Verdien ik wel genoeg? werken 17 Jong? Kies technisch beroep zaterdag 1 september 2012 Raasffiamsssass'gmmssgmss Iedere maand krijg je salaris op de bank gestort. Maar hoe sta jé er eigenlijk voor in vergelijking met collega's in binnen- en buitenland? Wie kijkt en vergelijkt met de Loonwijzer.nl komt erachter dat Nederlanders het zeker niet slecht hebben. door Ruurd Ubels illustratie Job van Gelder Waar doet-ie het van, die buurman die al weer een nieuwe au to heeft? Veel Neder landers vragen het zich weieens af. Promotie? Erfenisje? Zwart geld? Of zou zijn weelde gewoon bij el kaar verdiend zijn met hard wer ken? Ofschoon het altijd beter kan, mo gen Nederlanders niet klagen over hun gemiddelde salaris. „Wereld wijd hebben Nederlanders best veel te besteden. Onze lonen beho ren tot de hoogste in de wereld", zegt Paulien Osse, oprichtster van Stichting Loonwijzer. Loonwijzer publiceerde onlangs de resultaten van een onderzoek naar de hoogte van salarissen in 65 landen. Daaruit blijkt dat een Nederlandse leidinggevende met gemiddeld 20,83 euro bruto per uur het meest verdient (zo'n 3450 euro bruto per maand), met op de tweede plaats zijn Britse collega (omgerekend 19,56 euro per uur). Als het gaat om het netto salaris, dan levert de Nederlander wel iets meer in en houdt hij 12,93 euro per uur (2150 euro netto per maand) over tegen 13,57 euro voor de Brit. Omgerekend kan de Britse leidinggevende daarvan bij de loka le McDonald's' 4,8 Big Macs kopen en moet de Nederlander tevreden zijn met 4 van die calorieknallers. Ook lager in organisaties verdie nen Nederlanders goed. Zo staan administratieve medewerkers met èen bruto uurloon van 13,49 euro (2200 euro bruto per maand) we reldwijd op de tweede plaats, net achter hun Duitse collega's. Dat wij relatief goed verdienen, is ei genlijk ook wel logisch, vindt Os- se. „Nederland ligt in een hoogont wikkeld deel van de wereld. Ook is de werkloosheid hier relatief laag. Bovendien zijn we vergeleken met andere landen hoogopgeleid." Niettemin kunnen Nederlanders goed klagen over het salaris. Uiter aard vinden vrijwel alle werkne mers de hoogte van hun salaris een belangrijk onderdeel van hun plezier in hun werk. Maar het gevoel of die beloning voldoende is, heeft veel met eerlijk heid te maken, zegt Gijs van Bus sel, partner bij advieskantoor PwC en hoogleraar strategisch belo ningsbeleid aan Nyenrode Busi ness Universiteit. „Je hebt interne en externe eerlijkheid. Als ieder een in een bedrijf 1000 euro ver dient en jij 500, dan voelt dat on eerlijk en is de kans groot dat je die organisatie verlaat. En als ieder een in een bedrijf 1000 euro ver dient en collega's in een vergelijk- •bare organisatie 1500 euro, dan ga je waarschijnlijk ook weg. „In Basel staat op de ene Rijn oever het farmaceutische concern Novartis en op de andere oever branchegenoot Roche. Als de belo- ningsverschillen in het verleden opliepen tot meer dan 20 procent, zag je dat werknemers letterlijk naar de overkant gingen." Het calvinistisch besef dat werk meer is dan geld verdienen, is de laatste decennia toegenomen. Er zijn nieuwe elementen bijgeko men, zegt Van Bussel. „De eerste is zingeving. Wat doe ik met mijn werk? Heeft het nut? Wat voeg ik toe? Daarnaast vragen werkne mers naar de mogelijkheden tot persoonlijke ontplooiing. Het zit in de mens om dingen steeds be ter te willen doen. Ondersteun je als werkgever dat streven naar, la ten we zeggen, meesterschap en mensen worden inderdaad beter, dan is dat bovendien goed voor de arbeidsproductiviteit. Tot slot kij ken werknemers steeds vaker naar autonomie, ze willen een zekere vrijheid." Geld alleen motiveert werknemers niet, meent Van Bus sel. „Je kunt er routinematig werk mee stimuleren. 'Wil je meer ver dienen? Stapel dan zo veel moge lijk dozen op', dat werkt. Ik durf de stelling aan dat bonussen op de werkvloer het tegenovergestelde ef fect kunnen hebben van wat wordt beoogd. Wil je mensen in novatiever maken? Biedt ze dan geen bonus, want dan focussen zij zich op het geld in plaats van op de vernieuwing." reageren? geld@wegener.nl Waar doet-ie het van? Stel, je bent binnenkort schoolver later en je wilt een beroep kiezen waarin je goed verdient. In welke sector moet je het dan zoeken? „Kiezen voor techniek is, gezien de arbeidsmarkt, heel wijs", zegt Pau lien Osse van Stichting Loonwij zer. De lonen zijn er een stuk ho ger dan in de detailhandel. „Het sa laris van een beginnende assistent bedrijfsleider in een winkel is zo'n 1.300 euro bruto in de maand en loopt na een aantal jaren ervaring op tot circa 2000 euro. Een lasser begint bij zo'n 1650 euro en eindigt bij ongeveer 2500 euro bruto in de maand." Maar het is een misverstand te den ken dat jongeren alleen naar belo ning kijken. De zogenoemde mil- lennials, jonge werkenden geboren na 1980, hechten meer aan oplei dingsmogelijkheden en een goede balans tussen werk en privé, dan aan salaris, zegt PwC-partner en hoogleraar Gijs van Bussel. „Millen- nials willen, anders dan eerdere ge neraties, zelf bepalen hoeveel tijd ze aan hun werk besteden en wan neer. En ook of ze zelf sparen voor later of dat ze dat doen via een pen sioenfonds. Millennials vinden au tonomie belangrijk, eigenlijk zijn ze zzp'ers in loondienst." Werkge vers moeten zich deze ontwikke ling goed realiseren, zegt Van Bus sel. „Zwaaien met een zak geld is niet de juiste methode om "de beste mensen binnen te halen en te hou den." GELD EN WERKfSUÖNLINE zie onze website: geld en werk Geld en werk is ook te volgen op de website van de krant Naast columns en rubrieken treft u al het nieuws dat met uw persoonlijke financiën en het werk te maken heeft op één overzichtelijke plek aan. Zelf eens vergelijken hoe je erbij staat in de salarispikorde van Ne derland? Dan kun je terecht op www.loonwijzer.nl Op deze site toets je hoe je ervoor staat in vergelijking met beroeps genoten. Na de check weet je of je in de pas loopt met je salaris, of dat het tijd is voor een goed gesprek met je baas. Er zijn vijftienhonderd func ties opgenomen. 9 Stel je bent badmeester. Volgens Loonwijzer hoor je dan, als je 10 jaar werkervaring hebt, ongeveer 2400 euro bruto per maand te ver dienen. Een medewerker van een bank (back office) hoort zo'n 2300 euro te verdienen. Je kunt ook zien wat de netto be dragen zijn, wat het gemiddelde is in je branche en hoe je salaris zich gaat ontwikkelen naarmate je ouder wordt. Bij de Loonwijzer zijn verschillende instanties betrokken, namelijk VNO-NCW, MKB, FNV, CNV, MHP, Commissie Gelijke behandeling, Nederlandse Vereniging voor Me dezeggenschap, VNG, Nederlandse Vereniging voor Personeelsmanage ment en Organisatieontwikkeling, ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid en Stichting Loonwijzer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51