ió| zeeland Kortgenes ansicht Festivalhart vraagt méér Cultuur van alle markten thuis zeeland in de vorige eeuw maandag 3 september 2012 iimMUÊÊaumsmgsssat^isseaam Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lindenbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. Het afsluitende concert van Racoon trok een vol Abdijplein. Niet één inzender kwam met een foute oplossing. Allemaal wisten ze te vertel len dat de foto van vorige week genomen is in het Noord-Bevelandse dorp Kortgene. Volgens T. J Wiskerke-Schippers uit Middelburg stamt de kaart uit omstreeks 1901 en is het daarmee een van de oudste ansichten van het dorp. Vooral restaurant de Korenbeurs deed bij veel lezers een belletje rin kelen. Rinus de Moor uit Ret- ranchement: „Ik zag het in één oogopslag. Het is de Kaaistraat in Kortgene. Als geboren Noord-Be velander die daar ruim 30 jaar heeft gewoond, zag ik diverse her kenningspunten. Allereerst de Her vormde kerk, midden op de foto. Ook zeer bekend is 'logement de Korenbeurs', thans restaurant-bras serie, met een uitbreiding van het pand rechts." Jo Jeronimus-van der Heijden uit Kortgene ziet achter de kerk de to ren van Kortgene. „Die is erg oud en heeft veel moeten doorstaan tij dens de oorlogen van vroeger en het water. De Duitsers stalen de klok tijdens de oorlog en stortten hem in zeé, maar hij werd gevon den en is terug naar Kortgene ge bracht." A.A. Bustraan uit Middelburg: „Verderop in de bocht, dat kun je net niet zien op de foto, staat de slagerswinkel van mijn oom; de keurslagerij van de familie Bou- wense. De slagerij is al meer dan honderd jaar oud en wordt nu be mand door twee van mijn neven, ook Bouwense geheten." Mevrouw Wiskerke-Schippers her kent ook de personen die op de fo to staan afgebeeld. „Slager Kramer is met de fiets en de vrouw met de witte muts is Nele Kramer." Een van de twee mannen in het midden wordt door haar herkend als brievenbesteller Geluk, maar veel andere inzenders denken dat de mannen politieagenten zijn. De winnaars van de waardebon zijn: j. Jeronimus uit Kortgene; Erna Borremans uit Goes en Joke Verhulst uit Kamperland Het Zeeland Nazomerfesti val kende twaalf dagen lang locatietheater en optredens van veelal vertrouwd hoog niveau. Toch begint er in het hart iets te wringen. Met de Zeeuwse muzi kantenparade Band- stafette gevolgd door een sterk optreden van Racoon op een vol (rond de 3000 bezoekers) en sfeervol Abdij - plein in Middelburg kende het Na- zomerfestival zaterdagavond een prachtig sluitstuk. Wie terugblikt, ziet veel meer moois aan zich voorbijtrekken. Bij de locatieproducties veroverde de dansvoorstelling How long is now in de Machinefabriek in Vlissingen vele harten. Ook Medea oogstte volop lof, voor zowel de locatie (in Veere) als het spel. Over Boot door Rolf Bosboom Berg, in Sas van Gent, waren de meningen iets meer verdeeld. De enige teleurstelling was Zeeuwen van Oranje, in de Voetbal Experien ce in Middelburg. Op en rónd het Abdij plein (het 'festivalhart') bleken de ldeinere to neelvoorstellingen op vaak onver moede plekken opnieuw een waar devolle aanvulling op de locatie producties en droegen daarmee bij aan het festivalgevoel. Dat geldt ook voor de pleinpicknick - die dit jaar alle records brak - en het tradi tionele Nazomerzingen, al stelde het meezinggehalte ervan deze keer menigeen wat teleur. Veel aandacht gaat uit iiaar de con certen op het Abdijplein. Voor dit (niet-gesubsidieerde) onderdeel kiest de organisatie steeds meer voor commercieel aantrekkelijke namen. Waar de programmering voorheen een verrassende veelzij dige ontdekkingsreis was én - net als de locatievoorstellingen - een ontmoeting tussen Nederland en Vlaanderen, traden nu bekende va derlandse acts op die vaker in de omgeving te zien zijn, zoals Miss Montreal, Jurk! en Destine. Geen bezwaar tegen grote namen, maar een festivalhart als dit (alom geprezen als een van de mooiste concertlocaties in het land) vraagt om iets extra's, om iets exclusiefs. De meeste bands van dit jaar, hoe goed ook, wekten echter niet de in druk Middelburg als meer dan een regulier optreden te zien en deden 'hun ding', waardoor er geen recht werd gedaan aan het bijzondere ka rakter van het Nazomerfestival. Het hart dreigt zo verwijderd te ra ken van de ziel van het festival. door Theo Gele MIDDELBURG - Van zwoele dames die de onschuldige voorbijganger naar de expositie Zeerotica in het Muzeeum te Vlissingen probeer den te lokken tot Muis Leeuw die met hun liedjes een heel ander publiek aanspraken. De Uit Cul- tuurmarkt Zeeland bood zaterdag middag een uitgebreid overzicht van wat dertig culturele instellin gen in de provincie komend nasei zoen te bieden hebben. Scoop en de Zeeuwse Bibliotheek tekenden voor de organisatie van deze goedbezochte markt. De com binatie van lekker weer, de toch al zaterdagse drukte en het Zeeland Nazomer Festival werkte goed. Wie al niet speciaal voor deze cul turele amuses naar de Middelburg se markt was gekomen, pikte er toch heel wat van mee. De variatie was groot Kleine kin deren dansten in polonaise met Muis over de markt. Even verder op legden vrijwilligers van de Vere niging Musea Schouwen-Duive- land in hun kraampje geduldig uit wat er zoal in de eilandelijke toon- kamers te zien is. En helemaal aan de overzijde werkten en zongen de mannen van de Wasschappelse Heiploeg de hele dag onvermoei baar door. Wie ter plaatse aan cul tuur wilde doen, mocht bij Kunst educatie Walcheren zelf een schil derijtje maken als onderdeel van een groot kunstwerk. Een video-impressie van de cultuur- markt is te zien op www.pzc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 16