paradijsjes voor hun ii spectrum De volkstuintjes zijn een erfenis uit de communistische tijd h Zaterdag 1 september 2012 Polen vrezen Elke zomer trekken miljoenen Polen uit de stad naar een buitenverblijf. Wie het kan betalen, bezit een eigen dzialka. Minder vermogende Polen genieten in een volkstuintje. Maar een gerechtelijke uitspraak dreigt een einde te maken aan dit populaire overblijfsel van het communisme. tekst en beeld Michiel van Blommestein van de Universiteit van Warschau onlangs op de Poolse radio. „In die tijd waren er voedseltekorten en in de tuintjes konden arbeiders tenminste nog groenten kwe ken." Maar intussen zijn de tuintjes vol gens de antropoloog uitgegroeid tot een le vensstijl. De buitencultuur zit sterk gebak ken in de Poolse identiteit en die cultuur is in de steden een schaars goed. Lodynski: „Mijn vrouw en ik wonen op 35 vierkante meter." Het beheer van de volkstuintjes ligt bij de Poolse Vereniging van Volkstuingebrui kers (PZD). Hoewel geen eigenaar van de grond, heeft de PZD volgens de wet vrij wel volledige zeggenschap over de tuin tjes. De eigenaren van de grond zijn meest al de gemeenten. Die zijn volgens de wet verantwoording verschuldigd aan de PZD zonder dat daar een vergoeding tegenover staat Formeel kan iedereen zich aanmel den voor een tuintje, maar in de praktijk heeft iemand alleen een kans als hij weet hoe het 'systeem' werkt. Zo weegt de voor keur van de vorige gebruikers zwaar, waar door kinderen de tuintjes meestal 'erven'. Daarnaast is er een levendige handel in de rechten op de tuintjes. Veel van de volkstuincomplexen liggen dichtbij of zelfs in het centrum van de stad. In Warschau ligt een dergelijk terrein zelfs midden in de stad, tussen de hyper moderne kantoorgebouwen in. Tegenstan ders noemen het systeem niet alleen pro vinciaals, maar vinden het ook onrecht vaardig dat een ondemocratische vereni ging er de volledige zeggenschap over heeft. Daarnaast ergert het de gemeenten dat ze de grond niet voor commerciële doeleinden kunnen aanwenden. Waar door ze vrezen broodnodige inkomsten mis te lopen. Toch koos de politiek, van links tot rechts, er voor het systeem met een wet in stand te houden. De wet bestaat nog maar sinds 2005, aldus Anna Sobaczewska, hoogleraar constitutio neel recht aan de Universiteit van Lodz. „Maar de wet is dusdanig weinig aange past dat je nu kunt spreken van een erfe nis uit de communistische tijd. Daardoor biedt de wet een grote groep mensen ech ter wel zekerheid." Die zekerheid wankelt sinds de oud-voor zitter van de Poolse Hoge Raad een klacht indiende bij het Constitutionele Hof. Vol gens hem strookt de Wet Volkstuintjes voor Gezinnen niet met de grondwet, die gelijke behandeling en respect voor eikaars bezit voorschrijft. Het hof gaf hem groten deels gelijk, tot afschuw van de volkstuin houders. De liefde van de volkstuinders voor hun eigen vereniging is niet bijster groot. De PZD, die begin jaren tachtig werd opge richt, straalt nog steeds de bureaucratie uit die de Polen zich herinneren uit de com munistische tijd. PZD-voorzitter Euge- niusz Kondracki zwaait vanaf het begin de scepter en bestuurt de PZD als een per soonlijk koninkrijkje. „Ik heb geen idee wat ze voor ons doen", zegt Lodynski. „Ze staan boven de wet lijkt het wel." Op internetfora is de afkeer nog veel sterker. Er worden zelfs vergelij kingen gemaakt met kolchozen - de collec tieve boerderijen in de voormalige Sov jet-Unie. Maar sympathiek of niet, de volkstuinhouders voelen zich wel door de PZD beschermd. „Ik moet helemaal niets hebben van het communisme", zegt Lo dynski. „Maar het systeem van de volkstui nen is goed geregeld, juist voor mensen die het nodig hebben." Het vertrouwen in de toekomst is door de uitspraak van het Constitutionele Hof deels weg. De gebruikers vrezen enorme verhogingen van de pacht, vooral in de gro te steden waar 38.000 hectare aan volks tuintjes liggen. Voor de tuintjes in War schau en Wroclaw, die op de duurste plek ken liggen, worden al bedragen genoemd van 5000 euro of meer per jaar. Lodynski, die samen met zijn vrouw rond moet komen van een pensioen van omge rekend 650 euro per maand, blijft echter optimistisch. Zijn tuintje ligt niet in een stadscentrum en de aanwezigheid van een groot ontwateringskanaal bemoeilijkt even tuele grootschalige bouw. „Ik wil hier best meer voor betalen, maar het moet wel op te brengen zijn. Ze mogen ons het tuintje niet afpakken." Intussen speelt de PZD graag in op de angst van de volkstuinders en schuwt geen middel om haar leden op te zetten tegen de gerechtelijke uitspraak. In een reactie bracht de PZD het verhaal de wereld in dat een expert die door het hof was geraad pleegd, is veroordeeld voor geweldpleging tegen een bejaarde vrouw. En in een brief aan de Europese koepelvereniging van volkstuinbeheerders schrijft de PZD dat de rechters in Polen 'economisch liberaal vooringenomen' zijn. In volkstuinencomplex Albalen hangen posters die oproepen tot actie. De plakka ten waarschuwen voor forse huurverhogin gen en zelfs onteigening. Projectontwikke laars zouden volgens de actieposters hun oog hebben laten vallen op de terreinen in en nabij de stadscentra. 'Volkstuintjeshou- ders, laten we samen optrekken en opko men voor de groene republiek!' luidt de op roep op de posters. Hoewel de meeste gebruikers niet denken dat het zover komt, zijn ze wel huiverig voor wat de gemeente zal doen. „In het verleden wilden de gemeenten deze terrei nen helemaal niet", zegt Roman Kazmierc- zak (78), net als Lodynski gepensioneerd. „Hier werd bijvoorbeeld bouwafval ge stort. Eerst laten ze ons hier puinruimen en iets moois opbouwen, en nu willen ze ons er voor laten betalen." De politiek reageert huiverig op de zaak. Bejaarden, die hun ziel en zaligheid in de stukjes grond hebben gestoken, mogen niet de dupe worden, lijkt de algemene op vatting. Maar dat gaat volgens hoogleraar Sobaczewska niet eenvoudig worden. In ieder geval moet volgens haar de monopo liepositie en de structuur van de PZD wor den ontmanteld. Maar die structuur lijkt erg op die van de gemeenschap", verzucht ze. „Dus het is alsof je het hele politieke systeem overhoop gooit, op kleine schaal." De tijd dringt, de regering heeft achttien maanden de tijd om de uitspraak van het Constitutionele Hof te volgen. Sobaczews ka: „Lukt het ze niet binnen die periode een oplossing te vinden, dan vervalt de wet in zijn geheel, zonder dat er iets voor in de plaats komt Dat zou anarchie beteke nen en dan kunnen de gemeenten met de U* volkstuinen doen wat ze willen." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 67