Politici staan in de rij voor tv PZC Maartje blikt nog even terug 4Witteman stelt slimme vragen Pauw irriteert kijktip zaterdag, 13.10 uur kijken luisteren Na de val van het ka- binet-Rutte en de bekendmaking van de nieuwe Verkie zingsdatum wreven de EO-presentato- ren Andries Knevel en Tijs van den Brink zich in de handen. Ze zagen aankomen dat Knevel Van den Brink weer in verkiezingstijd zou vallen. „Net als twee jaar gele den, dat was mazzel voor ons", zegt Van den Brink. Het liep anders. Bij de Vara en de Nederlandse Publieke Omroep (NPO) ontstond het idee Pauw Witteman en Knevel Van den Brink in de weken voor de verkie zingen te laten samenwerken. Als locatie werd Utrecht gekozen. Andries Knevel: „In een grote tent waarin veel publiek past, zo krijgt het een groots karakter. In de stu dio passen niet zo veel mensen." De EO trapt de reeks maandag af met een debat tussen Mark Rutte en Emile Roemer, volgens de pei lingen dé kandidaat-premiers. Het is een revanchemogelijkheid voor Roemer, die afgelopen zondag niet best uit het lijsttrekkersdebat van RTL kwam. Daarna verzorgen de Vara en de EO bijna om en om de uitzending. Het mixen van de presentatoren in combinaties als Pauw Van den Brink ging de Vara te ver. „Andries en ik zagen het wel zitten. Dan hadden we nog een sterker ver haal gehad en was het helemaal duidelijk dat we onderlinge ver schillen hiervoor aan de kant heb ben gezet", zegt Van den Brink. „Ja, we hadden daar wel zin in", vult Knevel zijn collega aan. Achter de schermen werken EO en Vara wel degelijk nauw samen aan het programma. De redactie van Pauw Witteman werkt al eni ge weken in het EO-gebouw om onderling onderwerpen en keuze van de gasten af.te stemmen. „Het moet natuurlijk niet zo zijn dat we ruzie gaan maken over de gasten." voor de verkiezingen heeft een aan tal vaste onderdelen. Zoals een ru briek waarin steeds een bekende Nederlander de digitale stemhulp Kieskompas invult. Daarnaast on derzoekt Wouke van Scherren- burg dagelijks de juistheid van ver kiezingsretoriek die politici bezi gen tijdens de campagne. Aan de tafel van 1 voor de verkiezin gen wordt drie weken lang alleen over politiek gesproken. Volgens Knevel en Van den Brink een groot verschil met het programma dat hun naam draagt. „Als er al een artiest komt, bespreken we niet zijn nieuwe cd, maar hebben we het over zijn visie op politiek. Naast politici hebben we politieke journalisten en analisten als gast." Lijsttrekkers komen in deze tijden graag, zeggen de EO'ers. Knevel: „Het kost weinig moeite politici te In de latenight- talkshow 1 voorde verkiezingen tellen de EO en de Vara samen af naar de Tweede Kamer verkiezingen, op 12 september. En ze volgen de nasleep. „Het is niet moeilijk om politici te charteren." door Nico Postma charteren. Appeltje-eitje. Dat is in lauwe tijden weieens anders. Dan hebben Kamerleden en ministers minder belang bij publiciteit." Knevels grote wens: Geert Wilders in het praatprogramma. Hoewel die al een aantal jaren zijn gezicht niet meer liet zien in de talkshows op Nederland heeft de PW-lei- der nu toegezegd te komen. De kijker kan denken dat voorlich ters en lijsttrekkers voorwaarden stellen. Over met wie ze aan tafel willen zitten en welke onderwer pen ze ter sprake willen brengen. „Politici zullen kiezen door wie ze zich liever laten interviewen. Arie Slob van de Christenunie kan bij de EO op meer empathie en be grip voor zijn standpunten reke nen", zegt de aan de VU verbon den politicoloog André Krouwel. Knevel: „Dit keer hebben politici en voorlichters weinig noten op hun zang. Is weieens anders." Krouwel: „Televisie is belangrijk voor de bekendheid van politici. Kiezers moeten hen eerst leren kennen voor ze hun vertrouwen en hun stem gunnen. Diederik Samson van de PvdA en Sybrand van Haersma Buma van het CDA zijn nog redelijk onbekend, die hebben tv nodig. Campagnes wor den ook meer dan vroeger gericht op massamedia en nieuwe media. Tv speelt nog altijd de grootste rol. En het effect van uitspraken op tv wordt nog belangrijker, want over alles wordt daarna getwitterd. Een blunder heeft dan grote impact." Pauw Witteman noch Knevel Van den Brink zijn trendsettend, zegt Krouwel over de verschillen. „Ze bepalen de agenda niet, ze rea geren slechts op nieuwsgebeurte nissen. voor de verkiezingen zal ook trendvolgend zijn." Van den Brink: „Dat kan kloppen. Nieuws in een ochtendkrant kan de hele dag beheersen. Als politici nieuws uitdelen, zitten wij als late- nightshow niet op de eerste rij. Toch maken ook wij nieuws en wordt het altijd direct opgepakt." Krouwel stelt dat Pauw Witte man meer op de actualiteit zit dan de EO-mannen. Die zoeken in de visie van de politicoloog wat meer diepgang bij hun gesprekspartners. Knevel ontkent dat Knevel Van den Brink minder actueel is. „De laatste weken hadden we altijd de meest relevante politicus van de dag aan tafel. Het klopt wel dat wij de gasten iets meer ruimte geven. In een debat zijn wij als presentato ren soms minutenlang stil." Krouwel noemt Pauw Witteman hijgerig, een aanpak die de politico loog verafschuwt. „Zij zijn uit op conflictnieuws. Wie heeft ruzie met wie? Dat is heel duidelijk voor kiezers, maar met inhoud heeft het weinig te maken. De rolverde ling is ook erg doorzichtig. Witte man stelt de zogenaamd slimme vragen en Pauw moet daarna met een onaangename opmerking de gast irriteren. Hij roept zaken om emotie of woede op te roepen." Krouwel bevuilt zijn eigen nest met die kritiek. Hij is namelijk de maker van Kieskompas, die BN'ers in het programma gaan invullen. Krouwel: „Mijn hoop is dat het ge sprek daarna wel over de inhoud gaat en over de vragen van Kies kompas, niet zozeer of de uitslag al dan niet bevalt. Kieskompas krijgt dan al snel de schuld, terwijl het veel interessanter is in te gaan op de vragen die mensen hebben beantwoord. Wat vinden ze van orgaandonatie en waarom? Vraag naar drijfveren in plaats van in te zoomen op de uitkomst." i 1 voor de verkiezingen. Vanaf ko mende maandag (3 september) tot en met vrijdag 21 september op Nederland 1 om 23.00 uur. ■■;>v Reageren? redactie.media@wegener.nl Andries Knevel, Tijs van den Brink, Paul Witteman en Jeroen Pauw zijn één voor 1 voor de verkiezingen. foto CPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 77