Historisch houten tintje in de Maarstraat 22 zeeland Onderzoek naar jeugd duurder Scholen doen aan Monumentendag A Afsluiting Stationsbrug Middelburg definitief Uitkijken over het water zaterdag, 8 september 2012 Nationale Open Dag Vrijmetselarij Poëzie als wapen Barre zeereis voor sportvissers Noord-Beveland zaterdag 1 september 2012 door Ton van den Nouweiand ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland wordt de komende jaren gecon fronteerd met ongeveer een ver dubbeling van de kosten voor on derzoek naar gedrag, welzijn en meningen van jongeren. Het gaat om de jaarlijkse Jeugdmo- nitor Zeeland, uitgevoerd door het instituut voor sociale en culturele ontwikkeling Scoop in Middel burg. Het provinciebestuur schroeft de jaarlijkse subsidie voor dit onder zoek langzaam terug van ruim 240.000 euro dit jaar naar 190.000 euro in 2015. Als gevolg daarvan krijgen de gemeenten, die per in woner meebetalen, de komende ja ren steeds hogere rekeningen ge presenteerd. Schouwen-Duiveland betaalt dit jaar 4100 euro mee aan de Jeugd- monitor. Volgend jaar wordt dat 5900 euro en de jaren daarna wordt dat meer. Veere heeft het precies uitgere kend. Deze gemeente gaat van 2700 euro nu naar 5600 euro in 2015. Ook Middelburg en Vlissin- gen melden dat zij hun bijdragen binnen drie jaar ongeveer verdub beld zien. „Wij zijn akkoord met de verho ging van volgend jaar", vertelt lules Starmans, afdelingshoofd Sa menleving van de gemeente Schouwen-Duiveland. „Maar dat betekent niet dat we het eens zijn met verder verhogingen. Elf sep tember overleggen de Zeeuwse ge meenten over Scoop en de Jeugd- monitor." De gemeente Veere heeft al laten weten dat Scoop met een bezuini gingsplan moet komen. Boven dien wenst Veere dat Scoop nog eens góed beargumenteert of de Jeugdmonitor aan gestelde ver wachtingen voldoet. Volgens Veere hebben de meeste Zeeuwse gemeenten inmiddels aangegeven er ook zo over te den ken. Overigens wordt vastgesteld dat de Scoop met de Zeeuwse Jeugdmoni tor afgelopen jaar wel waar voor zijn geld heeft geleverd. 55K3ÏSS»i«5S55 SEROOSKERKE - Bij het caisson in de Schelphoek bij Serooskerke (S) is door Staatsbosbeheer een uitkijktoren geplaatst. Een bouwsel van hout en me taal. Vanaf de toren kijkt de bezoeker uit over de Oosterschelde en het kre- kengebied. De Schelphoek is ontstaan na de Watersnoodramp van 1953. foto Dirk-Jan Gjeltema MEEST GELEZEN 1Wietkwekerijen geruimd 2. Nieuwe beheerder dorpshuis 3. Morgans trekken over eiland KIEK NOE Een weblog over oude klassenfoto's van verslaggevers Esme Soesman en Piet Kleemans. TIPS schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto ZIERIKZEE - Driehonderd kinderen van negen Schouwen-Duivelandse basisscholen doen vrijdag 7 sep tember mee aan de speciale Klas- sendag, voorafgaand aan Open Mo numentendag. De leerlingen krijgen les over mo numenten en gaan daar ook kij ken. Zo zijn onder meer bezoeken gepland aan het Stadhuismuseum, de Dikke Toren en het Graven steen in Zierikzee en aan Brusea in Bruinisse en het Milieu Educa tief Centrum van Renesse. Deelne mende scholen zijn: Theo Thijssen- school, St. Willibrordusschool, De Meie en de JW van den Doel- school uit Zierikzee, de Meerpaal en Op Dreef en de Ds Pieter van Dijkeschool uit Bruinisse, De Sto ve uit Noordwelle en 't Staepel'of uit Renesse. De Open Monumenten Klassen- dag wordt voor de derde keer op Schouwen-Duiveland gehouden. De belangstelling van scholen voor deze dag neemt elk jaar toe. Door het organiseren van deze schoolac tiviteit verwacht de landelijke stichting Open Monumentendag bij de kinderen de basis te leggen voor interesse in en waardering van het cultureel erfgoed op latere leeftijd. Mogelijk wekken de kinde ren bij hun ouders misschien ook interesse, hoopt de stichting. VRIJMETSELAARS IN ZEELAND helemaal van deze tijd Wie zijn ze? Wat willen ze? Wat doen ze? Maak kennis met de vrijmetselarij. Loop eens vrijblijvend naar binnen bij een van de onderstaande Zeeuwse Loges: Loge 'De Opgaande Ster', Beestenmarkt 5, Goes Zie de logewebsite www.deopgaandester.nl. Loge 'Scaldis', Beestenmarkt 5, Goes 11.00-14.30 uur 'Loge'De Ster in 't Oosten', St. Domusstraat 66, Zierikzee. 