spectrum 10 Schone slaapsters Zaterdag 1 september 2012 Er was eens, in een prachtig en politiek instabiel Oost-Euro pees land, een vijftal schone slaapsters. Op een rij lagen ze in het nationale kunstmuseum van Kiev, op een hemels bed en in maagde lijk wit, wachtend op een lokale prins die hen zou wakker kussen. Die prins moest wel eerst nog een paspoortcon trole ondergaan om zijn burgerlijke sta tus na te laten trekken. En een attest meenemen, om aan te tonen dat hij geen herpes kon overdragen aan de schone slaapster van zijn keus. Maar dan mocht de prins deelne mer zijn van Sleeping Beauty, het project van de Canadees-Oek- raïense kunstenaar Taras Polataj- ko, dat nog tot 9 september duurt. Hij blies het bekende sprookje dezer dagen nieuw le ven in. Sterker nog, de bezoeker die één van de door Polatajko uit gekozen vrouwen een kus wil ge ven, moet bij entree een contract ondertekenen en is daarmee ver plicht met de vrouw te trouwen als zij na de zoen haar ogen opent Deze moderne variant op een an tieke allegorie levert zowel de kunstenaar en zijn project als het museum een flinke dosis (interna tionale) publiciteit op. Maar het zorgt ook voor opschudding. De minis ter van Cultuur beschouwde het pro ject van Polatajko in eerste instantie niet als kunst Het leverde hem een on- line-aanval op van de kunstenaar die op zijn Facebookpagina over overheids- censuur sprak. Toen de minister in een onderhoud met de museumdirecteur ook de financiële voordelen van het project begon in te zien, ging hij als nog akkoord. De bezoekers hebben meer moeite met de politieke en maatschappijkritische boodschap die Polatajko in zijn project heeft verwerkt Zelf zegt hij daarover tegen het Oekraïens Dagblad: „De scho ne slaapster karakteriseert de status van de Oekraïense samenleving van daag de dag. De dame moet erg veel ge duld hebben. Net als ons volk. Maar na lang wachten, en als je een keuze durft te maken, kan alles in een koninkrijk veranderen." Die moraal achter het ver haal lijkt wat vergezocht en is mis schien ook niet meer juist In Oekraïne is het geduld redelijk op, vervangen in middels door gelatenheid. Er is al een revolutie geweest, in 2004, maar in een koninkrijk leven ze sindsdien niet Met nog acht weken te gaan tot de par lementsverkiezingen lijkt er boven- dien meer politieke repressie en min der keuze dan voorheen te zijn. Terwijl de schone slaapsters wachten, wordt elders in het land potentiële parle mentsleden met dreigtelefoontjes aan geraden zich van de kieslijst af te laten halen en kunnen journalisten naar ei gen zeggen nauwelijks fatsoenlijk hun werk doen. Onderzoekszender TVi is in tientallen steden uit het tv-pakket gehaald en vervangen door Bioscoop TV. Deze week was een inval bij de krant Glavnoe in Charkov. „Collega's ontvluchten zelfs het land", zegt hoofd redacteur Viktor Aleksejev. „Ik ben al jaren journalist, heb zelfs onder oud-president Koetsjma (die het land tot de Oranjerevolutie van 2004 leidde) gewerkt, maar deze tegenwerking van de media is erger dan ooit." Overigens: twee van de vijf schone slaapsters zijn inmiddels wakker gekust Nu maar af wachten of ze ook lang en gelukkig kunnen leven in een prachtig maar po litiek instabiel Oost-Europees land. De TF T *er ik10 )'aar aan ge~ werkt", vertelt een zicht- baar trotse Jerzy Lodyns- E ki (78) terwijl hij zijn Jbr* JL dzialka laat zien. Het ga zonnetje van de gepensioneerde elektri cien is piekfijn gemaaid en de boompjes en bloemen verraden groene vingers. Op het lapje grond van 300 vierkante meter staat ook een keurig opgeruimd houten zo- merhu isje, inclusief buitenkeuken. „Dat heb ik met eigen handen gebouwd, in een tijd dat bouwmaterialen zowat niet te krijgen waren." Het tuintje van Lodyns- ki staat op het volkstuincomplex Albalen, binnen de bebouwde kom van Lodz. Het centrum is in een halfïiurt per tram te be reiken. Lodynski geeft het direct toe: hij betaalt er weinig voor. Niet meer dan 30 euro per jaar alles bij elkaar, plus nog wat voor wa ter en licht. Daartegenover staat dat hij zijn 'ziel en zaligheid' in het stukje grond heeft gestopt. „Hier was helemaal niets en kijk nu. Iedereen hier heeft zijn hebben en houden in deze stukken grond gestoken." Het gebruiksrecht van Lodynski en dat van naar schatting 4 miljoen andere Polen is geregeld in de Wet Volkstuintjes voor Gezinnen. Omdat de meeste arbeiders zich geen echt buitenverblijf een dzialka, kun nen veroorloven, worden hen al dertig jaar lang volkstuintjes voor een minuscule bijdrage ter beschikking gesteld. Jongeren zien de volkstuintjes vooral als een kitscherig overblijfsel van communis tisch Polen. „Maar voor ons is het een stuk je Hof van Eden", zegt Lodynski. Hij is een van degenen die de dzialka's nog steeds zien als een eerste levensbehoefte in Po len. Dat was twintig jaar geleden niet over dreven, vertelde antropoloog Roch Sulima

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66