Simpele boerenjongen b 341 Van Persie kroont zich nu al tot koning van Manchester United maandag 3 september 2012 Wim Geelhoed wil mensen al vijftig jaar raken met zijn lessen door Roel Wiche DEN HAAG/SOUTHAMPTON - Hoe lang denkt bondscoach Louis van Gaal dit fenomeen nog buiten Oranje te kunnen houden? En hoe zou Wayne Rooney gisteren gekeken hebben naar de man die binnen amper twee weken zijn troon heeft veroverd? Robin van Persie is na zijn hattrick in en te gen Southampton (2-3) nu al de koning van Manchester United. Jarenlang was de begenadigde aan valler het troetelkind van Arsène Wenger, de boss van Arsenal, maar sinds gisteren kan hij ook niet meer stuk bij diens eeuwige vijand Alex Ferguson, de man die hem deze zomer wist te verleiden tot een spectaculaire transfer naar Manchester. De United-manager stond gisteren in het volgepakte stadion Sint Ma ry's minutenlang als versteend naar het veld te staren, want uitge rekend in zijn jubileumwedstrijd (duizendste duel in Premier Lea gue) dreigde hij een nederlaag te gen een promovendus te moeten ondergaan. Maar toen bleek weer eens dat de Engelse competitie voor Robin van Persie het ge droomde podium is om te excelle ren. Met twee goals in de slotminu ten boog hij een 2-1-achterstand om in een 2-3-overwinning. De Rotterdamse spits had in de eerste helft ook al gescoord en kreeg na rust de hoon van de ruim 30.000 toeschouwers over zich heen toen hij een Panenka-penal- ty miste, na een overtreding van Jos Hooiveld, de Nederlandse ver dediger van Southampton. „Ik ben erg teleurgesteld in de strafschop", zei Van Persie na de wedstrijd. „Ik weet niet wat ik dacht toen ik hem nam. Ik was van plan om- hard te schieten, maar op het laat ste moment veranderde ik van ge dachten." Met zijn explosie liet de 29-jarige Flying Dutchman, vorig seizoen ge kroond tot beste speler van Enge land, weer de discussies oplaaien. Wat wordt straks de status van Wayne Rooney, de United-ster die zo lang onaantastbaar leek? Hij moest gisteren geblesseerd vanaf de tribune toekijken hoe Van Per sie, regerend topscorer van de Pre mier League, zijn doelpunten- moyenne op een indrukwekkend niveau hield. Na een teleurstellend EK en een seizoen waarin hij met United de titel aan stadsrivaal City verloor, moet Rooney vrezen dat hij straks in de aanvalslinie genoe gen moet nemen met een rol in de schaduw van Van Persie. Ook interessant: wat gaat er nu in het hoofd van Louis van Gaal om? De nieuwe bondscoach sloeg aan de vooravond van de desastreuze oefeninterland tegen de Belgen stoer zijn piketpalen door aan te kondigen dat Klaas-Jan Huntelaar voorlopig zijn eerste spits is. Die blijft ook keurig in de Bundes- liga scoren, maar wie gisteren de beelden van Southampton-United heeft gezien zal niet aan de gedach te ontsnappen dat Van Gaal zich beter aan een andere missie kan wagen: het eindelijk laten rende ren van de spits Robin van Persie in Oranje. Het is afwachten of de bondscoach daarvoor voor één keer zijn principes laat varen. BUITENLANDS OMEgMBBI BELGIE KV Mechelen - Beerschot AC 0-2, Charleroi - AA Gent 1-1, Zulte-Waregem - Bergen 2-4, Lïerse - Leuven 1-1, Beveren - Cercle-Brugge 2-0, Club Brugge - Standard Luik 4-2, Ander- lecht - Genk 2-2, Lokeren - KV Kortrijk later Club Brugge 6-16 KV Kortrijk 5-7 Anderlecht 6-12 Lierse SK 6-7 AA Gent 6-11 Beerschot 6 - 