vangen vanuit de lucht spectrum 8 Een achtervolging terwijl de adrenaline uitje oren spuit Zaterdag 1 september 2012 Boeven Politiehelikopters. Ze ronken boven land en stad, op zoek naar criminelen. RTL4 brengt hun werk vanaf 2 september in beeld in de documentaireserie Unit luchtvaartpoUtie. Wij vlogen alvast mee. door Paul Vugts foto Mare Driessen De luchtverkeersleiding op Schiphol meldt dat de A380, het enorme vliegtuig van Emirates, zich opmaakt voor vertrek. 'Waarnemer' Jan Brand, die achter in de politiehelikop- ter de omgeving observeert met geavan ceerde camera's, navigatie-apparatuur en stafkaarten, vindt het toestel in seconden. Hij zoomt in. Op beeldschermpjes krijgen we het vliegtuig haarscherp in beeld. Wij hangen inmiddels boven Amsterdam oost, de A380 taxiet een kilometer of 12 ver derop, maar het voelt alsof we naast de startbaan zweven. De uitrusting van de po- litiehelikopter is de natte droom van een vliegtuigspotter, stellen we ons voor. Dank zij de uitrusting hoeft de helikopter ook niet boven de buurt te hangen die hij on derzoekt - wat vaker voorkomt dan we denken. Genoeg gespeeld. Vlak bij het Oosterpark hebben twee jongetjes van een jaar of 10 volgens getuigen een autokraak gepleegd. Ze zijn gevlucht op een fiets. De één draagt een wit, de ander een rood shirt. Eentje heeft een veelkleurige korte broek. De aanwijzingen over de vluchtrichting zijn vaag, dus dat wordt speuren naar een speld in een hooiberg. We zien politie auto's en een politiemotor over het Beu kenplein stuiven en cirkelen zeifin wijde bogen over de omgeving, maar de jongens zijn weg. Naar de Rivierenbuurt dan maar, waar een man de fiets van een agent heeft gestolen. Een gestolen fiets is normaal geen werk waarvoor de politiehelikopter uitvliegt. Maar omdat het om een politie- fiets gaat en we toch in de lucht zijn, gaat Andy Molenaar, alweer 26 jaar piloot op de heli's en sportvliegtuigjes van de politie, eropaf. Op verzoek van de meldkamer ne men we de achterkant in beeld van het pand dat de fietsendief is ingevlucht. De balkons en het dak zijn leeg. Agenten trap pen de deur in en arresteren de verdachte in de woning. Het geeft een machtig gevoel, zo zwevend boven de stad. We hangen op een hoogte van zo'n 200 meter, wat ongeveer de stan daard is. Onder de 150 meter mag Mole naar alleen met speciale toestemming vlie gen; maar kilometers hoog zweven kan ook. De politiehelikopter hangt sereen in de lucht, alsof je op een troon over het land wordt gedragen. Peter van Drueten, hoofd van de lucht- vaartpolitie van het Korps landelijke poli tiediensten, had ons al op Schiphol verteld dat de camera's (high definition, infra rood) waarmee de nieuwe politiehelikop ters uit 2009 werken, tot de modernste ter wereld behoren. Programmamaker Ronald Koopmans, die met collega Peter Wingen- der driekwart jaar meevloog om het werk van de vliegbrigade voor tv-zender RTL4 in beeld te brengen, laat ons spectaculaire beelden zien. Zoals de jacht op een crimi neel, die over snelwegen wordt achter volgd, maar tot weerzin van de achtervol gende politie ineens de stad inschiet. Met stuurmanskunst en veel geluk schiet de boef tussen paaltjes door, maakt levensge vaarlijke manoeuvres en strandt uiteinde lijk met een harde klap tegen een verkeers- masL De bestuurder rent weg, wordt aan gereden, belandt op een motorkap, maar vervolgt zijn vlucht. De bemanning van de politiehelikopter weet hem niettemin 'vast te houden', waarna collega's op de grond hem alsnog arresteren. De vliegers zijn trots op een recente zoek tocht naar een verwarde vrouw, die 's nachts naakt haar huis met vier kinde ren had verlaten. Een dochter van 9 jaar was op rollerskates naar haar moeder op zoek, met een deken onder haar arm. Dat alarmeerde passerende agenten. Een getui ge had een plons gehoord ergens bij het IJ, maar daar was in het pikkedonker niets te zien. De politiehelikopter zocht mee, met de apparatuur die 's nachts een kraakhel der zicht biedt, dankzij camera's die warm te registeren. De waarnemer achterin zag schuin onder een steiger een donker punt je. Het bleek de vrouw. Toen collega's haar uit het water visten, was op de warmtecamera alleen haar bo venlichaam nog donker: de temperatuur van haar benen was tot onder de 32 gra den gezakt. De ernstig onderkoelde vrouw heeft het overleefd. Dit soort successen ma- ken de helikopters populair. Sinds oktober 2011 tot april dit jaar kreeg de KLPD uit het hele land 395 aanvragen om bij, vooral, in braken en overvallen te assisteren. De heli kopter ging 232 keer daadwerkelijk de lucht in. In 37 zaken was de heli cruciaal. Er werden 57 verdachten gepakt, die zon der luchtsteun zouden zijn ontkomen. De helikopters zijn duur, de aanschafkost zo'n 85 miljoen en elke vlucht duizenden euro's. Maar ze zijn voor het politiewerk van grote waarde, zegt Peter van Drueten. T

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 64