhalen te ver spreiden over moord, zelfmoord en het gerucht dat 1400 aanhangers overleden omdat ze medi sche behandeling weigerden. De beweging zegt dat ze ooit 100 miljoen volgelingen had. De Chine se overheid houdt het op twee miljoen. Hare Krishna Een beweging binnen het hindoeïsme, die in 1966 in New York werd gesticht door A.C. Bhaktivedan- ta Swami Praphupada (1896-1977) (foto). Voluit heet de beweging de Internationale Gemeenschap voor Krishna Bewustzijn (Iskcon). Iskcon wil onevenwichtigheden in de waarden van het bestaan zoveel mogelijk tegenaan en daarmee werkelijke saamhorigheid en vrede in de wereld be werkstelligen. In 1990 publiceerde een afgezwaaid sektelid zijn autobiografie, waarin hij de beweging beschuldigt van kindermishandeling. Drie jaar later volgenden soortgelijke aantijgingen in een ander boek. In 1998 geeft Iskcon opdracht voor een onderzoek naar kindermishandeling. De kwestie heeft als ge volg grote interne verdeeldheid binnen de Hare Krishna. Scientology De beweging is gebaseerd op een boek van de Amerikaan L. Ron Hubbard (foto). Ze beweert we reldwijd een aanhang van 10 miljoen zielen te tel len. Onafhankelijke bronnen spreken van een half miljoen leden, vooral in het Westen. In veel landen wordt Scientology als een sekte ge zien en in Duitsland gaan stemmen op om de orga nisatie te verbieden. Scientology is rond 1952 ont staan. Het geloof is dat een persoon een onsterfe lijk, spiritueel wezen is en dat de mens fundamen teel goed is. Het leven moet in het teken staan van voortdurend geestelijk en ethisch onderwijs, voor lichting en verbetering. Zo kan de mens gelukkig zijn en uiteindelijke redding bereiken. Ook streeft de beweging naar meer efficiëntie in het verbete ren van de wereld. De dood van Sun Myung Moon zal voor zijn kerk geenszins het einde betekenen, verwacht Koet sier. Hij wijst erop dat Moon al twee jaar geleden zijn jongste zoon heeft aangesteld als opvolger. Maar ook zijn vrouw en andere kinderen hebben taken gekregen om de organisatie overeind te hou den. „Natuurlijk wist ook Moon dat hij niet het eeuwige leven had. Hij heeft de beweging goed voor bereid op zijn heengaan. Ook gees telijk: de laatste jaren hield hij nog geregeld toespraken van negen tot dertien uur en laat hij miljoenen pagina's aan geschriften na. Ik denk dat het gewoon verdergaat." Singelenberg ziet iets opvallends wat de Moon-kerk betreft. „Naar mate zo'n beweging ouder wordt, dwingt ze ook steeds respect af en wordt ze zelfs salonfahig. In Ber gen aan Zee houdt de Moon-kerk ieder jaar een conferentie. In de cember 2010 waren er twee gasten die je er misschien niet zo snel zou verwachten: oud-premier Dries van Agt en oud-staatssecreta ris Wim van Eekelen. Zo verliest een sekte zijn wilde haren en wordt ze langzaamaan maatschap pelijk geaccepteerd." een rode draad in het verleden van sekten. „Jehova's getuigen be gonnen vlak voor en na de Twee de Wereldoorlog in Nederland veel kritiek te spuien op de tradi tionele, gevestigde kerken. Het is een manier om jezelf als beweging een positie te verwerven in de markt. Onder het motto: vergeet het oude, wij bieden iets nieuws." Wim Koetsier, voorman van de Moon-beweging in Nederland, ziet de toekomst redelijk zonnig in. Ook hij wil niet weten van het woord sekte. „Een sekte is door gaans een afscheidingsbeweging, op zoek naar zichzelf De Moon- beweging is autonoom ontstaan. En bovendien: wij staan in contact met andere godsdiensten als de is lam, het boeddhisme en confucia nisme."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11