Werk aan je zelfvertrouwen Docs2Go zaterdag 1 september 2012 Voldoende zelfvertrouwen maakt het leven een stuk gemakkelijker. Psycholoog Robert Haringsma geeft trainingen om het zelfvertrouwen te vergroten. „Je hebt geen flitsende carrière nodig om van jezelf te houden." door Ingrid Beckers illustratie Helen van Vliet Hoewel we best weten hoe zelfver trouwen (of een gebrek eraan) voelt, is het lastig te definiëren. Een combinatie van eigenwaarde en geloof in eigen kunnen, zou je in het al gemeen kunnen zeggen. Loop je daar niet van over? Ach, tot op zekere hoogte is dat nog wel charmant; bescheidenheid siert de mens. „Vervelend wordt het pas als mensen zó weinig zelfvertrouwen hebben dat ze er op het werk of in hun sociale leven last van ondervinden", weet psycholoog Robert Ha ringsma. Hij'ontwikkelde een zelfhulpcur sus met als basis het boek Vergroot je Zelfver trouwen. „Gebrek aan zelfvertrouwen kan nare gevolgen hebben voor gevoelsleven en gedrag", zegt hij. „In mijn praktijk zie ik veel perfectionisme en faalangst. Dat veroor zaakt veel spanning en stress. Op het werk maken mensen die daar last van hebben zich voortdurend druk of ze goed genoeg functioneren. Ze verwachten bijvoorbeeld elk moment ontslagen te worden. Daardoor gaan ze voorzichtig opereren. Genoeg zelf vertrouwen maakt daarentegen gelukkig. Zelfverzekerde mensen tonen initiatief en voelen zich op hun gemak in sociale situa ties." Alle reden dus om dat zelfvertrouwen een flinke boost te geven als je er te weinig van hebt. Hoe je dat doet? Daarover zijn binnen de psychologie de afgelopen jaren weten schappelijke werken vol geschreven. Ha ringsma gooide veel van die boeken op een hoop en destilleerde er zijn eigen cursusma teriaal en boek uit. Nog niet zo lang geleden waren psycholo gen ervan overtuigd dat zelfvertrouwen groeit door het vergroten van vaardigheden. Durf je niet in het openbaar te spreken? Sterf je van de zenuwen als je een feestje moet geven? Als je het vaak genoeg doet, leer je gaandeweg en zal het vertrouwen in eigen kunnen toenemen. „Die theorie klopt wel", zegt Haringsma. „Het vormt ook nog steeds een belangrijk onderdeel in cursus sen gericht op het vergroten van zelfvertrou 1 Maak een lijstje met positieve karaktereigenschappen 1 Rationaliseer onzekerheden I Onderneem actie: ga iets doen wat je eigenlijk niet durft Bepaal je eigen waarden en normen I Vergroot je vaardigheden; blijf jezelf ontwikkelen wen. Maar zelfvertrouwen dat alléén geba seerd is op vaardigheden en prestaties, is erg kwetsbaar." Wat als je presentatie een keer wat minder geslaagd is? Of weinig mensen komen opdagen op je feestje? Dan daalt het zelfvertrouwen opnieuw razendsnel tot een nulpunt. Gangbare theorie binnen de psychologie vandaag de dag luidt dan ook dat zelfver trouwen gebaseerd moet zijn op de combi natie vaardigheid én waardigheid. Harings ma: „Je vergroot je zelfvertrouwen niet al leen door ergens goed in te worden. Het is net zo belangrijk om los van welke prestatie dan ook eigenwaarde te ontwikkelen. Daar mee bedoel ik dat mensen ervan uit leren gaan dat ze iets waard zijn als mens. En daarvoor hoeven ze niet per se iets té kun nen, veel geld te verdienen of wat dan ook." Uit ervaring weet de psycholoog dat de meeste mensen met een gebrekkig zelfver trouwen ervan overtuigd zijn dat ze pas iets waard zijn als ze presteren. „Ze vergelijken zichzelf vaak met anderen die in het in hun ogen allemaal veel beter doen. Een belangrij ke stap naar meer zelfvertrouwen door ei genwaarde is: helder krijgen wat je waarden en normen zijn. Wat telt voor jóu? Wat maakt jouw leven de moeite waard? Waar wil je tijd aan besteden? Werk? Een goed huwelijk? Sport? Zodra je weet wat je over