10.00-17.00 uur U bent van harte welkom! Kunstenares Erna Jurg heeft zich van meet af lot van de Maarstraat aangetrokken. Zij hanü haar strijd om snelle herbouw poëzie als wapt als slotakkoord het opgeluchte: 'Voorbij het sc leed, het stadshart wordt opnieuw bekleed'. Aan de Maarstraat in Zierikzee wordt hard gewerkt aan het dichten van een gapend gat in de bebouwing. Lukkie Zijlstra uit Dreischor wil de nieuwe bebou wing in historiserende stijl eren met een speciaal houten straat naambordje. door Piet Kleemamis Het straatnaambordje is een middel en geen doel, bena drukt Zijlstra. „Ik wil graag dat dit ge biedje aan de Maarstraat weer tot leven komt. Ik hoop dat het opge waardeerd wordt. Dat het een plek wordt waar bezoekers van Zierik zee zich helemaal op hun gemak voelen." Het idee voor het speciale naam bordje, dat Zijlstra voor haar gees tesoog ziet, ontstond min of meer bij toeval. „Ik was in Willemstad geweest en daar zag ik een houten straatnaambord van de Rozema rijnstraat. Ik vond dat mooi, ik maakte er een foto van en zette die op facebook. Daar kwamen meteen veel reacties op, onder an deren van een timmerman die mij uitnodigde om eens langs te ko men omdat hij zo'n houtsnijwerk naambordje ook wel kon maken." Het gat van Zierikzee, jaren gele den ontstaan nadat aan de Maar straat een aantal bouwvallige pand jes was ingestort en gesloopt, lijkt Zijlstra een ideaal plekje om het naambordjesplan handen en voe ten te geven. Zij polste bouwbe drijf Boogert uit Oosterland - in middels druk met het vullen van het gat - en die bleek wel oren te hebben naar een speciaal straat naambordje voor de Maarstraat nieuwe stijl. Het kwam tot een be scheiden werkgroepje dat de plan nen verder aan het uitwerken is. Zijlstra: „Ik wil graag stimuleren dat mensen meer bewust naar hun leefomgeving kijken en kijken hoe die beter kan. Het moet echt gaan borrelen." Als voorbeeld van waar dat 'borre len' toe kan leiden noemt ze de restauratie van de reclameschilde ring voor Solo-margarine op de oude kruidenierswinkel van de in 2010 overleden Cor van Dixhoorn. „In Zierikzee heb je bijvoorbeeld aan de Meelstraat zo'n oud pak huis met muurschildering, alleen zijn de letters helemaal vervaagd. Misschien is daar ook wel iets aan te doen." Zo zijn er volgens Zijlstra nog veel meer voorbeelden te bedenken van relatief simpele en goedkope manieren om de leefomgeving wat op te peppen. „Woon je in de Ro zemarijnstraat, zet dan Rozema rijn in een bloembak bij je huis. Het hoeft allemaal niet zo ingewik keld te zijn. Het zou erg leuk zijn als dit projectje tot ideeën leidt die breed gedragen worden. Zo kom je verder en zo wordt één plus één drie in plaats van twee." Zijlstra moet nog met de gemeen te Schouwen-Duiveland om de ta fel om te zien wat de mogelijkhe den zijn voor het plaatsen van bij zondere straatnaambordjes. Jarenlang prijkte er na het instorten van een aantal bouwvallige pandjes een gapend gat in de Maarstraat. Bouwbedrijf Boogert uit Oosterland dicht het gat. foto Dirk-Jan Gjeltema NEELTJE JANS - Vier sportvissers uit Noord-Beveland hadden het woensdagavond niet breed toen zij over vier meter hoge golven door KNRM-reddingboot Koop- mansdank naar huis werden ge sleept. De vier lagen 45 kilometer uit de kust te vissen toen hun boot, de Lady Ellen, rond 18.00 uur motorproblemen kreeg: Intus sen wakkerde de wind aan tot 5 a 6. Toen de Koopmansdank arri veerde, waren de vissers zeeziek. De redders deelden •'zwemvesten uit en sleepten de visboot naar Neeltje Jans, waar het stel om 21.30 uur arriveerde. De Lady Ellen heeft Colijnsplaat als thuishaven. door Emile Calon MIDDELBURG - Niemand heeft be zwaar gemaakt tegen de afsluiting van de Middelburgse Stationsbrug voor gemotoriseerd verkeer, zo heeft de gemeente Middelburg te horen gekregen van de rechtbank. De gemeente heeft daarop direct extra borden geplaatst waardoor het nu nog duidelijker is dat er niet met auto's over de brug gere den mag worden. Ruim drie weken geleden werd de afsluiting van kracht. Omdat nie mand bezwaar heeft gemaakt - of ficieel gaat het om beroep aanteke nen - is de afsluiting nu officieel. De politie heeft van dinsdag tot en met vrijdag dertig bekeuringen aan automobilisten uitgedeeld voor het negeren van het inrijver- bod. Ze zijn daadwerkelijk aange houden of ze krijgen binnenkort een bekeuring via de post thuis. De dagen daarvoor deelde de poli- tie 66 bekeuringen uit aan automo bilisten. Volgens de politie is het opvallend dat fietsers en bromfietsers nu de verkeersregels, rondom dé Stations brug negeren. Ze rijden zeer vaak door het rode licht. Fietsers die be trapt worden moeten een boete be talen van 85 euro. Bromfietsers cF zijn 150 euro kwijt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 90