7 Standard Luik 6-10 OH Leuven 6- 7 KRC Genk 6-10 KV Mechelen 6- 5 Zulte-W. 6-10 Beveren 6 - 4 RAEC Bergen 6 - 8 Charleroi 6 - 4 KSC Lokeren 5 - 7 Cercle Brugge 6-1 DUITSLAND Schalke 04 - Augsburg 3-1, Bayer Leverkusen - Freiburg 2-0, Werder Bremen - Hamburger SV 2-0, Nurnberg - Borussia Dortmund 1-1, Hof- fenheim - Frankfurt 0-4, Fortuna Dusseldorf - Bor Monchengladbach 0-0, Wolfsburg - Han nover 0-4, Bayern Munchen - Stuttgart 6-1 Bayern M. 2-6 Werder Br. 2-3 Eintracht Fr. 2-6 Greuther Furth 2 - 3 Hannover 96 2- 4 VFL Wolfsburg 2 - 3 FC Schalke 04 2- 4 FSV Mainz 05 2- 1 Fort Dusseldorf 2- 4 SC Freiburg 2- 1 Bor. Dortmund 2 - 4 Hamburger SV 2-0 Borussia MG 2-4 FC Augsburg 2-0 FC Nurnberg 2 - 4 Hoffenheim 2-0 B. Leverkusen 2 - 3 VfB Stuttgart 2 - 0 ENGELAND West Ham - Fulham 3-0, Swansea - Sunderland 2-2, Tottenham - Norwich 1-1, WBA - Everton 2-0, Wigan Athletic - Stoke City 2-2, Manches ter City - Queens Park Rangers 3-1, Liverpool - Arsenal 0-2, Newcastle - Aston Villa 1-1, Sout hampton - Manchester U 2-3 Chelsea 3 - 9 Fulham 3-3 Swansea City 3 - 7 Stoke City 3-3 WB Albion 3 - 7 Sunderland 2 - 2 Manchester C 3-7 Tottenham 3-2 ManchesterU 3-6 Norwich City 3- 2 Everton 3 - 6 Reading FC 2-1 West Ham 3 - 6 Aston Villa 3 - 1 Arsenal 3 - 5 Liverpool 3 - 1 Wigan Athletic 3-4 Queens Park 3 - 1 Newcastle U 3-4 Southampton 3 - 0 ITALIE Torino - Pescara 3-0, Bologna - AC Milan 1-3, Udinese - Juventus 1-4, Cagliari - Atalanta la ter, Catania - FC Genoa later, Inter - AS Roma later, Lazio Roma - Palermo later, Napoli - Fio- rentina later, Parma - Chievo later, Sampdoria - Siena later Juventus 2 - 6 AS Roma 1 - 1 Inter - 1-3 Catania 1-1 Napoli 1 - 3 Cagliari 1 - 0 Chievo 1 - 3 Parma 1 - 0 FC Genoa 1 - 3 Palermo 1-0 Fiorentina 1 - 3 Udinese 2-0 Lazio Roma 1 - 3 Bologna 2 - 0 Torino 2- 3 Pescara 2- 0 AC Milan 2-3 Atalanta 1 - -2 Sampdoria 1-2 Siena 1 - -5 PORTUGAL Vitoria Guimaraes - Estoril 2-2, SC Olhanense - FC Porto 2-3, Beira Mar - Moreirense 1-1, Gil Vicente - Vitoria Setubal 0-0, Rio Ave - Acade mica later, Pacos de Ferreira - Braga later, Benfi- ca - Nacional later FC Porto 3 - 7 Academica 2-2 Moreirense 3-5 Pacos Ferreira 2-2 Benfica 2 - 4 Estoril 3 - 2 Braga 2 - 4 Beira Mar 3-2 Maritimo 2 - 4 Guimaraes 3 - 2 SC Olhanense 3 - 4 Vitoria Setubal 3 - 2 Rio Ave 2 - 3 Sporting PI 2-1 Gil Vicente 3-3 Nacional 2 - 1 SPANJE Celta de Vigo - Osasuna 2-0, Zaragoza - Mala ga 0-1, Deportivo la Coruna - Getafe 1-1, Real Mallorca - Real Sociedad 1-0, Rayo Vallecano - Sevilla 0-0, Athletic de Bilbao - Real Valladolid 2-0, Levante - Espanyol 3-2, Real Madrid - Gra nada CdF later, FC Barcelona - Valencia later Real Mallorca 3 - 7 Betis Sevilla 2 - 3 Malaga 3 - 7 Celta de Vigo 3 - 3 Rayo Vallecano 3 - 7 Real Zaragoza 3-3 FC Barcelona 2 - 6 Athl. Bilbao 3 - 3 Real Valladolid 3 - 6 Real Sociedad 3 - 3 Dep. la Coruna 3-5 Valencia 2-2 Sevilla 3 - 5 Real Madrid 2 - 1 Atletico M. 2-4 Granada CdF 2-1 Getafe 3- 4 Espanyol 3-0 Levante 3 - 4 Osasuna 3-0 Vijftig jaar geleden richtte Wim Geelhoed een sport school op die inmiddels 1600 mensen plezier op de mat bezorgt. Zaterdag werd Geelhoed in het zonnetje ge zet in Oost-Souburg. Voor het vijftigjarig jubi leum van Sportschool Geelhoed wilde Pieter Delacourt zijn judopak zaterdag wel uit de mottenballen halen. Met een glimlach: „Ik heb er wel voor gewaarschuwd dat