tuigingen zijn, wordt het gemakkelijker een eigen pad te bewandelen. In de praktijk blij ken mensen geen flitsende carrière of groot huis nodig te hebben om van zichzelf te houden." Maar dat betekent ook weer niet dat je geen waarde mag ontlenen aan inspanningen met als doel iets te bereiken. Dat zit er in on ze westerse cultuur nou eenmaal ingebak ken. Bovendien neemt zelfvertrouwen wél toe als je jezelf ontwikkelt en blijft leren. Waar het om gaat is: balans. Als het goed zit met je eigenwaarde, weet je dat prestaties niet bepalen of je de moeite waard bent. - Meer eigenwaarde ontwikkel je niet van de ene op de andere dag. Heeft Haringsma ook praktische tips waarmee je zo al kunt begin nen? In de spiegel kijken en zeggen dat je van jezelf houdt? Rechtop lopen? Represen tatieve kleding aantrekken? „Flauwekul", zegt hij. Maak liever een lijstje met al je posi tieve punten. Pas op: geen vaardigheden in de trant van 'ik kan goed hardlopen', maar eigenschappen zoals 'ik ben flexibel'. „Men sen zijn van nature geneigd om meer aan dacht te besteden aan hun zwakke punten dan aan hun sterke punten. Zo'n lijstje geeft inzicht in die neiging en herinnert je aan je sterke kanten." Natuurlijk spelen achtergrond, ervaringen en omgeving altijd een rol in de mate waar in mensen hun zelfvertrouwen kunnen ver groten. „Als je elke dag van je leidinggeven de te horen krijgt dat je tekortschiet of ge schoffeerd wordt door een overspelige part ner, wordt het lastig. Tegen dat soort heftige ervaringen is geen therapie opgewassen." Robert Haringsma - Vergroot je zelfvertrouwen. Voel je goed en presteer beter. Lannoo, 19,99 euro. Meer informatie over de cursus: www.ivpv.nl reageren? gezondheid@wegener.nl Document en fotoscanner voor iPad Scan foto's en documenten naar uw iPad (alle modellen). Down load de gratis App (uit de App store) en u kunt tot maximaal A4 scannen, u krijgt een realtime preview en u kunt direct uw bestan den bewerken en delen met uw vrienden en familie. Dankzij het compacte draagbare formaat kunt u overal aan de slag, de voeding haalt u uit uw bestaande 10W USB-lichtnet adapter Lezersprijs 139,-* exclusief verzendkosten Uniek werelds eerste iPhone 4(s) negatief, dia en fotoscanner. Download de gratis iPics 2 Go app in de app store en u kunt gelijk aan de slag, met behulp van je iPhone 4 of iPhone 4S. Met iPics 2 Go kunt u uw negatieven, dia's en foto's digitaliseren maar ook delen via Social Media. Kortom u heeft een uw eigen razendsnelle mini foto station binnen 1 seconde heeft u uw dier bare herinneringen opgeslagen op uw iPhone klaar om te worden gedeeld met vrienden en familié. Adviesprijs G9,- Lezersprijs 49,-* exclusief verzendkosten pzc.nl/webwinkel categorie Diversen A BON fotoscanner voor ipad of iphone Hierbij bestel ik: (aantal)x'OocsWO -i v 1 Jf-J (aantal) x iPics2G0 '19. excl.verzendkosten van 1 r Levertijd met bon 10 werkdagen. Levertijd webwinkel 5 werkdagen. Klantenservice'. 0900 - 2021352 0,45 p.g.) Het is helaas niet mogelijk uv ling telefonisch of per mail door te geven. NAAM OM OV ADRES HUISNUMMER POSTCODE PLAATS TELEFOON E-MAIL GEBOORTEDATUM Hierbij machtig ik Buckeroo Payment Service om i.o. Wegener NieuwsMedia BV eenmalig het verschuldigde bedrag af te schrijven. BANK-/GIR0REKENING HANDTEKENING Stuur de volledig, in blokletters ingevulde, bon in een envelop naar Webwinkel, o.v,v. 'lotoscanne ipad of iphone', postbus 1090,5004 BB Tilburg. De PZCgaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Op alle informatie die u aan ons verstrekt is de Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing. In het colofon van de krant en op www.pzc.nl treft u nadere'informatie aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 37