VS screent op handen met Taliban Chinese regels: 'Bel ouders en zeg dat je van ze houdt' Ethiopische premier Zenawi begraven maandag 3 september 2012 Bloedbad in Kunduz Amerika schort opleiding Af ghaanse rekruten op. In de Afghaanse provincie Kun duz zijn gisteren tien burgers gedood door een militie. In Kunduz zijn Nederlanders betrokken bij de training van Afghaanse agenten. KUNDUZ-STAD - Het Amerikaanse leger schort de opleiding van circa ï.ooo nieuwe rekruten voor het Af ghaanse politie voorlopig op. An dere rekruten worden opnieuw ge screend, aldus een verklaring van de Special Operations Forces. De dienst wil eerst zoeken naar infil tranten vanuit de Taliban. Aanleiding is het toenemende aan tal aanvallen door Afghaanse mili tairen en agenten. Dit jaar zijn al 45 westerse militairen gedood, on der wie veel Amerikanen, door hun Afghaanse collega's. Augustus was zelfs de dodelijkste maand ooit in Afghanistan wat betreft de ze aanslagen. Bij geweld in de Afghaanse provin cie Kunduz zijn gisteren meer dan tien burgers gedood, zo meldt de NOS. Een lokale militie viel een dorp iets boven Kunduz-stad bin nen. Tientallen gewapende man nen zouden wild om zich heen hebben geschoten. Afghaanse me dia melden dat een van de militie leden zaterdag zou zijn gedood door de Taliban. Het geweld van gisteren zou een wraakactie zijn geweest. Zaterdag zijn door een zelfmoordaanslag bij een grote Na- vo-basis in Afghanistan tien bur gers en twee agenten gedood. Een woordvoerder van het Ameri kaanse leger sprak eerdere berich ten tegen dat de hele Navo de trai ning stopzet. „Hoewel we het volle dige vertrouwen houden in onze Afghaanse partners, geloven we dat deze stap nodig is om ons scr een irigsproces te verbeteren en de kwaliteit van de Afghaanse politie te verzekeren." De krant Washington Post meldde eerder op de dag dat 27.000 rekru ten opnieuw moesten worden ges creend op banden met de Taliban. De krant citeert een Amerikaanse bevelhebber die meent dat de laat ste tijd te weinig is gescreend, om de uitbreiding van het Afghaanse leger en politie niet te vertragen. De VS en veel andere Navo-lan- den zijn enkele jaren geleden be gonnen om snel vele tienduizen den inwoners op te leiden voor het Afghaanse leger en politie. Zij nemen steeds meer veiligheidsta ken over van de Navo, die eind 2014 wil vertrekken uit Afghanis tan. De Navo heeft momenteel nog 130.000 militairen in Afghanis tan, van wie 90.000 uit de VS. Nederland verzorgt een politietrai- ning in de Afghaanse provincie Kunduz. Nadat eerder vooral man nen werden opgeleid, is vorige week een aparte opleiding voor vrouwelijke agenten van start ge gaan. „Onze activiteiten gaan ge woon door", aldus een woordvoer der van het ministerie van Defen sie. Volgens analisten komt de toena me van geweld mede omdat in fe bruari een koran was verbrand op een Amerikaanse basis in Afghanis tan. door onze correspondent Remko Tanis SJANGHAI - 'Luister naar de verha len van je. ouders over vroeger.' 'Bel ze elke week om te zeggen dat je van ze houdt.' 'Leer ze internet ten', 'kook voor ze', 'kijk oude films met ze' en 'zorg dat ze goed verzekerd zijn'. Het zijn slechts en kele van de 24 nieuwe richtlijnen van de Chinese overheid, die kin deren horen te volgen in hun hou ding ten aanzien van hun ouders. Ze vervangen de 24 klassieke richt lijnen die de geleerde Guo Jujing in de veertiende eeuw opstelde. De goede daden waarvan Guo vond dat ieder kind ze voor vader en moeder over moest hebben, zijn van mythische proporties. 'Worstel met een tijger als die je vader aanvalt.' 'Verkoop jezelf als slaaf, zodat je ouders met de op brengst begraven kunnen worden.' 'Probeer de soep en medicijnen van je ouders eerst zelf uit, om ze ker te weten dat ze van goede kwa liteit zijn.' De richtlijnen bleven eeuwenlang de gouden standaard die Chinese kinderen voorgehou den kregen tijdens hun opvoe ding. Pas tijdens de Culturele Revo lutie, die zo'n veertig jaar geleden door het land woedde, werden ze uitgebannen. Mao vond ze achter lijk. De huidige generatie commu nistische leiders haalt ze nu weer uit de mottenballen. Eén blik op de cijfers maakt duide lijk waarom: China vergrijst in rap tempo en heeft nog niet het stelsel om voor al die ouderen te zorgen. Vorig jaar telde het land 167 mil joen zestig-plussers, 12,5 procent van de bevolking. In 2020 zullen dat er 243 miljoen zijn, 17 procent van de bevolking. ADDIS ABEBA - Een Ethiopische heilige draagt een ge dicht op tijdens de begrafenis van premier Meles Zena wi. Tienduizenden Ethiopiërs trokken gisteren naar de hoofdstad Addis Abeba voor de plechtigheid. Zenawi kreeg als eerste leider in de Hoorn van Afrika in ruim tachtig jaar een staatsbegrafenis. De doodskist werd be waakt door duizenden militairen. Zenawi stierf 20 au gustus op 57-jarige leeftijd in Brussel. De ex-rebellenlei- der kwam in 1991 aan de macht en maakte van Ethio pië een relatief stabiel land. foto Rebecca Blackwell/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8