'Ik mag helemaal niets aan deze beelden veranderen' 141 zeeland Ronald Geertse kampioen Grijpskerke Jeans Inn Dode en verwaarloosde schapen in weiland bij Driewegen Zeeland^, Oost-Souburg IMajaars- en Mfii wintercollectie mSiS maandag 3 september 2012 door Rian Janse GRIJPSKERKE - Ringrijders van de plaatselijke verenigingen kwamen zaterdag in actie in Aagtekerke en Grijpskerke. In Grijpskerke was het de hele dag erg spannen. De neven Pieter en Ronald Geertse maakten er een mooie wedstrijd van. Ronald mis te 's ochtends al een ringetje, waar door hij de hele dag op het vinken touw zat. Pieter reed foutloos tot en met de 29e beurt. Hij kon de druk niet aan om ook die laatste ring te steken, waardoor na 30 beurten beide deelnemers op 29 gestoken ringen stonden. In de daaropvolgende kamp was Ronald de sterkste en daarom mocht hij zich dagkampioen noemen. Ver der won hij ook de ie beker, de Weststrate-prijs, de groene sjerp en tot slot de felbegeerde pollepel. Pieter Geertse moest dus genoe gen nemen met de 2e plaats en de 3e beker. Edward Dingemanse ein digde op de 3e plaats met 26 rin gen. Piet Dekker won de 2e beker. De prijs voor het mooist versierde paard werd gewonnen door zijn dochter Stephanie. Naast de prestaties van de ringrij ders werd er ook stilgestaan bij en kele jubilea. Bianca Poppe vierde haar 25-jarig ringrijders jubileum. Hans Geertse kreeg een mooi aan denken om te vieren dat hij zijn 100e wedstrijd in dienst van de GRV reed. Tijdens de traditionele Gapingse dag konden de 17 sjezencombina- ties in totaal 76 ringen steken. Er was één combinatie die dit voor el kaar kreeg: Elvira Reijnierse en Jan Hendrikse. Zij werden gekroond tot kampioenen van 2012. De strijd om de 2e en 3e plaats viel in het voordeel van Melanie de Bruijn en Jan Geldof, die Jennie en Ab Paauwe in de kamp versloe gen. Beide combinaties staken 75 ringen. Het koppel Paauwe won ook de pollepel. Agenda ZRV: 8 september: Souburg ringrij- den 8.30-17.00 uur; Veere ringrij- den Sandenburgh 11.00-17.00 uur; Goedereede demonstratie te paard 11.00-16.30 uur DRIEWEGEN - Voorbijgangers heb ben zondagochtend drie dode en tientallen sterk verwaarloosde schapen aangetroffen bij Driewe gen. Ze hebben dit gemeld bij de politie. Van de dode dieren ver keerden er twee in verregaande staat van ontbinding. Eén dood schaap zat verstrikt in een net. De politie is na de melding bij de scha pen gaan kijken en heeft de zaak daarna overgedragen aan de Neder landse Voedsel- en Warenautori teit. Welke conclusies die heeft ge trokken, is nog niet duidelijk. zie video op www.pzc.nl De Dames en Heren De stadhuisbeeldengroep is ver vaardigd door de Mechelse beeld houwer Michiel Ywijnsz in 1517-1518. De groep bestaat uit vier Heren en drie Dames van Veere: Hendrik II van Borsele, 1409-1474 Janna van Halewijn, overleden in 1478. Wolfert VI van Borsele, 1430-1486. O Charlotte van Bourbon Montpen- sier, overleden in 1478. O Philips van Bourgondië, overleden in 1498. Anna van Borsele 1471-1518. Adolf van Bourgondië 1.489-1540. O De beelden zijn bij de restauratie van het oude stadhuis, 1932-1932, vervangen door nieuwe beelden van Oswald Wenkenbach. „Gaandeweg probeer ik de beel den te 'begrijpen'. Dit zijn erg mooi gemaakt beelden, heel fijn gedetailleerd." De dames en Heren zijn door Ywijnsz in begin 1500 naar het le ven gemaakt en gepolychromeerd. Die originele kleuren zijn nog het beste te zien in de wapenrok en 'de binnenkant van de