Peil Veerse Meer omhoog Klein en snel blusvoertuig 241 zeeland Eind in zicht van kustwerk Veerplein Oostburgse tandarts vertrekt met noorderzon Commandant Bos: Geniet van een mixed grill special voor twee personen van €39,95 voor €19,95 bij Restaurant Saloniki in Middelburg! Volg ons op @twitter en /facebook zaterdag 1 september 2012 Versterken oevers bijna klaar door Annemarie Zevenbergen MIDDELBURG - Het waterpeil van het Veerse Meer is de afgelopen ja ren geleidelijk verhoogd in de win ter. Nu is het juiste winterpeil be reikt en wordt de laatste hand ge legd aan de versterking van de oevers en het aanpassen van de laatste poldergemalen. Het waterpeil van het Veerse Meer is in de zomer hoger dan in de winter. Dat is altijd zo geweest maar de afgelopen jaren is dat peil voor de winterperiode geleidelijk verhoogd met dertig centimeter. Leuk voor de watersporters die dan, simpel gezegd, langer beschik ken over meer en dieper water. De verhoging is tot stand gebracht door in die winterperiode meer water uit de Oosterschelde te ver mengen met het brakke water van het Veerse Meer. Daardoor verbe tert de waterkwaliteit wat weer een positieve invloed heeft op de leefomstandigheden van plant en dier, met name in de ondiepere de len van het meer. Een veel kleiner deel van het meer (zo'n tweehon derd hectare) valt nu droog in de wintermaanden. Rijkswaterstaat en het Waterschap Scheldestromen sloten hiervoor in 2010 al een overeenkomst. Rijkswa terstaat betaalt het waterschap ruim vier miljoen euro om alle maatregelen te nemen die samen hangen met de peilverhoging. Het waterschap krijgt hierdoor name lijk ook te maken met extra be heerskosten in en rond het Veerse Meer, door bijvoorbeeld extra on derhoud aan en aanpassingen van de steigers. Op dit moment legt waterschap Scheldestromen de laatste hand aan het versterken en hier en daar verhogen van oevers. Dat gebeurt met een extra laag zand, stortsteen en grind. Om hoeveel kilometer oever het precies gaat, is volgens het waterschap lastig aan te geven: 'Het gaat soms om kleine stukjes hier en daar. En bij de ene oever rekenen we in kilometers, bij de ander weer in kuub'. De oevers lig gen zowel in het Walcherse als het Bevelandse deel van het meer. De totale kosten van die versterking bedragen ruim negen ton. De verhoging brengt ook de aan passing van tien poldergemalen met zich mee. Die moeten ervoor zorgen dat het hogere waterpeil geen overlast veroorzaakt voor de omgeving. Boeren en omwonen den moeten geen natte voeten krij gen. Eind oktober moet alle werk klaar zijn. Het Veerse Meer is een brakwater- meer zonder getij, waarvan het peil kunstmatig geregeld wordt. Tot deze permanente verhoging van dertig centimeter in de win ter, was het verschil in zomer- en winterpeil aanzienlijk. Nu is de stand in de zomer 0,10 en 's win ters 0,30 meter onder NAP. door Martijn de Koning BRESKENS - Waterschap Schelde stromen is begonnen met de laat ste fase van het kustversterkings- werk op en rond de Veerhaven bij Breskens. De komende tijd staat vooral in het teken van asfalteren en afwerken. Zo wordt het 500 meter lange, nieuwe muurtje op de dijk ten westen van de haven deels 'ver stopt' in een kleilaag. Alleen de bo venste meter van het muurtje blijft zichtbaar. Ook komen er nieuwe trappen aan beide kanten van de dijk. De dijk rond het Veerplein is in middels versterkt De aanvoer van klei met vrachtauto's is daarom ge stopt. Het waterschap werkt nu aan de nieuwe infrastructuur op het plein en ter hoogte van het badstrand. De oude wegen wor den weggehaald en nieuwe aange legd. Er is een nieuwe parking aan gelegd voor automobilisten die mensen bij het veer afzetten of op halen. Er komen, ter hoogte van het plein en het oostelijk daarvan gele gen badstrand, ook nieuwe fiets en wandelpaden. Het waterschap verwacht "half sep tember klaar te zijn met alle asfal- teringswerkzaamheden. Dan volgt nog de plaatsing van bankjes en vuilnisbakken en, tenslotte, een feest. Daarbij wordt de lokale be volking betrokken. 