Samsom heeft wind plots mee van maker binnenland7 softenon Zeker 15.000 veroordeelden ontlopen hun gevangenisstraf 'Eerste dag 130 op groot deel Nederlandse wegen verloopt goed' Prins legt krans bij Indië-monument Wij gaan voor meer ruimte en veiligheid. U ook? O NU 3500 EURO VOORPEE www.weekendcompany.nl maandag 3 september 2012 Onderzoek van TNS NIPO: premiersdebat was kantelpunt PvdA-lijsttrekker Diederik Samsom (rechts) deelt zaterdag rozen uit op de Albert Cuyp-markt in Amsterdam. foto Robin Utrecht/ANP Politieke partijen verzuimen hun eigen programma's over het voetlicht te bren gen. Ze zetten in op debat ten. PvdA'er Diederik Samsom profiteert daarvan. door Lianne Sleutjes Tien dagen voor de verkie zingen ligt het beeld aan diggelen. Niks tweestrijd van WD tegen SP, zoals die partijen de kiezers graag voor hielden. Met een goed premiersde bat bij RTL en het snedige 'Nu doet u het weer' doet PvdA-leider Diederik Samsom plots volop mee. Hij kaapt virtuele zetels weg bij de SP, blijkt uit alle peilingen. De PvdA is de SP niet voorbij ge streefd maar kiezers lopen wel over. Het kantelmoment was het premiersdebat, zegt onderzoeker Peter Kanne van TNS Nipo. „Wij vragen mensen ook om aan te ge ven wat ze eerder stemden. Dan zie je dat de PvdA wint ten koste van de SP. Die trend zie je ook bij de andere peilers." Een stap van de SP naar de PvdA is niet zo groot, stelt Kanne. „En de PvdA heeft zich al bewezen als regeringspartij. Voeg daarbij de 'over my dead body'-uitspraak van SP-leider Emile Roemer over de Europese boete die hij zou weige ren te betalen. Dat hebben pro-Eu ropa kiezers van hem doen naden ken. Roemer is in het defensief" De andere premierskandidaat, WD'er Mark Rutte, is weggezet als leugenaar omdat hij de waar heid niet sprak over zijn program ma en dat van de PvdA. „Samsom is duidelijk de winnaar tot nu toe", stelt campagnestrateeg Kay van de Linde. Ooit werkte hij voor politici als Pirn Fortuyn en Ri ta Verdonk. „Samsom heeft het momentum te pakken, het ongrijp bare gevoel dat hij het heeft. En na tuurlijk die geweldige soundbite 'Nu doet u het weer' die zijn cam pagneteam heeft overgenomen van Ronald Reagan." Het 'premiersdebat' van RTL speel de Samsom in de kaart doordat zo wel CDA'er Sybrand van Haersma Buma als D66'er Alexander Pecht- old ontbraken, meent Van de Lin de. „Als enige kon Samsom zich presenteren als redelijk alternatief Dat was moeilijker geweest met die twee erbij. En hij kon toen pro fiteren van het zwakke optreden van Roemer en Rutte." Het probleem van Roemer is zijn bourgondische imago, zegt Van de Linde. „Hij moet dat beeld omzet ten naar dat van een kandi daat-premier en dat lukt hem niet. Als je Roemer klem zet in een de bat, kan hij die druk niet aan." Rutte is 'te gemakzuchtig', ver trouwt op zijn teflonlaagje waar door alles van hem afglijdt. „Maar hij heeft nu het stempel van leuge naar. Dat kun je niet hebben. En als je de premiersbonus wilt op strijken, moet je je premier-waar dig opstellen. Zeggen dat je samen uit de crisis wilt komen. Maar hij is te veel bezig om in een debat vliegen af te vangen." Samsom moet blijven doen wat hij doet, fouten van anderen uit buiten, zichzelf niet overschreeu wen. En hij moet Roemer onder druk zetten, stelt Van de Linde. zie onze website:binnenland Roemer: Samsom moet keuze maken voor linkse coalitie DEN HAAG - De excuses die de fabri kant van het middel softenon voor het eerst heeft aangeboden, vor men een historisch moment voor alle slachtoffers. Dat verklaarde za terdag de Stichting Nesos (Neder landse Softenon Slachtoffers). Topman Harald Stock van de Grünenthal Group uit het Aken (D) bood de excuses aan bij de ont hulling van een standbeeld voor de slachtoffers, in het nabijgelegen Stolberg. Door het middel sof tenon werden ruim 50 jaar gele den wereldwijd 10.000 baby's mis vormd geboren. De stichting die de belangen van softenonslachtoffers in Nederland behartigt, sluit zich aan bij kritiek van Duitse slachtoffers die vinden dat het beeld dat is betaald door het bedrijf, een pr-stunt is. De ex cuses zijn ook