mantel van Philips, wijst Vereecke. „Je ziet dat de objecten zijn gemaakt door een echte specialist. Je hebt kunste naars van de eredivisie tot de vijf de klasse. Ywijnsz behoorde duide lijk tot die eredivisie." Vereecke doopt een rank penseeltje in lijm en gaat weer aan de slag. Gepassioneerd én geduldig. Executieverkoop Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Belastingdienst Het gaat niet om geduld, maar om passie, zegt de Brusselse conserva tor-restaurateur Jacques Vereecke. Minutieus werkt hij aan de ring van de zeven originele beelden. Doel: het behoud van de unieke groep Dames en Heren van Veere. door Annemarie Zevenbergen Geconcentreerd bekijkt hij Adolf van Bourgon dië. Jacques Vereecke laat zien dat de rechter voet van het beeld met twee ver schillende soorten steen is geres taureerd. Ook de handen zijn later opnieuw aan het beeld toege voegd. De vrij lompe lichaamsde len passen niet echt bij de fraai vormgegeven en schitterend gede tailleerde beelden van de vermaar de Mechelse beeldhouwer Michiel Ywijnsz. „Maar ja", zegt Vereecke, „Dat hoort bij beelden van zo'n vijfhonderd jaar oud. Er zijn altijd twee keuzen als een beeld bescha digd raakt: restaureren of weg gooien. Gelukkig is hier het eerste gebeurd. Herhaaldelijk, zoals je aan de beelden kunt zien. Ik ben daar blij om, want ze bestaan nog. En in vrij behoorlijke staat" Dat de conservator zich gelukkig prijst ondanks de niet altijd even fraaie herstellingen, is begrijpelijk. Veel 'leeftijdsgenoten' van deze beelden eindigden als puin in mu ren of vloeren. Het is ook een van de weinige beelden van Ywijnsz die nog bewaard zijn gebleven. Een unieke groep ook, want een complete serie van zeven stadhuis- Die originele kleuren zijn nog het beste te zien in de wapenrok en de bin nenkant van de mantel van Philips. beelden uit de zeventiende eeuw is vrijwel niet meer te vinden. „Als ik straks klaar ben met mijn werk, mag je er eigenlijk niets van zien", zegt Vereecke. „Als je heel goed kijkt, zie je wel dat barstjes of erosiegaatjes zijn opgevuld, maar verder niets. Af en toe is dat wel eens moeilijk, dan vind ik gips of cement dat niet echt mooi aan het beeld zit. Maar ik mag dat er niet afhalen of veranderen. Dan wordt het restaureren. Dat is niet de be doeling. Doel van dit werk is puur conservering; behoud van de beel den voor de toekomst, ervoor zor gen dat ze niet verder vervallen. Het scheelt natuurlijk veel dat ze nu hier binnen staan. We hebben eerst een studie en onderzoek naar de beelden gedaan. Via archie ven en door het maken van foto's, elektromagnetisch onderzoek en laboratoriumonderzoek van mor tel en steen proberen we in beeld te krijgen hoe de beelden door de tijd heen zijn bewerkt. Archieven geven echter vaak weinig informa tie. Alleen hoeveel geld de restaura tie gekost heeft, maar niet wat er gedaan is. Uit ons onderzoek is bij voorbeeld gebleken dat er toch zout in de beelden zit. Zout maakt het verhardingsproces moeilijker. Dat zijn dingen die je wel moet weten voor je aan het werk gaat. het maakt verschil bij je materiaal keuze." boten op mMmMh... voor meer plezier op het watert Tel. 0118 61 36 69 Uijterschootweg 221 Middelburg www.zeelandboten.nl Donderdag 6, vrijdag 7 en zaterdag 8 september JASSEN «TRUIEN JEANS SWEATERS Zaterdag 8 sept. JAARMARKT alles 5,- in onze kraam! Deze actie is alleen geldig in Oost-Souburg. SPIJKERHARD DE BESTE!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 14