'Bij veel mensen staat de wasmachine op de bovenste verdieping. Als er daar dat wat voorvalt en wij moe ten op de klassieke manier blussen, dan gutst het wa terde trappen af en stroomt het door het plafond'. Het brandweerkorps van Koude- kerke heeft een nieuwe auto. Een klein en snel interventievoer tuig dat geheel zelfstandig kan opereren en uniek is in Neder land. door Emile Calon Sneller ter plaatse, in de wijde omgeving en min der waterschade. Dat zijn volgens Koude- kerkse brandweercom mandant Cor Bos de voordelen van" de nieuwe brandweerwagen van het korps. Die is een stuk klei ner dan de klassieke brandweerwa gen. De bemanning is ook kleiner. Die bestaat uit vier vrijwilligers, terwijl een grotere wagen pas mag uitrukken als er zes brandweerlie den aanwezig zijn. Burgemeester Rob van der Zwaag (Veere) wijst er ook op dat de nieuwe wagen een ton goedkoper is dan een gro te. „Deze kost twee ton, een grote drie." Bos geeft aan dat waterschade vaak een fors deel van de schade uitmaakt. ;,Bij velen staat de was machine op de bovenste verdie ping. Als er daar dat wat voorvalt en wij moeten op de klassieke ma nier blussen, dan gutst het water de trappen af en stroomt het door het plafond." In negentig procent van de gevallen zal de bemanning van de nieuwe wagen niet met wa ter blussen maar met een schuim- mengsel. „Kan na afloop met een nat doekje zo worden opge ruimd", grapt één van de brand weerlieden tijdens een oefen avond in Ylissingen. De nieuwe wagen van Koudekerke lijkt erg op het snelle interventie voertuig van de Stadsgewestelijke brandweer. Die van het korps Kou dekerke is echter completer, aldus Bos, omdat deze op drie verschil lende manieren kan blussen. Met schuim, water met lage druk en water met hoge druk. Het voertuig van het Stadsgewest is bedoeld om snel ter plekke te zijn en direct hulp te verlenen. Het wordt altijd gevolgd door een tweede brand weerwagen. Het voertuig van Kou dekerke is dusdanig compleet dat het geheel zelfstandig kan opere ren. Bos verwacht op termijn dat heel wat Walcherse brandweerposten worden uitgerust mét een snel in terventievoertuig. Op Walcheren zijn nu dertien brandweerkazer nes met veertien grote wagens. Het zou hem niet verbazen als over een aantal jaren er nog zes grote brandweerwagens rondrij den. en de rest van het wagens zijn vervangen door de kleinere snelle interventievoertuigen. In de loop van volgend jaar krijgt het Schouwen-Duivelandse brand weerkorps een snelle interventie wagen. Voorlopig blijft het bij één exemplaar, zegt commndant Dirk Jan Bestman. De brandweer heeft bij een uitruk vaak moeite om zes man op de wagen te krijgen. Met het snelle interventievoertuig zijn er alvast vier op weg. Het snelle interventievoertuig van het korps Koudekerke. De brand weer van Schouwen-Duiveland mag volgend jaar zo'n auto tegemoet zien. foto Szaak Verkeste door Martijjn de Koning OOSTBURG - Tandartspraktijk Nieuwstraat in Oostburg zit in de problemen. De eigenaar, Mustafa Omer, is met de noorderzon ver trokken en heeft daarbij de inboe del meegenomen. Waarom hij dat gedaan heeft, is niet duidelijk. Er gaan wel verhalen over een faillis sement. De enkele honderden klanten van Omer zijn niet inge licht In het bedrijf,dat sinds 2008 als éénmanszaak op naam staat van Omer, werkten verder een andere tandarts en een assistente. Die stonden afgelopen maandag tot hun eigen verbijstering voor een leeg gebouw. Stoelen, materiaal en computers waren allemaal verdwe nen. Het pand is ook eigendom van Omer, die afkomstig is uit Cy prus en officieel woonachtig is in Amsterdam. De collega van Omer, de Hongaarse tandarts Bedo, wil de vrijdag niet veel kwijt over de zaak. Wel geeft ze aan zo snel mo gelijk een oplossing te zoeken. De assistente van Omer, die giste ren niet bereikbaar was, spreekt momenteel op straat iedereen aan die ze herkent als patiënt, met de mededeling dat alle apparatuur verdwenen is en "ze daardoor ook geen gegevens van klanten meer heeft. Ze raadt iedereen aan zo spoedig mogelijk naar een nieuwe tandarts over te stappen. Dat is nog niet zo makkelijk, bleek vrijdag. Wie als klant tandartsen in de buurt belt, krijgt te horen dat die eerst willen afwachten hoe deze zaak verder gaat. „We wach ten af tot we officieel iets horen", verklaarde één van hen gisteren desgevraagd. „Vervolgens zullen we met elkaar in overleg gaan." e 13^" VAN: €39,95 KORTING 50% vandaag op sweetdeal.nl Weekenddeal In restaurant Saloniki waan je je al na een paar minuten in Griekenland: zon, zee, strand. Maar Griekenland bestaat uit meer. Wat dacht je van cultuur of de heerlijke Griekse wijnen Allemaal dingen die het leven een stuk prettiger kunnen maken. @SWEETDEALZEELND @SWEETDEALZEELAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 92