Miljoenenstrop Man (24) komt om na botsing met trein Auto weg tijdens bekijken infobord Roodharigenrecord Meer bezoekers Nazomerfestival CU: geld voor kleine basisscholen Moon overleden de stellino BINNENLAND DiederikSamsom heeft plots de wind mee 7 BUITENLAND Ethiopische premier begraven 8 MAANDAG I PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - editie: Walcheren Later zon, 3 september 2012 I 254e jaargang nr. 208 - los nummer 1,95, abonneeprijs 1,01 I 21 Verlies door blunder met derivatenhandel kan oplopen tot 170 miljoen door Henk Schutten AMSTERDAM - De Staat dreigt voor meer dan honderd miljoen euro het schip in te gaan door een blun der van rijksambtenaren met han del in derivaten (financiële produc ten). Het ministerie van Financiën geeft toe dat er 'operationele fou ten' zijn gemaakt. Rijksambtena ren hebben voor 11,2 miljard euro te veel aan derivatencontracten af gesloten, waarmee ze de Staat wil den behoeden voor renteschom melingen. Deze verkeerde inschat ting heeft: volgens het ministerie van Financiën al zeker honderd miljoen euro schade veroorzaakt. Volgens financieel deskundige Mar cel Tak, voormalig topambtenaar bij het Agentschap van Financiën, kan het verlies dit jaar oplopen tot 170 miljoen. Tussen 2008 en 2011 verloor de overheid al bijna 2,4 miljard euro op derivaten. Onlangs kwam woningcorporatie Vestia in grote financiële proble men door te speculeren op een stij ging van de rente, terwijl die de af gelopen jaren alleen maar daalde. De afgelopen maanden bleken ook nutsbedrijven, universiteiten en scholen op soortgelijke wijze grote verliezen te hebben geleden. Daar komt de rijksoverheid nu bij. Financiën wil niet vooruitlopen op mogelijke verdere verliezen. 'Het exacte bedrag van de tegenval ler kan nog worden beïnvloed Rijk door renteschommelingen. Inmid dels zijn de controleprocedures aangepast om de kans op herha ling van zulke fouten te minimali seren'. De overheid heeft een enorme staatsschuld, zo'n 400 miljard, en betaalt hierover veel rente, dit jaar tien miljard. Inspelen op rente schommelingen kan veel geld sche len. Maar als het verkeerd uitpakt, loopt het verlies op, zoals de laat ste jaren is gebeurd. KRABBENDIJKE - Een 24-jarige man uit Delft is zaterdagochtend rond half zes om het leven gekomen toen hij in zijn auto werd aangere den door een goederentrein. Dat gebeurde op een bewaakte spoorwegovergang bij de Noord- dijk in Krabbendijke. Hoe het on geluk heeft kunnen gebeuren, is nog niet duidelijk. Door het ongeval reden er een paar uur geen treinen tussen Ber gen op Zoom en Kruiningen-Yerse- ke. Rond half tien kwam het trein verkeer langzaam weer op gang. MIDDELBURG - Het Zeeland Nazo merfestival heeft dit jaar 28.344 be zoekers getrokken. Dat zijn er 1200 meer dan in 2011. In bijna de helft van de bezoeken ging het om een betaalde voorstelling of concert. Het bezettingspercentage van alle voorstellingen en concerten samen was gemiddeld 75 procent. Uit schieter was de locatievoorstelling Medea met 95 procent Ook de fes- tivalhartvoorstellingen trokken veel publiek. Het slotoptreden van Racoon was zaterdagavond met 3000 belangstel lenden het best bezochte concert. pagina 16: festivalhart vraagt méér BREDA - Het wereldrecord roodharigen op één plek is gisteren verbroken in Breda. Maar liefst 1255 'van nature roodharigen' waren bijeen, meldde de organisatie van de Roodharigendag. Een notaris keurde de recordpoging goed. Het oude record stond op 890. De roodharigen moes ten minimaal tien minuten bij elkaar staan, tus sen hekken. Breda was toneel van het 'Roodhari gen weekend'. Volgens de organisatie kwamen in totaal zo'n 4000 tot 5000 roodharigen uit tal van landen af op het evenement. foto Bas Czerwinski/ANP GOES - Van een automobilist die even uit was gestapt om een infor matiebord te bekijken, is de auto gestolen. De diefstal werd gister middag rond drie uur gepleegd op het Troelstrapad in Goes. De eigenaar had zijn wagen met draaiende motor en onafgesloten op de parkeerstrook laten staan. Terwijl hij op het informatiebord stond te kijken, liep een man ach ter hem langs, stapte in de auto en reed er mee weg richting het Tien deplein. Het gaat om een gele me tallic Peugeot 106 met kenteken nummer PN-HS-76. Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel 088-013 9910 MIDDELBURG - De ChristenUnie wil 200 miljoen euro beschikbaar stellen om kleine basisscholen in krimpregio's - waaronder Zeeland - open te houden. Dat zei lijsttrekker Arie Slob zater dag in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Hij was te gast bij #zeelandkiest, het verkiezingspro gramma van de PZC en Omroep Zeeland. Volgens Slob zijn scholen cruciaal voor de leefbaarheid in dorpen. „Als de scholen dichtgaan, dan gaan de gezinnen weg." Zondag was Marianne Thieme van de Partij voor de Dieren te gast. Als het aan haar ligt, komt er zo snel mogelijk een einde aan de mosselvisserij. pagina 2 en 3: Thieme en Slob SEOUL - De Zuid-Koreaanse dominee Sun Myung Moon (92) is maandag (lokale tijd) overleden. Dat meldde de Amerikaanse krant The Washing ton Times, die in 1982 was opgericht door Moon. Hij overleed in Seoul aan de gevolgen van een longontste king. De geestelijke begon in 1954 de Verenigingskerk, die naar eigen zeg gen drie miljoen volgelingen heeft. Ik vind rood haar mooi Reageer op pzc.nl UW MENING 262 reacties Ik begrijp niets van het selectiebeleid van Louis van Gaal eens oneens ■MMn x 51% 1 "49%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 1