als iemand m'n pak beetpakt, het dan zomaar uit elkaar kan vallen." Sinds zijn vertrek vanuit Goes naar Breda, dertien jaar geleden, heeft de 37-jarige Delacourt geen mat meer onder zijn voeten ge voeld. Maar het vooruitzicht van een trai ning van Wim Geelhoed zelf, was niet te weerstaan. „Na mijn verhui zing ben ik bij verschillende sport scholen wezen kijken, maar zoals het bij Geelhoed was, heb ik het nergens meer gevonden. De speel se manier waarop hij met de sport en de kinderen omgaat... Om iets te noemen: Ik heb hem nooit ho ren schreeuwen of schelden." „Ik trainde vier, vijf keer per week bij hem. In de tijd van de tenta mens was ik voor de training al bekaf Wim zag dat en liet je dan gewoon doen. Hij liet je in een hoekje een beetje rotzooien om het hoofd leeg te maken en om energie op te doen. Je was er voor je plezier. Voor mij is bewezen dat het niet om méér trainen of zwaar der trainen gaat. Spelplezier in de sport hoort op nummer één te staan." Alsof Geelhoed zelf aan het woord is. Van deze filosofie is de inmid dels 73-jarige Geelhoed immers al vijftig jaar een warm pleitbezor ger. Dat kwam zo: „Om judoleraar te worden moest ik eerst twee jaar met iemand meelopen", vertelde Geelhoed zaterdag. „Na een week werd ik al alleen gelaten en moest ik alles zelf uitzoeken. Toen ben ik zelf een systeem gaan ontwikke len. Maar ik heb in het begon veel fouten gemaakt hoor." Hij erkende het ruiterlijk: „Mijn leerlingen op de training waren toen eigenlijk proefkonijnen. Om dat ik veel te hard was, hield ik geen leerling over. Maar ik moest er wel van leven. Toen heb ik me aangepast aan de leerlingen. Ik ging anders les geven. Speels en so ciaal." Precies zoals Delacourt het heeft ervaren. „Als tieners train den wij bijvoorbeeld ook met acht jarigen. Alleen maar om op een an dere manier met judo bezig te zijn." Die simpele boerenjongen, zoals Geelhoed zichzelf noemt, geboren in Zoutelande, kind uit een gezin met zeventien kinderen, bouwde met z'n creatieve inslag een ju do-imperium in de linkerbeneden hoek van Nederland. Met zelfbe dachte spelletjes als vechtbal (kijk maar 's op YouTube), buik-rug-staan, apenkooi en tenen- pakkertje prikkelde hij spelender wijs de spieren van de kinderen. In de jaren zeventig en tachtig mocht hij met zijn ideeën over be weging zelfs spelletjes ontwikke len voor de NCRV-programma's Stedenspel en Zeskamp (ook op YouTube te vinden). „Ik vind hem een genie op het gebied van bewe gingstechniek", roemde Tonny Mulder, tegenwoordig eigenaar van Sportschool Geelhoed. „Hij vi sualiseert meteen hoe je een bewe ging kunt optimaliseren. Als ilc daarvan maar een tiende had..." Gekscherend zegt Mulder wel 's te gen Geelhoed 'Je mag nog niet dood gaan, want we moeten eerst alles op video vastleggen. „Dat wil ik al tien jaar", aldus Mulder. „Maar ja, Wim heeft het druk en ik heb het druk... Ik wil het graag als naslagwerk. Wim heeft een unieke kijk op het spelletje. Het liefst zou ik zijn harde schijf in mijn hoofd doen. Bij Wim krijg je het idee: hoe meer je weet, hoe minder je weet." Berg je maar als Geelhoed een- Wim Geelhoed zet zijn handtekening op het judopak van zijn voormalige pupil Elisabeth Willeboordse. foto Rudy Boogert Judo heeft een vormend effect, meent Wim Geelhoed. „Mensen die hebben gejudc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 68