onvoldoende voor veel slachtoffers. „Het bedrijf moet de portemonnee opentrekken", zei advocaat Freddie Astbury na mens Britse slachtoffers. Astbury is zelf zonder armen en benen ge boren nadat zijn moeder het mid del had genomen. In Nederland zijn 25 softenonslachtoffers be kend. Het middel was hier als pijn stiller en tegen zwangerschapsbra- ken alleen op recept verkrijgbaar. DEN HAAG - De hogere maximum snelheid die sinds zaterdag geldt op een groot deel van de Neder landse wegen, heeft niet geleid tot extra ongelukken. Dat is de eerste indruk van het Korps landelijke politiediensten (KLPD). „De ongevallen die er zijn ge weest, hadden niet te maken met de hogere maximumsnelheid", meldde een woordvoerster giste ren. Volgens haar is het wel zo dat in weekeinden altijd vrij weinig ongelukken gebeuren. Of de hoge re snelheid tot meer, of misschien wel minder, overtredingen heeft geleid is nog niet bekend. Het KLPD heeft dit weekeinde niet meer dan normaal gecontroleerd op snelheid. Een 21-jarige man op de '130-weg' A31 mocht deson danks zijn rijbewijs inleveren. Hij reed, onder meer over de vlucht strook, 190 kilometer per uur. De maximumsnelheid ging zater dag op een groot deel van de Ne derlandse wegen omhoog van 120 naar 130 kilometer per uur. HILVERSUM - Zeker 15.000 veroor deelde criminelen lopen nog altijd vrij rond. Het lukt Justitie maar niet om ze op te pakken. Ze heb ben samen 3388 jaar cel open staan. Dat blijkt uit gegevens die RTL Nieuws heeft opgevraagd bij het Centraal Justitieel Incassobu reau (CJIB). Het hoge aantal is simpel te verkla ren. Veel verdachten mogen in vrij heid afwachten of de rechter hen een gevangenisstraf oplegt. Als ze worden veroordeeld, komen ze niet opdagen. Uit de gegevens van het CJIB blijkt dat in de afgelopen 5 jaar ruim 10.000 veroordeelden definitief onder hun straf wisten uit te komen. Ze waren zo lang zoek dat hun straf is verjaard. De niet-uitgevoerde celstraffen wa ren opgelegd voor lichte en zware misdrijven, zoals illegale hennep teelt, diefstal, gewelddadige over vallen, kindermisbruik en moord of doodslag. Het Openbaar Ministerie wil maat regelen nemen om te voorkomen dat verdachten in afwachting van hun straf verdwijnen. „We denken aan het afnemen van het paspoort en het intrekken van het rijbe wijs", zegt hoofdofficier van Justi tie Henk Korvinus in RTL Nieuws. Ook zou het voorarrest moeten worden verlengd. Tweede Kamerlid Lilian Helder van de PVV noemt de cijfers 'be wijs dat het niet juist is dat ver dachten van een misdrijf hun von nis in vrijheid mogen afwachten'. Ze heeft vragen gesteld aan staats secretaris Fred Teeven (Justitie) over de kwestie en wil dat de wet wordt aangepast. Doet hij dat niet, dan maakt ze zelf een initiatief wetsvoorstel. Ook de PvdA stelde vragen over het nieuws. Volgens Kamerlid Ach- med Marcouch blijkt Justitie niet in staat om alle veroordeelde crimi nelen hun straf te laten ondergaan en is dat een teken dat de recht staat op dit punt faalt. ROERMOND - Prins Willem-Alexan der heeft zaterdag een krans ge legd bij het Nationaal Indië-monu- ment in Roermond. Dat deed hij in aanwezigheid van minister Hans Hillen van Defensie en Com mandant der Strijdkrachten Tom Middendorp. Zeker 20.000 veteranen herdach ten in Roermond de ruim 6.200 Nederlandse militairen die tussen 1945 en 1962 omkwamen tijdens missies in de toenmalige overzeese gebiedsdelen Nederlands-Indië en Nieuw-Guinea. Vier F-16's voer den boven het park Hattem, waar de herdenking plaatshad, een 'mis sing man'-vlucht uit. HONDA fl Ruimte van een stationwagon m Zuinig en toch sportief Magic Seats flexibele binnenruimte Fl 40 jaar aan technologische innovatie HONDA CIVIC. JUIST NU! Bekijk ons verkiezingsprogramma op jshirê Hotel - Bon'Aparte 113 beschikbaar! OP=OP Reserveren via: 0900 700 7004 0,25 p.m.) ma/vr 09.00 - 21.00 uur za/zo 10.00 uur-15.00 Uur •prijs o.b.v. 2-persoonsbazetting en exd. reserveringskosten 12,50 per boeking. Kijk voor de volledige voorwaarden op de website. Let op! Alleen op 3 september tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7