Op beverjacht in De Biesbosch i7reizen SS rei: Je kunt er kanoën, wandelen en fietsen. En op beverjacht. In De Biesbosch komt daar natuurlijk geen geweer aan te pas. Agnes Zuiker ging op avontuur in een fluisterboot. Zaterdag 1 september 2012 reizen@wegener.nl 024-3650360 Wie per kano op beverjacht gaat, doet er goed aan niet te dicht langs bomen te varen, waarin de bevers hun tanden hebben gezet. foto John Peters Fotografie Een bever peuzelt een hapje op. foto Eric Isselée Nationaal Park De Bies bosch is het grootste zoetwater getijdenge- bied van Europa. Het is ontstaan na de Sint Elizabethsvloed in 1421 en zit tjok vol bijzondere vogels, vissen, plan ten en zoogdieren. Een prima manier om van al dit fraais te genieten is per boot. Zo'n tocht kun je maken vanaf de twee bezoekerscentra en het Biesbosch Museum onder leiding van gidsen. Er zijn verscheidene excursies per fluisterboot of per kano, maar vooral de beverzwerftochten zijn populair. Een of meer bevers hopen we van daag te zien tijdens onze 'bever jacht'. Het is druilerig, deze zomer avond. Gewapend met paraplu's en stevige wandelschoenen begin nen we aan ons beveravontuur. Om er een beetje 'in' te komen brengen we eerst een bezoek aan het BeverBos, waar een nagemaak te beverburcht is gebouwd. De gid sen wijzen op de vraatplekken van de bevers, vertellen over hun leef wijze en laten de stolken zien: de puntige boomstammen die zo ty perend zijn bewerkt door de ster ke oranje bevertanden. Een beetje bever heeft maar 5 minuten nodig om een stammetje van 8 centime ter door te knagen. In vroeger tijden kwam de bever algemeen voor in Nederland, maar vanwege zijn pels, vlees en het ge neeskrachtige bevergeil (een geur- stof waarmee de bever zijn territo rium afbakent) werd er uitgebreid jacht op hem gemaakt. De laatste in het wild levende bever werd in 1826 doodgeslagen. Het gebied bleef daarna lang beverloos. De Biesbosch is van oudsher een rijk gebied, waar mensen eeuwen lang dankbaar gebruik van hebben gemaakt. Er werd gevist en op vo gels gejaagd. Biezenvlechters, boe ren en eendenkooikers verdienden hier hun boterham. Na 1970 kreeg de natuur kreeg er vrij spel en raak te De Biesbosch overwoekerd door wilgenbomen. Om de diversiteit en variatie in het landschap terug te brengen, be sloot Staatsbosbeheer onder meer tot het uitzetten van bevers. De eerste drie paartjes kwamen in 1988 uit het Oost-Duitse Elbege- bied. Helaas bleven deze bevers niet alleen kinderloos, tot over maat van ramp kreeg één van hen ook nog de boom op zijn kop die hij net zelf had omgeknaagd. Het dier overleefde de klap niet. Geluk kig bleken de beverstelletjes die la ter door prins Bernhard werden uitgezet wel vruchtbaar. Inmiddels is de populatie bevers gegroeid tot zo'n 250 exemplaren. Het is een be schermde diersoort, zodat de kans om er één in het wild te zien steeds groter wordt, mits je stil bent. De bever doet het dus goed in het water- en voedselrijke landschap van De Biesbosch. Overal zie je de sporen van zijn drukke leven dat bestaat uit het bouwen van burch ten en omknagen van wilgen boompjes. Al die sporen zijn goed te zien vanaf het water, maar het leukst is natuurlijk om de bever in het echt te zien. Daarvoor gaan we aan boord van fluisterboot De Sterling. Schipper Wiecher stuurt de boot behendig door het water van de smalle kre ken, waarin de bevers hun burch ten hebben gebouwd. Al varend trekt overweldigend natuurschoon aan ons voorbij. Het gele moeras- kruiskruid bloeit weelderig, de ro ze bloemen van de reuzenspring- balsemien verspreiden hun zoete parfum en daartussen staat af en toe een reiger onverstoord te vis sen. Deze oase van rust herbergt veel bijzondere vogelsoorten, waar onder de zeearend, de visarend, le pelaars en het blauwbosje. Halverwege de tocht worden de deelnemers getrakteerd op warme chocolademelk en een beverkoek. Het is aan het begin van de avond toch wel fris in zo'n open boot. De gidsen geven ondertussen allerlei beverparafernalia door, zoals een namaakbever, een stukje vacht, een paar verharde uitwerpselen en een doosje met naar bevergeil rui kende grond. Het ruikt in de verte naar ontsmettingsmiddel. Van een echte bever echter geen spoor. Na ruim twee uur zet de fluister boot koers richting bezoekerscen trum. Net als we ons erbij willen neerleggen dat de bever deze avond onzichtbaar blijft, gaat er een golf van opwinding door de boot. Er is een groot dier gezien dat langs de oever zwemt, tiet zal toch niet? Maar jawel, daar is hij dan: een bever, en nog een joekel ook. Hij sleept een grote tak met zich mee, zodat hij goed te volgen is in het schemerdonker. Het beest trekt zich niets aan van zijn toe schouwers en begint in alle rust aan de tak te knabbelen. Je kunt hem horen knagen aan de bast, een lekkernij voor bevers. De rest van de tak sleept hij mee naar zijn burcht, om als versteviging te die nen of misschien als reservehapje. Na ongeveer een kwartier keert schipper Wiecher de boot. Zelfs na ruim twaalf jaar varen door De Biesbosch is ook hij onder de in druk van het schouwspel. Net zo blij als zijn passagiers legt onze schipper aan. De Biesbosch O Vanuit het Biesboschcentrum in Dordrecht worden vaar- en wandelexcursies met of zonder gids, dagtochten en kinderactivi teiten georganiseerd. Je kunt er ook zelf een fluisterbootje, kano of fiets huren. De bevertochten worden gehou den in september en oktober. Kijk op de website voor de precieze data. Een tocht duurt 2,5 uur en kost voor volwassen 12 euro; kinderen en ouderen betalen 9 euro. Meer informatie via telefoon 078-6305353 of op www.actiefginidebiesbosch.nl •7 - J- Reageren? i--"* redactie.reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 73